Okno w kuchni: jak je zaplanować i zagospodarować?
Okno w kuchni ze względu na specyfikę tego pomieszczenia wymaga specjalnej uwagi. Jak je zaplanować i zagospodarować, by wykorzystać nie tylko jego funkcję doświetlającą wnętrze? Jak wykorzystać parapet w kuchni?
09.02.2016 15:47
Okno w kuchni ze względu na specyfikę tego pomieszczenia wymaga specjalnej uwagi. Jak je zaplanować i zagospodarować, by wykorzystać nie tylko jego funkcję doświetlającą wnętrze? Jak wykorzystać parapet w kuchni?
Poza dostarczaniem światła dziennego coraz większą wagę przywiązujemy do roli okna w kuchni jako elementu aranżacyjnego. W budowaniu charakteru tego wnętrza ważną rolę odgrywa kształt oraz liczba okien. Równie istotna jest ich funkcjonalność – okno w kuchni należy tak zaplanować, by można z niego było wygodnie korzystać.
Jakie okno, taka aranżacja
Kuchnia należy do pomieszczeń, które planuje się od frontu domu, zazwyczaj otwierając ją na strefę wejścia. Dzięki temu, przebywając w kuchni, można obserwować nie tylko życie ulicy, ale także, kto zbliża się do domu. Usytuowanie kuchni od strony elewacji wejściowej wiąże się również z wielkością przeszkleń – zazwyczaj zaplanowane tam okna nie są tak duże, jak te w pokojach. Najbardziej typowe są okna prostokątne, zamontowane na wysokości 85-90 cm, co umożliwia umieszczenie pod nimi mebli i sprzętów kuchennych. Jednak coraz częściej sięga się po mniej konwencjonalne rozwiązania.
Jeśli styl domu na to pozwala, dobrym wyborem będzie zastosowanie okien pasmowych. Mają one poziomy układ – są szerokie (często na całą ścianę), a przy tym niskie. Można je umieszczać tuż nad blatem roboczym, wówczas będziemy mieli widok na wejście i ulicę, lub też wyżej – nawet tuż pod sufitem. Wysokie usytuowanie okien pasmowych w kuchni sprawdzi się, gdy widok za oknem jest nieciekawy, a wnętrze doświetla światłem dziennym również inne okno. Okna pasmowe doskonale harmonizują z zabudową kuchenną rozplanowaną w jednym ciągu. Powtarzając jej układ, budują rytmiczną kompozycję.
Kuchnia ze względu na swój specyficzny charakter wymaga aranżacji odbiegającej od innych wnętrz. Nadal dominuje w niej tzw. model frankfurcki. Wyróżnia ją ciąg szafek i sprzętów kuchennych. Dolny rząd zabudowy, przykryty blatem, pełni ważną funkcję przestrzeni roboczej, przy której komfort pracy znacznie poprawia doświetlenie światłem dziennym. Umieszczony pod oknem blat roboczy to jednak rozwiązanie, które coraz częściej wypiera sytuowanie pod oknem zlewozmywaka. Nawet jeśli w kuchni jest zmywarka, to i tak korzystamy z niego bardzo często. Instalując zlewozmywak pod oknem, zwróć uwagę na wybór armatury. Niezależnie od sposobu otwierania okna najlepiej, by bateria miała ruchomą wylewkę, którą w razie potrzeby będzie można złożyć. Armatura z wysoką i nieruchomą wylewką może zablokować otwieranie okna. Sprawdzi się jedynie, gdy parapet zamontowano ok. 20-30 cm nad zlewozmywakiem. Warto też zamontować okno nieco wyżej, tak by podczas
korzystania ze zlewozmywaka nie zachlapać przeszkleń.
Pod oknem planuje się też często kącik jadalniany. Można pod nim ustawić stół, gdy parapet został umieszczony na wysokości co najmniej 75 cm.
Parapet w kuchni
Do detali ściśle powiązanych z oknem należy parapet. Jeśli pod oknem zaplanowałeś zabudowę kuchenną przykrytą blatem, warto, by parapet tworzył z nim integralną całość – wówczas będzie jego naturalnym przedłużeniem. Jednak niezależnie od sposobu aranżacji przestrzeni warto zadbać, by parapet był odpowiednio szeroki - minimum 40 cm. Możesz go wówczas wykorzystać jako wygodną półkę na zioła, kwiaty, książki kucharskie czy dekorację. Najlepiej także, jeśli zostanie wykonany z tego samego materiału co kuchenny blat lub stół. W tej roli sprawdzą się okładziny kamienne, drewno klejone, płytki ceramiczne, konglomeraty i kompozyty czy też wysokiej jakości płyty drewnopochodne. Są to produkty odporne na wilgoć, zabrudzenia i zarysowania. Unikaj wąski parapetów z tworzyw sztucznych - są brzydkie i niepraktyczne.
Okna funkcjonalne
Okno w kuchni poza funkcją doświetlającą wspomaga także wentylację, dlatego należy wybrać model z funkcją mikrowentylacji lub nawiewnikiem. Duże znaczenie w tym pomieszczeniu ma również wygodny system otwierania. Najbardziej uniwersalne są modele uchylno-rozwieralne. W zależności od potrzeb ich skrzydła można zarówno otwierać (np. do mycia), jak i uchylać przy codziennej eksploatacji. Wygodnym rozwiązaniem są także okna przesuwne, ale w Polsce występują tylko w formie drzwi balkonowych.
Jeśli w kuchni jest więcej niż jedno okno, a pomieszczenie usytuowano na parterze, można np. zaplanować jedno nieotwieralne.
Gdy pod oknem jest zlewozmywak lub blat roboczy, warto rozważyć montaż okna z szybami wyposażonymi w powłokę samoczyszczącą, co znacznie ułatwi ich pielęgnację. Natomiast kłopotliwe mogą być okna ze szprosami – umycie podzielonej drewnianą kratką niewielkich pól przeszkleń może zająć więcej czasu. Wygodniejsze będzie czyszczenie okien z wewnętrznymi szprosami.
Fot. Alvhemmakleri, All Design Agnieszka Lorenc