Trwa ładowanie...

Okna zdalnie sterowane - jak to działa?

Okna zdalnie sterowane - jak to działa?Źródło: www.fakro.pl
dennium
dennium

Dla osób mieszkających na poddaszu albo w domu utrapieniem może być otwieranie i zamykanie okien dachowych. Często są one zlokalizowane bardzo wysoko, co utrudnia ich obsługę domownikom. Rozwiązaniem problemu może okazać się okno zdalnie sterowane.

Okna dachowe najnowszej generacji to znaczne polepszenie komfortu domowników, nie tylko ze względu na energooszczędność, ale również ogromne udogodnienia w eksploatacji. Okna, dzięki panelowi sterowania lub pilotowi mogą być obsługiwane z dalszego miejsca lub być odpowiednio zaprogramowane na nieobecność mieszkańców.

Jak działają okna zdalnie sterowane?

Zdalnie sterowane okno wizualnie niewiele różni się od tradycyjnego okna dachowego. Wszystkie mechanizmy sterowania są ukryte wewnątrz konstrukcji okien. Elektryczny system sterowania składa się ze sterownika wielofunkcyjnego, silnika, czujnika deszczu i pilota do zdalnego sterowania/panelu sterowania. Dzięki sterownikowi, pod panel sterowania można podłączyć inne urządzenia, które będą współgrać z oknami np. zdalnie otwierane i zamykane rolety zewnętrzne lub markizy. Okna trzeba podłączyć do sieci elektrycznej, choć na rynku dostępne są również takie okna, które są zasilane energią słoneczną. W zależności od producenta i typu, okna można zaprogramować na każdą sytuację – na dzień, na noc, na dłuższy czas nieobecności (np. podczas urlopu). Dzięki wbudowanemu czujnikowi, okna reagują również na zmianę pogody – gdy robi się wietrznie lub deszczowo, natychmiast się zamykają. Sam pilot pozwala nam na własne sterowanie oknami (nawet kilkoma) wedle naszych potrzeb – z dowolnego miejsca w domu. To idealne
rozwiązanie dla wysoko zamontowanych okien połaciowych, które na ogół pozostają zamknięte. Elektryczne sterowanie pozwala na doświetlenie niektórych miejsc usytuowanych np. pod stromym dachem.

Ciekawostką może być fakt, że na rynku są dostępne także takie okna, które mogą uratować życie domownikom podczas pożaru. Podłączone do systemu przeciwpożarowego, okna „rozpoznają” zagrożenie i włączają funkcję oddymiania pomieszczeń, co minimalizuje zatrucie się czadem.

Montaż okien zdalnie sterowanych

Montaż samych okien nie różni się niczym od okien klasycznych. Jedyną różnicą jest konieczność podłączenia przewodu zasilającego do gniazdka (jeśli okna korzystają z energii elektrycznej). System ma umiejętność samodzielnego programowania się. Nam pozostaje zamontować w wygodnym miejscu panel sterowania.

Istnieje również możliwość wyposażenia w mechanizm sterujący także zwykłe okno. Wówczas należy doprowadzić do niego (podczas montażu) specjalne okablowanie i zakupić odpowiedni zestaw adaptacyjny.

dennium
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dennium