Okna nieotwierane - czy i gdzie je zamontować?
Okna nieotwierane, znane także jako stałe lub fix, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięczają między innymi niższej cenie niż okna standardowe. Kiedy warto pokusić się o ich montaż?
Okna nieotwierane, znane także jako stałe lub fix, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Swoją popularność zawdzięczają między innymi niższej cenie niż okna standardowe. Kiedy warto pokusić się o ich montaż?
Okna stałe mogą być tańsze od 10 do nawet 40 proc. od standardowych tej samej wielkości. Gdy okien w domu lub mieszkaniu jest kilkanaście albo kilkadziesiąt, zysk wynikający z ich montażu może się okazać niemały. Od okien otwieranych różni je także to, że nie mają one okuć, które są odpowiedzialne za otwieranie okien oraz klamki. Typowa jest dla nich również mniejsza liczba profili. Najpopularniejsze są okna nieotwierane, szklone bezpośrednio w ramie - często obserwujemy takie przeszklenia np. w sklepach. Dostępne są również fixy z przeszkleniami w skrzydle – wówczas do złudzenia przypominają one okna otwieralne, różni je jednak brak okuć. Okna szklone w ramie są zazwyczaj tańsze od nieotwieranych, skrzydłowych.
Okna nieotwierane - do garażu i na balkon
W przeszłości okna stałe stosowano najczęściej w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach oraz garażach, czyli tam, gdzie funkcja wietrzenia była mniej istotna niż dopływ światła dziennego. Dzisiaj stosuje się je chętnie także w garderobach oraz spiżarniach. To zazwyczaj niewielkie przeszklenia, łatwe do umycia. Fixy coraz częściej wykorzystuje się także w pomieszczeniach mieszkalnych. Mogą one tworzyć jeden z segmentów drzwi balkonowych, które wyposażone są również w skrzydła ruchome umożliwiające wyjście na taras lub balkon. Nie ma też problemu z ich umyciem – z łatwością można je wyczyścić, korzystając z balkonu czy tarasu.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że okno stałe umieszczone w ramie w zestawieniu z ruchomym może nie harmonizować, gdyż przeważnie różni je szerokość ram oraz wysokość przeszkleń (okna nieotwierane mają cieńsze ramy). Aby tego uniknąć, można zastosować specjalne profile wyrównujące lub wybrać wariant, w którym okno stałe będzie osadzone w skrzydle. Jednak wówczas różnica ceny między oknem ruchomym a stałym nie jest duża i wynosi jedynie około 10-15 proc.
Okna fix na nowy wiek
Ponieważ okna stałe mogą być znacznie większe od otwieranych, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie fixów w roli dużych, modnych obecnie przeszkleń w strefie dziennej, na przykład w salonie umieszczonym na parterze. Z łatwością można je kupić w dowolnym wymiarze lub zamówić. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie okna stałego występującego w pomieszczeniu obok okien rozwieralnych. Do najmodniejszych należą te w formie przeszkleń pasmowych, chętnie stosowane na przykład w kuchni lub jadalni. Spotyka się je także wśród portfenetrów, na przykład uszeregowanych w harmonijnym układzie tworzącym rytm ściany – w tego typu rozwiązaniu co drugie okno może być nieotwierane. Można także spotkać się z przeszkleniami, w których część dolna jest stała, a górna otwierana – to rozwiązanie spotykane głównie w kuchniach.
Okna stałe montuje się również na poddaszu, jako element okien dachowych, na przykład kolankowych. Mogą także tworzyć element doświetlający montowany pod lub nad oknem dachowym otwieralnym.
Okna nieotwierane – wady i zalety
Okna stałe uchodzą za bardziej odporne na włamanie. Brak okuć sprawia również, że są one trudniejsze do sforsowania dla włamywacza, zwłaszcza jeśli zamontujesz w nich szyby bezpieczne klasy P4 lub P5. Ich zaletą jest również lepsza szczelność niż w przeszkleniach otwieralnych. W przeciwieństwie do okien skrzydłowych nie zabierają również przestrzeni koniecznej na otwarte skrzydło, dlatego dają większe możliwości w aranżacji pomieszczenia. Okna zamontowane w ramie mają większe przeszklenia niż te otwierane, dlatego wpuszczają do wnętrza więcej światła dziennego. Jeśli dostęp do nich jest łatwy, także utrzymanie ich w czystości jest mniej kłopotliwe niż w przypadku okien otwieranych, gdzie konieczna jest konserwacja profili okiennych, okuć czy uszczelek.
Okna nieotwierane nie uczestniczą w procesie wietrzenia pomieszczeń, dlatego tam, gdzie zostały użyte wyłącznie one, na przykład w spiżarniach czy pralniach, konieczna jest nie tylko dobra wentylacja grawitacyjna, ale też mechaniczna. W innych wnętrzach obok okien stałych muszą być zamontowane przeszklenia otwieralne. Ze względu na trudności związane z myciem okien stałych trzeba pamiętać o zapewnieniu do nich dostępu z zewnątrz. Dlatego najczęściej montuje się je w strefie parteru, a na wyższych kondygnacjach tylko, gdy do okna jest dostęp przez taras lub balkon.