Organizacja szafek i półek w kuchni. Jak to zrobić?
13.04.2018 13:49, aktual.: 16.04.2018 15:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Porządek w kuchni to klucz do kulinarnego sukcesu i lepszej organizacji czasu. Mądrze rozplanuj układ i wyposażenie wnętrza, wykorzystując sprytne pomysły na porządek w szufladach i szafkach, by zyskać czas na przyjemności.
#
Dobrze urządzona kuchnia to nie tylko miejsce, które odpowiada naszym gustom i jest łatwe do utrzymania w porządku. Zachowanie ergonomii pomieszczenia może znacznie uprzyjemnić i ułatwić codzienne przygotowywanie potraw. Wystarczy tylko trzymać się ogólnie przyjętych zasad organizacji kuchni, które zakładają podział na 5 następujących po sobie stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania, zmywania i gotowania.
Porządek w szufladzie, czyli jak zagospodarować szuflady w kuchni
#
Współczesne szuflady kuchenne dają wiele możliwości przechowywania. Są tak wygodne, że podczas remontu wiele osób decyduje się na zrezygnowanie na ich rzecz z szafek. Dzięki wygodnym systemom cargo oraz różnego rodzaju organizerom, można w nich schować już nie tylko sztućce, ale też kosze na śmieci, garnki i pokrywki, patelnie oraz przyprawy. Jakie wyposażenie pomoże nam utrzymać porządek w szufladach w kuchni?
#
Sztućce, z których korzystamy kilka razy w ciągu dnia, najlepiej przechowywać w pierwszej, najniższej szufladzie, która znajduje się blisko strefy przygotowywania posiłków. Aby o nie zadbać oraz zachować ułatwiający codzienne obowiązki porządek, najlepiej umieścić je we wkładach z odpowiednio dobranymi przegródkami. Przednie części powinny zajmować podstawowe sztućce, w głębi możemy umieścić to, z czego nie korzystamy na co dzień.
W kuchniach z elementami drewna dobrze wyglądać będzie wyposażenie szuflad wykonane z bambusa. Pojemniki Variera w IKEA dostaniemy w różnych rozmiarach: od tych przeznaczonych na większe akcesoria tj. chochle, szpatułki czy łyżki cedzakowe, przez klasyczne z różnego rodzaju przegródkami, po te ułatwiające przechowywanie noży. Jeśli zależy nam na funkcjonalności, możemy wybrać również wykonane z plastiku wkłady do szuflad z gumkami utrudniającymi przesuwanie się elementów.
Warto też zainteresować się alternatywnymi sposobami porządkowania sztućców w kuchni. Większe noże do krojenia oraz duże akcesoria możemy przymocować do efektownych, minimalistycznych listew magnetycznych. To nie tylko funkcjonalne, ale też atrakcyjne wizualnie rozwiązanie do kuchni o nowoczesnym designie.
Sztućce po umyciu najlepiej wytrzeć, aby nie pojawiły się na nich plamy od wody. Nad zlewem najlepiej przymocować więc szynę ze specjalnymi pojemnikami, w których widelce, łyżki i noże będą mogły odciekać po zmywaniu.
Zobacz, jak sprytnie zagospodarować przestrzeń w szufladach: wkłady do szuflad, przegrody i organizery na różne rodzaje sztućców>>
Jak przechowywać garnki, patelnie i pokrywki w kuchni? Szuflada, szafka czy system cargo
Garnki, patelnie i pasujące do nich pokrywki to akcesoria do gotowania, które w kuchni zajmują najwięcej miejsca. Często też trudno je umieścić w szafkach i szufladach ze względu na wystające rączki i uchwyty. Ważne też, aby zabezpieczyć je przed zarysowaniem i obiciem. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w specjalną matę, która zapobiega ślizganiu i zniszczeniom oraz tłumi dźwięki. Może być wykonana z miękkiego filcu, jak np. Besta dostępna w IKEA lub tworzywa. Można ją umieścić zarówno w wysokiej szufladzie, jak i szafce. Przestrzeń dodatkowo podziel przegrodami do szuflad lub półkami wstawianymi do szafek.
