Armatura, zlew, umywalka, wanna czy brodzik to ulubione miejsce odkładania się kamienia. Równie często kamienne osady pojawiają się w czajniku. Znamy na to sprawdzone sposoby.
Armatura, zlew, umywalka, wanna czy brodzik to ulubione miejsce odkładania się kamienia. Równie często kamienny osad pojawia się w czajniku. Znamy na to sprawdzone sposoby.
Trudno uniknąć osadzania się kamienia w miejscach, gdzie mamy styczność z twardą wodą, a najczęściej taka właśnie płynie w domowej instalacji hydraulicznej. Szpecący osad nie tylko negatywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, ale też potrafi zniszczyć wiele elementów w domu. Dlatego też trzeba regularnie usuwać uporczywie powracający nalot. Na szybkie pozbycie się kamienia zarówno w kuchni, jak i w łazience jest kilka niezawodnych metod. Sprawdź, która pozwoli ci najszybciej uporać się z osadem.
Usuwamy osad z kamienia: kwasek cytrynowy
Zamiast szorować pozostałości po odkładającym się z wody wapniu i żelazie, lepiej zastosować środek, który dużą część pracy wykona za ciebie. Kamienny osad na umywalce, wannie czy zlewie łatwo rozpuścisz domowej roboty preparatem zrobionym z kilku kropli wody i kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Wystarczy pozostawić roztwór na krótki czas w miejscu zabrudzenia, a po chwili zetrzesz nalot bez trudu. Także armaturę można doczyścić w ten sposób. Jeśli kamień osadził się przy samej wylewce kranu, woreczek z kwaskiem cytrynowym rozrobionym z odrobiną wody umieść w woreczku plastikowym i przymocuj go ściśle gumką do czasu, aż nalot się rozpuści. Podobną pastę można wykonać z sody oczyszczonej lub dla wzmocnienia - z sody i soku z cytryny.
Usuwamy osad z kamienia: kwasek cytrynowy
Mała torebka kwasku cytrynowego wystarczy, aby odkamienić czajnik. W tym celu napełnij go wodą do wysokości osadzania się kamienia i wsyp do środka proszek. Możesz też wcisnąć do wody sok z połówki cytryny. Pozostaw roztwór na co najmniej 15 minut - czas zależy od stanu zakamienienia i najlepiej jest sprawdzić co jakiś czas, czy ścianki i dno są już czyste. Po tym zabiegu czajnik wystarczy dobrze przepłukać. Zagotowywanie wody nie jest konieczne, gdyż metoda jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia.
Usuwamy osad z kamienia: ocet
Kamień zalegający na ceramice wystarczy zalać używanym w kuchni octem spirytusowym, aby osad odspoił się od powierzchni. By zwiększyć dokładność działania, można nim nasączyć ściereczkę, wacik lub ręcznik papierowy i taki kompres położyć w zabrudzonym miejscu. W zakamarkach i szczelinach przyda się do czyszczenia stara szczoteczka do zębów. Wówczas ocet zastosuj jak detergent i potrzyj kilka razy tam, gdzie osadził się kamień. Możesz też pozostawić ocet na kilka minut i dopiero później zacząć szorowanie - wówczas praca będzie łatwiejsza. Aby wzmocnić działanie specyfiku, możesz do pół szklanki octu dodać łyżkę sody oczyszczonej. Proszek spowoduje pienienie się płynu, ale doskonale poradzi sobie z uporczywym kamieniem. Zabrudzone przez wapienny osad sitko i odkręcaną końcówkę kranu można zdemontować i wrzucić do tego samego roztworu na kilkanaście minut. Po wyjęciu będą jak nowe.
Usuwamy osad z kamienia: specjalistyczne preparaty
Duże powierzchnie, do których przywarł kamień, wymagają silnego środka - i to w dużej ilości. Wówczas warto sięgnąć po detergenty, które usuną nie tylko kamień, lecz również silny osad z mydła oraz rdzy. Najczęściej problem ten dotyczy toalety oraz brodzika. Bez trudu znajdziesz w sklepach z chemią gospodarczą produkty o kompleksowym działaniu. Występują w wygodnej do aplikacji formie, np. żelu, który dzięki wąskiemu dozownikowi umieścisz precyzyjnie w zakamienionym miejscu. Wystarczy pozostawić detergent na kilka chwil i zetrzeć. Koniecznie należy umyć i dobrze wypłukać oczyszczoną powierzchnię. Ponieważ są to środki żrące, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas ich stosowania, zarówno jeśli chodzi o czyszczoną powierzchnię, jak i skórę rąk.
Usuwamy osad z kamienia: specjalistyczne preparaty
Specjalne płyny doskonale się też rozprawią z kamieniem w czajniku. Wystarczy wlać określoną przez producenta na opakowaniu ilość preparatu do wody i pozostawić aż do rozpuszczenia się kamienia. Po zabiegu należy wypłukać czajnik, a następnie zagotować w nim wodę i ją wylać. Dopiero po takiej dezynfekcji możesz zagotować wodę do picia.