Okna oddymiające mogą uratować życie
03.07.2013 10:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pożar to jedno z największych zagrożeń w naszym domu i w każdym innym budynku. Jest wiele systemów ostrzegania przed niszczycielskim żywiołem ognia, dymu czy toksycznych oparów. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. To zależy od mechanizmu na jakim się opierają. Przed bardzo niebezpiecznym działaniem na nasz organizm dymu, mogą ochronić nas okna oddymiające.
Montaż całej instalacji oddymiającej to relatywnie duży wydatek, jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo, jakie mogą nam zaoferować, cena wydaje się bez znaczenia. Prawdą jest, że systemy oddymiające w wielu przypadkach okazują się być skuteczniejsze niż np. same systemy ostrzegawcze, ale czy sprawdzą się one we wszystkich pomieszczeniach?
Co to są okna oddymiające?
Okna oddymiające to jeden z elementów składających się na cały system tzw. grawitacyjnej wentylacji. Pozwalają pozbyć się z pomieszczenia dymu, jak i innych szkodliwych oparów. A to wszystko dzięki temu, że posiadają specjalne siłowniki elektryczne, uruchamiane przez czujnik wrażliwy na obecność dymu.
Jak działa elektryczny system oddymiania?
Aby system oddymiający działał poprawnie, współgrać muszą ze sobą wszystkie jego elementy składowe. Moment otwarcia klap oddymiających to ostatni element procesu uruchamiania systemu tej specyficznej wentylacji. Podczas pożaru, centralka bezobsługowa wysyła sygnał do siłownika elektrycznego, który następnie otwiera klapę dymową. Podobnie działa system uruchamiania siłowników bez sytuacji zagrożenia, podczas codziennej eksploatacji. Niektóre okna wyposażone są także w ręczny przycisk oddymiania, dzięki czemu pomijamy cały proces uruchamiania systemu oddymiającego poprzez puls alarmujący. Co ważne, każda centralka powinna być wyposażona w zasilacz, który umożliwia jej prawidłowe działanie, także w momencie braku prądu, o co nie trudno podczas pożaru.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się okna oddymiające?
Tak naprawdę we wszystkich, w których da się zamontować system oddymiania. W praktyce jednak tego typu instalacje wdrażane się w miejscach użyteczności publicznej: na klatkach schodowych, w galeriach handlowych i innych punktach odwiedzanych masowo przez ludzi. Ponieważ bezpieczeństwo ma tu znaczenie priorytetowe, estetyka okien oddymiających i wszystkich urządzeń składających się na ten system, ma drugorzędne znaczenie. Co ciekawe, elektryczny system oddymiający, może być z powodzeniem stosowany w różnego rodzaju oknach: tych otwieranych do środka, jak i na zewnątrz, obrotowych oraz uchylnych. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować system.
Okna oddymiające nie tylko podczas pożaru
Okna oddymiające znajdują praktyczne zastosowanie nie tylko podczas pożaru, ale także podczas codziennej eksploatacji. By zostać uruchomione, nie muszą wywoływać alarmu. Są wygodne w stosowaniu w dużych obiektach, a to głównie za sprawą mobilnej i bezobsługowa wentylacji. Zapewnia ona codzienne przewietrzenie, bez ręcznego otwierania i zamykania okien.