Okna w domu inteligentnym: zdalnie sterowane, z elektronicznym wizjerem

Automatyczne sterowanie wyposażeniem domu staje się coraz bardziej popularne, a technologie inteligentnego domu – coraz bardziej dostępne. Dzięki nim można zaplanować automatyczne otwarcie okien o ustalonej porze bądź zdalnie sterować ich pracą. Okna w domu inteligentnym mogą jednak znacznie więcej...

W silniki umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie okien można wyposażyć nie tylko okna dachowe, ale też elewacyjne. Dzięki takim mechanizmom można zaplanować automatyczne otwarcie okien o ustalonej porze bądź sterować ich pracą zdalnie – za pomocą specjalnego oprogramowania bądź aplikacji na smartfona czy tablet. Obecnie oprogramowanie inteligentnego domu jest opracowywane indywidualnie, na zamówienie klienta, software zaś tworzony jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb zamawiającego i uwzględnia projekt konkretnego domu.

Okna w domu inteligentnym: zdalnie sterowane, z elektronicznym wizjerem
Źródło zdjęć: © Vetrex

23.10.2013 12:47

Co mogą okna w domu inteligentnym?

Dzięki spersonalizowanej aplikacji można np. tak zaprogramować pracę okien, aby przewietrzyć dom przed powrotem z pracy bądź automatycznie zamknąć je na noc o określonej porze. Zdalne sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych jest bardziej przydatne w sytuacjach losowych, jeśli np. przed opuszczeniem domu zapomnimy zamknąć okna, a zbliża się ulewa. Za pomocą panelu sterowania w postaci „szytej na miarę” aplikacji online można się upewnić, że okna są zamknięte, zamknąć je, jeśli faktycznie się zagapiliśmy, bądź anulować ich otwarcie, jeśli wcześniej je zaprogramowaliśmy.

Inteligentne drzwi tarasowe, rolety oraz żaluzje

Możliwość automatycznego sterowania pracą okna przydaje się szczególnie w przypadku dużych, ciężkich przeszkleń – głównie przesuwnych drzwi tarasowych. Drzwi takie dodatkowo można wyposażyć w detektory ruchu zabezpieczające przed ewentualnym niekontrolowanym zamknięciem, co przydaje się zwłaszcza, gdy w domu są dzieci lub zwierzęta.

Inteligentne rolety oraz żaluzje

Rolety i żaluzje także można wyposażyć w programowane w panelu centralnym elektryczne silniczki, pracą których można też sterować zdalnie. Najczęściej stosuje się panele z dotykowym wyświetlaczem LCD zapewniające wygodną i intuicyjną obsługę. Zarówno żaluzje, jak i rolety zabezpieczają dom przed włamaniem oraz chronią przed hałasem i nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Ponieważ w każdym oknie mechanizm montowany jest oddzielnie – pracą osłon można sterować oddzielnie, w zależności od rozmieszczenia okien i stopnia ich nasłonecznienia o danej porze.

Podobnie jak w przypadku okien rolety i żaluzje można skonfigurować z systemem pogodowym. Gdy zainstalowane na danej ścianie domu czujniki zarejestrują wyznaczoną wartość temperatury – rolety/żaluzje automatycznie się zamkną, by nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu temperatury w domu.

Okna w domu inteligentnym – we współpracy z systemem alarmowym

Z policyjnych statystyk wynika, że złodzieje w większości przypadków dostają się do domu przez drzwi balkonowe i okna. Częściej otwierają je przez podważenie bądź przesunięcie ryglowania klamki od zewnątrz niż przez słyszalne dla sąsiadów stłuczenie szyby. Kontakt magnetyczny to element montowany między ramą a skrzydłem okna lub drzwi, umożliwiający bezpośrednie podpięcie okna do domowego systemu alarmowego. Zabezpieczenie to składa się z dwóch płytek i obudowy z plastiku w różnych kolorach, dlatego jest niemal niewidoczne. Każda próba otwarcia okna przez podważenie powoduje rozłączenie płytek i natychmiastowe uruchomienie alarmu.

Elektroniczny wizjer

Bezpieczeństwo domowników zapewnia też elektroniczny wizjer. Składa się on z minikamery i ekranu ciekłokrystalicznego wyświetlającego wyraźny obraz osoby stojącej przed drzwiami. Jej rozpoznanie nie powinno sprawić kłopotu nawet dzieciom i osobom starszym z dużą wadą wzroku.

Źródło: Vetrex

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)