Trwa ładowanie...

Okna do domu pasywnego i energooszczędnego

Trend na budownictwo niskoenergetyczne i pasywne objął także domy jednorodzinne. Aby zmniejszyć straty energii w domu energooszczędnym oraz pasywnym, kluczowy będzie wybór okien o odpowiednich parametrach izolacyjnych.

Okna do domu pasywnego i energooszczędnegoŹródło: Shutterstock
d263tyt

Trend na budownictwo niskoenergetyczne i pasywne objął także domy jednorodzinne. Aby zmniejszyć straty energii w domu energooszczędnym oraz pasywnym, kluczowy będzie wybór okien o odpowiednich parametrach izolacyjnych.

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków. Według badań Millward Brown SMG/KRC, w 2012 r. 64% mieszkańców naszego kraju ociepliło ściany, wymieniło okna albo sprzęt AGD na bardziej oszczędny. Coraz więcej słyszy się także o domach pasywnych i energooszczędnych. Te pierwsze, nazywane są też budynkami o niemal zerowym zużyciu energii, gdyż ich ogrzanie wymaga zaledwie 15 kWh/(m²•rok).

Domy energooszczędne, choć potrzebują nieco więcej ciepła - od 30 do 60 kWh/(m²•rok) – pozwalają znacząco obniżyć koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi budynkami (te zużywają rocznie od 90 do 120 kWh/ m²).

Upowszechnianie ekologicznych rozwiązań w budownictwie jest z jednej strony związane ze wzrostem cen paliwa, z drugiej – z wprowadzeniem przepisów promujących ochronę środowiska. WFOŚiGW wspiera finansowo inwestycje spełniające wymogi, a Unia Europejska oczekuje, że wszystkie domy wzniesione po 31 grudnia 2020 r. będą spełniać energetyczne restrykcje. Ich dopełnienie nierozerwalnie łączy się z wyborem materiałów zapewniających najlepszą izolację termiczną.

d263tyt

Ile ciepła ucieka przez nieszczelne okno?

Analiza termograficzna domów wskazuje, że newralgicznym punktem izolacji termicznej są okna. Ich nieszczelność może powodować nawet 15-25% ogółu strat cieplnych. To dużo, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ich niewielką powierzchnię w stosunku do ścian i dachu. Dlatego niezwykle istotny jest wybór okien o najlepszych parametrach.

- O energooszczędnych oknach możemy mówić, jeśli współczynnik Uw dla okna referencyjnego wynosi mniej niż 1,3 W/(m2K). W przypadku domu pasywnego wymagania są wyższe i współczynnik Uw powinien być na poziomie 0,8 W/m2K lub niższym - mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA.

Współczynnik Uw określa ilość energii (a właściwie mocy) przenikającej przez okno o powierzchni 1 m2 przy jednoczesnej różnicy temperatur 1 K wewnątrz i na zewnątrz domu. Uw jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna, ale na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki między szybami (Ψ). W praktyce parametry izolacyjne okien zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. od rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym.

- Najnowszym osiągnięciem w zakresie izolacji okien PCW są wzmocnienia termiczne wykonane z dwóch kawałków stali, wypełnione pianką poliuretanową z rozpórką z kompozytu poliestrowo-szklanego – mówi Artur Głuszcz z MS więcej niż OKNA. – Pozwalają one wyeliminować powstawanie mostków termicznych i znacząco obniżyć współczynnik Uw – dodaje.

d263tyt

Tajniki przenikalności okien energooszczędnych

Dla ułatwienia większość producentów podaje parametry termiczne dla okna referencyjnego: jednoskrzydłowego o wymiarach 1230x1480 mm. Teoretycznie, aby dowiedzieć się, który z dwóch modeli okien jest bardziej energooszczędny, wystarczy więc sprawdzić ich współczynniki Uw. Jednak porównując parametry, trzeba zachować czujność.

Producenci zdają sobie sprawę, że właściwości izolacyjne okien są bardzo ważne dla klientów, a niski współczynnik Uw niejednokrotnie przeważa o zakupie. Stąd zdarzają się przypadki, że informacje podawane są w sposób nierzetelny lub stosuje się zabiegi, aby sztucznie obniżyć współczynnik.

Przykładów negatywnych praktyk można wymienić wiele. Niektórzy sprzedawcy fałszują dane, podając współczynnik dla okna z roletą. Przez innych współczynnik Uw zamiast dla okna referencyjnego podawany jest dla okna o zawyżonych wymiarach 1500x1500 mm. W tym przypadku uzyskany wskaźnik jest korzystniejszy, gdyż większa jest powierzchnia szyby, której parametry termiczne są lepsze w stosunku do powierzchni profili. Dlatego najbezpieczniej sprawdzić samodzielnie Uw dla konkretnego modelu okna w dokładnie takim wymiarze, jaki chcemy wstawić. Rzeczywisty współczynnik przenikalności cieplnej można łatwo oszacować za pomocą dostępnych w Internecie kalkulatorów energetycznych (np. www.uvalue.ms.pl).

d263tyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d263tyt