Okna drewniane czy plastikowe? Wady i zalety obu rozwiązań
Wybór okien należy do jednego z ważnych etapów budowy lub remontu domu. Najczęściej sięgamy po okna plastikowe lub drewniane. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
10.08.2016 13:26
Wybór okien należy do jednego z ważnych etapów budowy lub remontu domu. Najczęściej sięgamy po okna plastikowe lub drewniane. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?
Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe można dzisiaj dobrać tak, by skutecznie chroniły wnętrza przed utratą ciepła, zewnętrznym hałasem, włamaniem czy też wiatrem. Jednak wybierając okna drewniane o właściwościach zbliżonych do tych z PCV, trzeba się liczyć przede wszystkim z wyższym kosztem zakupu – są droższe od 10 do nawet 50 proc. Zwolenników naturalnego drewna to nie odstrasza – ciepło, faktura, usłojenie, kolorystyka każdego okna drewnianego są jedyne w swoim rodzaju. Jakie jeszcze argumenty mogą mieć zwolennicy, przeciwnicy i osoby niezdecydowane przed dokonaniem ostatecznego wyboru?
Okna plastikowe czy drewniane? Twałość
Właściwie konserwowane okna drewniane wykonane z drewna klejonego (jego części twardzielowej) mogą służyć nawet ponad 50 lat. Okna plastikowe nie mają tak długiej tradycji produkcji, dlatego trudno ocenić, czy będą sprawne po kilkudziesięciu latach eksploatacji. Kupując drewniane okna, można jednak trafić na egzemplarz z ukrytą skazą, której nie dostrzeżesz, jeśli okno zostało wykończone kryjącą farbą. Wtedy jego trwałość będzie znacznie słabsza, dlatego najlepiej kupować okna drewniane z widocznym rysunkiem słojów – takie są też najładniejsze.
Okna plastikowe czy drewniane? Konserwacja
Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe powinny mieć co roku dokonywane przeglądy, podczas których konieczne będzie czyszczenie uszczelek, regulacja okuć czy smarowanie zawiasów. Okna drewniane należy co kilka (3-7) lat odnawiać, dzięki czemu nie tylko usuwa się usterki, ale też ich ramy nabierają świeżego wyglądu. Okna plastikowe nie wymagają takich zabiegów, jednak zwłaszcza te niewykończone bielą tytanową mogą z czasem zżółknąć, zaś wykończone ciemnymi i intensywnymi kolorami wyblaknąć pod wpływem działania promieniowania UV. Profili z PCV nie można poddać tak generalnej renowacji, jak to ma miejsce w przypadku okien z ramami drewnianymi, dlatego po dłuższym okresie użytkowania mogą wyglądać mniej atrakcyjnie. Można jedynie zeszlifować niewielkie miejscowe zadrapania i pomalować je środkiem wskazanym przez producenta okien.
Okna plastikowe czy drewniane? Parametry techniczne
Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane mogą mieć zbliżone parametry wytrzymałościowe, termoizolacyjne oraz akustyczne, a także szczelność. Właściwości te w dużo większym stopniu zależą od zastosowanych pakietów szybowych czy okuć niż od materiału, z jakiego wykonano ramę okienną. Jednak okna drewniane mają bardziej stabilną konstrukcję niż plastikowe, dlatego też mogą być większe od plastikowych. Za sztywność okien plastikowych odpowiada wzmocnienie stalowe lub kompozytowe umieszczone w największej z komór usytuowanych wewnątrz ramy okien z PCW. Poprawia ona właściwości statyczne okna.
Drewno jest również materiałem cieplejszym niż plastik – za najcieplejsze uznaje się okna wykonane z miękkich gatunków drewna, np. świerku czy sosny. Podczas montażu okien na elewacji południowej trzeba też pamiętać, że okna plastikowe pod wpływem wysokiej temperatury ulegają większym odkształceniom od drewnianych. Jeśli wybrałeś okna w intensywnych lub ciemnych kolorach, konieczne jest pozostawienie szczeliny ok. 1,5 cm między murem a oknem.
Okna plastikowe czy drewniane? Walory estetyczne
Wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale z pewnością okna drewniane można uznać za bardziej uniwersalne. Pasują one do domu z bali, dworku czy też nowoczesnej willi miejskiej. Zwolennicy okien plastikowych mogą kontrargumentować, że nowoczesne okna plastikowe wykończone drewnopodobną okleiną są dla laika nie do odróżnienia. Z kolei oknom drewnianym można z łatwością zmienić kolorystykę ram, co pozwoli dopasować je do elewacji czy też wystroju wnętrz. Okien plastikowych nie można malować.