Aby garnki były zawsze pod ręką, wykorzystaj popularny system cargo, który opiera się na wysuwanych koszach lub półkach. Może znajdować się on w szufladach i szafkach. Szczególną popularnością cieszą się systemy obrotowe, które pozwalają na wykorzystanie całej przestrzeni szafek wiszących lub narożnych.
Szczególną trudność może sprawiać przechowywanie pokrywek. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne stojaki, np. wykonany ze stali nierdzewnej Variera. Alternatywą może być metalowa suszarka do naczyń oraz zamontowana na drzwiach szafki lub przedniej części szuflady szyna, która przytrzyma pokrywki we właściwym miejscu.
Szuflada czy szafka na talerze
Talerze i inne elementy zastawy najczęściej trzymamy w szafkach. Aby dobrze zorganizować dostępną w nich przestrzeń, możemy podzielić ją półkami wstawianymi. Zyskamy dodatkowy podział przestrzeni. Jeśli zmywamy ręcznie, warto też pomyśleć o suszarce do naczyń. Możemy ukryć ją za drzwiczkami szafki lub zamontować na szynie przy zlewozmywaku.
Jeśli mamy do dyspozycji wiele wysokich szuflad, warto przemyśleć przechowywanie w nich zastawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będą one zawsze pod ręką. To również wygodne rozwiązanie dla niskich osób, które zazwyczaj muszą używać stołka, aby sięgnąć po coś z wyższych półek. Aby zabezpieczyć talerze przed zniszczeniem, warto wykorzystać matę z filcu czy tworzywa lub umieścić je na przytrzymującym stojaku. W IKEA znajdziemy aż dwa rodzaje takiego wyposażenia. Variera umożliwia stawianie talerzy jeden na drugim, a Nyplockad w pionie. Nie tylko chronią one talerze przed potłuczeniem, ale ułatwiają też ich wyjmowanie z szuflad i szafek.
Szuflada czy szafka na przyprawy. Jak przechowywać przyprawy
Aby przyprawy w proszku i płynie zachowały świeżość i aromat na dłużej, powinieneś umieścić je w szczelnych pojemnikach i trzymać blisko strefy przygotowywania lub gotowania. Różnego rodzaju słoiczki, fiolki i dozowniki będą pięknie prezentować się w każdej kuchni. Można je wyeksponować w stojakach wiszących na szynie, specjalnych półkach lub posegregować w szafkach i szufladach. Jeśli najbardziej odpowiada nam to ostatnie rozwiązanie, najlepiej dokupić również specjalną antypoślizgową wkładkę, która uniemożliwi przemieszczanie się słoiczków z przyprawami.
Zobacz oryginalne sposoby na przechowywanie na ścianach: półki, stojaki, podwieszane kosze i listwy>>
Jak zorganizować półki w kuchni
Masz za mało miejsca w szafkach i szufladach kuchennych? Niedrogim i wygodnym rozwiązaniem, pasującym do każdego typu wnętrza jest zamontowanie różnej wielkości półek. Można na nich ustawić słoiki z zapasami, np. mąki, cukru, kaszy czy ryżu, które będą stanowiły ozdobę kuchni. Jeśli jednak nie chcemy ujawniać ich zawartości, najlepiej ułożyć ją w koszach lub skrzynkach. Wygodnym rozwiązaniem jest również półka z przezroczystymi pojemnikami Stenstorp od IKEA, dzięki której składniki naszej ulubionej potrawy będą zawsze pod ręką.
Jeśli mamy zastawę, którą chcemy wyeksponować, zwróćmy uwagę na typowo kuchenne półki. Zdobione kubki i filiżanki pięknie prezentować się będą na haczykach, a talerze i półmiski na przeznaczonej dla nich, wąskiej półce, np. Stenstorp z IKEA.
Sprytna półka wewnętrzna do szafki – zobacz, jak pomaga uporządkować przestrzeń>>
Artykuł powstał we współpracy z IKEA.