Okna do domów energooszczędnych. Na czym polega ciepły montaż?
Wobec znaczącego zwiększenia zużycia energii powstaje coraz więcej domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Dowiedz się, czym się różnią od tradycyjnych domów i jakie okna warto w nich stosować, by rzeczywiście oszczędzić na rachunkach.
23.10.2013 12:28
Wobec znaczącego zwiększenia zużycia energii powstaje coraz więcej domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Dowiedz się, czym się różnią od tradycyjnych domów i jakie okna warto w nich stosować, by rzeczywiście oszczędzić na rachunkach.
Zużycie energii na jednego mieszkańca rośnie z roku na rok w zastraszającym tempie. Ogromną część, bo aż 70% zapotrzebowania energetycznego budynków, pochłania zapewnienie komfortu termicznego ich użytkownikom, czyli ogrzewanie i klimatyzacja.
Ograniczenie energochłonności domów jest więc nie lada wyzwaniem dla technologii stosowanych w budownictwie i jednym z najbardziej istotnych elementów strategii zrównoważonego rozwoju. Przyszłość należy bowiem do technologii i materiałów, które będą umożliwiać budowanie domów zero- czy wręcz dodatnio energetycznych, a więc produkujących więcej energii, niż jej zużywających.
Charakterystyka domów pasywnych
Projektowanie coraz bardziej popularnych domów pasywnych wymaga zastosowania określonych reguł, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie bioenergii. Ergonomiczna, zwarta bryła domu jest wkomponowana w naturalne ukształtowanie terenu.
Otwarta, wyposażona w duże przeszklenia strona południowa pozwala na pełne wykorzystanie energii ze światła słonecznego, a zamknięta strona północna ogranicza jej straty. Nieodzownym elementem domów energooszczędnych są też systemy zaciemniające, chroniące nie tylko w lecie przed nadmiernym nagrzaniem, ale również w zimowe noce przed wychłodzeniem.
Charakterystyczne jest również rozmieszczenie pomieszczeń w domu pasywnym: pokoje dzienne, kuchnie projektowane są od strony południowej, pomieszczenia gospodarcze, garaże, garderoby od strony północnej.
Okna do domów energooszczędnych Z uwagi na to, że przez okna może uciekać nawet 30% ciepła, odgrywają one w koncepcjach architektury energooszczędnej szczególną rolę. Na najprostsze okno jednoskrzydłowe składa się wiele elementów i każdy z nich powinien umożliwiać osiągnięcie najwyższych standardów termoizolacji. Największą powierzchnię okna zajmuje oczywiście szyba, przez co w znaczącym zakresie wpływa na uzyskiwane parametry przenikania ciepła. Zastosowanie szerokich, trzyszybowych pakietów oraz tzw. ciepłej ramki (wykonanej z PVC, a nie standardowo z aluminium) powoduje, że przy użyciu energooszczędnych profili okiennych możemy osiągnąć pasywny współczynnik przenikania ciepła nieprzekraczający wartości Uw=0,8 W/m2K (tak jak w przypadku profili okiennych i drzwiowych Eforte firmy Inoutic/Deceuninck). Ciepły montaż okien
Samo okno, o najwyższych nawet standardach, to nie wszystko. Równie ważny jest odpowiedni, tzw. ciepły montaż, który sprawi, że okna wraz ze ścianą domu będą stanowić jednolity i trwały system odporny na obciążenia pochodzące od sił powstających pod wpływem wiatru, zmiennych temperatur, warunków atmosferycznych oraz w wyniku eksploatacji i użytkowania.
Najbardziej istotnym wymaganiem jest takie połączenie okien z ościeżami, aby osiągnąć ich całkowitą szczelność. Okna energooszczędne bezwzględnie wymagają zastosowania tzw. ciepłego montażu, aby właściwie spełniać swoje funkcje. Ciepły montaż okien przyczynia się do wyeliminowania niekorzystnych zjawisk, których konsekwencją jest zawilgocenie warstwy izolacyjnej i przemarzanie ścian.
Na czym polega ciepły montaż warstwowy?
Ciepły montaż warstwowy opiera się na zastosowaniu trzech warstw o ściśle określonych właściwościach. Warstwa zewnętrzna to paroprzepuszczalna taśma zapewniająca środkowej warstwie izolacyjnej ochronę przed opadami z zewnątrz i umożliwiająca wyprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Warstwa środkowa to pianka poliuretanowa o wysokich walorach izolacji termicznej i akustycznej. Wreszcie warstwa wewnętrzna to również taśma, ale paroszczelna, uniemożliwiająca wnikanie do warstwy izolacyjnej wilgoci z wnętrza.
Warto pamiętać o tym, że tylko przy spełnieniu powyższych wymagań można oczekiwać, że okno energooszczędne będzie inwestycją, która szybko się zwróci i zaprocentuje w przyszłości.