Okna energooszczędne - czy warto w nie inwestować?
Energooszczędność to ostatnimi czasy bardzo modny trend w budownictwie. Dotyczy on nie tylko sposobów budowania, ale również technologii stosowanych w różnych produktach. Jednym z nich są energooszczędne okna. Czy ich zakup rzeczywiście gwarantuje mniejsze zużywanie energii?
Budujemy energooszczędne domy, stosujemy w nich jak najbardziej ekonomiczne rozwiązania, wyposażamy w urządzenia i elementy, które pozwolą nam zaoszczędzić na zużyciu energii. To nie tylko troska o środowisko, ale przede wszystkim sposób na ograniczenie wydatków na energię, która pochłania znaczną część domowego budżetu.
W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele produktów energooszczędnych. W tej kwestii biernymi nie pozostali także producenci okien.
Co to jest okno energooszczędne
Okno energooszczędne wizualnie praktycznie nie różni się od standardowego okna. Za energooszczędność okna odpowiadają parametry okna oraz niektóre – mniej widoczne elementy jego budowy. To, co wyróżnia okna energooszczędne spośród oferty okiennej to miernik przepuszczalności termicznej – Uw. Najważniejszy jest parametr, który określa przepuszczalność termiczną dla całego okna, a nie jego samej szyby. Im współczynnik jest niższy, tym wyższa energooszczędność okna. Według wymagań technicznych, parametr przepuszczalności powinien wynosić około Uw=1,8, choć na rynku najwięcej jest okien o wskaźniku Uw=1,4. W przypadku okien energooszczędnych współczynnik przepuszczalności wynosi od 0,85 do 1,00, choć istnieją również modele gdzie Uw<0,8 (okna pasywne).
Najistotniejsze w oknach rozwiązania, które wpływają na energooszczędność są zlokalizowane w okiennej ramie. Na termikę okna drewnianego ma wpływ między innymi grubość ramy, która w przypadku okien energooszczędnych może być nawet kilka centymetrów większa. Im rama jest grubsza, tym mniej ciepła przepuszcza. W przypadku okien plastikowych, grubość ramy nie ma zbyt dużego znaczenia, bo za jej izolacyjność odpowiada większa liczba komór.
Oprócz ramy istotna jest szyba zamontowana w oknie, a raczej cały pakiet szyb termoizolacyjnych. Ich tafle są od siebie oddzielone specjalną ramką, a pomiędzy nimi znajduje się gaz szlachetny (argon). Ponadto coraz częściej stosuje się w budowie pakietów powłokę niskoemisyjną na szybach, dzięki której współczynnik przenikania ciepła może być zmniejszony nawet o 30 procent. Jedną z innowacji jest również stosowanie specjalnej, przeźroczystej, termoizolacyjnej folii, którą umieszcza się pomiędzy szybami.
Innym elementem wpływającym na termoizolacyjność okna jest uszczelka. Jeśli jest jej dużo, tym mniej chłodnego powietrza ma szansę przeniknąć do naszych wnętrz. Standardem obserwowanym na rynku jest pojedyncza uszczelka wrębowa o powierzchni styku z ramą 8mm.
Energooszczędne = dobre?
Okna energooszczędne, jak większość podobnych produktów, mają wyższą cenę od standardowych. Jest to efekt zastosowania znacznie większej ilości materiałów do produkcji, a także bardziej skomplikowanego procesu wytworzenia takiego okna. W zamian jednak, okna energooszczędne dają duże oszczędności w kosztach ogrzewania. W Internecie, na stronie producentów okien można znaleźć wirtualne kalkulatory, które pomogą wyliczyć nam potencjalną oszczędność, jaką uzyskamy po zamontowaniu w naszym domu okien energooszczędnych.
To, o czym należy pamiętać decydując się na okna z większą izolacją to zapewnienie właściwej wentylacji wewnątrz pomieszczeń. Przy tak szczelnych oknach, systemy wentylacyjne muszą działać bez zarzutu – inaczej pojawią się problemy związane z niewłaściwą cyrkulacją powietrza, co jest bardzo niebezpieczne w momencie, gdy np. ogrzewamy wnętrza piecem gazowym. Ważne jest też to, by okna energooszczędne pochodziły od znanego producenta, który posiada wymagane badania i certyfikaty na swój produkt, a także ma potwierdzenie na parametry techniczne okien. To gwarancja, że okna energooszczędne spełnią nasze oczekiwania i w dłuższej perspektywie przyniosą duże oszczędności.