Trwa ładowanie...

Okna plastikowe. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o oknach z PCW

Okna plastikowe coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych okien drewnianych. Mają zarówno swoich fanów, jak i zagorzałych przeciwników. Ważne zatem, aby przed zakupem dowiedzieć się jak najwięcej o oknach z PCW.

Okna plastikowe. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o oknach z PCWŹródło: www.81.waw.pl
d43ddu9
d43ddu9

Okna plastikowe coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych okien drewnianych. Mają zarówno swoich fanów, jak i zagorzałych przeciwników. Ważne zatem, aby przed zakupem dowiedzieć się jak najwięcej o oknach z PCW.

Okna plastikowe (z polichlorku winylu, czyli popularnego PCW) zawojowały rynek budowlany - plastikowe ramy zrewolucjonizowały rynek stolarki okiennej. Czego można się spodziewać po oknach z tworzywa? Oto cała prawda o oknach plastikowych.

1. Ważne komory w okach plastikowych

Profile okien z PCW mają budowę komorową, to znaczy, że w przekroju przedzielone są cienkimi pionowymi ściankami. Komór może być od 3 do 7. Im więcej komór, tym plastikowe okno ma niższy, czyli lepszy, współczynnik przenikania ciepła, a więc jest ono cieplejsze. Najcieplejsze okna mogą się pochwalić U w granicach 0,8 W/m2xK.

W środkowej komorze zawsze znajduje się usztywnienie i wzmocnienie profilu, w postaci kształtownika wykonanego ze stali ocynkowanej. Metalowy profil często jest również wypełniony materiałem termoizolacyjnym, zazwyczaj pianką poliuretanową. Trzeba jednak wiedzieć, że choć zwiększenie liczby komór wpływa na poprawę izolacyjności cieplnej, pogarsza sztywność profilu. W przypadku licznych wąskich komór trudno o umieszczenie w jednej z nich stalowego kształtownika o dużym przekroju. Z profili o największej liczbie komór nie produkuje się więc okien o bardzo dużych rozmiarach.

2. Wytrzymałość okien plastikowych

Okna plastikowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, są też znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych niż okna drewniane. Polichlorek winylu jest odporny na działanie niskich i wysokich temperatur, promieniowanie słoneczne, a także deszcz i śnieg.

d43ddu9

Dużo wytrzymalsze są profile o wyokrąglonych krawędziach, po których znacznie szybciej i łatwiej spływa woda. Trwałość okien PCW ocenia się na mniej więcej 40 lat.

3. Kolory okien plastikowych

Dużym atutem okien plastikowych jest niemal nieograniczony wybór ich kolorystyki. Oczywiście za mniej typowy odcień trzeba będzie więcej zapłacić niż za te dostępne w standardzie. Istnieje też możliwość łączenia barw tak, aby od wewnątrz kolor okna był inny niż ten, który będzie widoczny od strony elewacji.

Można również zamówić okna, których ramy z jednej strony będą miały okleinę drewnopodobną (dąb, orzech, mahoń).

4. Wielość kształtów okien plastikowych

Okna z tworzywa mogą mieć - podobnie jak drewniane - nie tylko standardowe prostokątne kształty. Nowoczesne technologie pozwalają na gięcie profili, dzięki czemu dostępne są okna łukowe, okrągłe lub eliptyczne.

5. Konserwacja okien plastikowych

Ramy okien plastikowych są niemal bezobsługowe - nie wymagają odnawiania jak w przypadku okien drewnianych. Dbałość o okna z plastiku polega jedynie na corocznej profilaktycznej konserwacji okuć oraz uszczelek. Samych ram nie trzeba konserwować i odnawiać jak w przypadku okien drewnianych.

d43ddu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43ddu9