Trwa ładowanie...

Okna dachowe tańsze, niż myślisz

Okna dachowe mogą się wydawać luksusem, w końcu radykalnie zmieniają funkcjonalność i komfort wnętrza. Okazują się przy tym tańsze, niż można by się spodziewać.

Share
Okna dachowe tańsze, niż myśliszŹródło: Dobre Domy Flak & Abramowicz, projekt Amanda Mała
d8r8gx9

Do zalet okien dachowych (połaciowych) nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Po ich zamontowaniu ciemny strych może zmienić się w wygodne mieszkanie, a mroczna klatka schodowa okazać się całkiem sympatyczna. Sprawdzają się w dużych wnętrzach, dobrze doświetlają zakamarki położone nawet w głębi pomieszczenia. Można je zastosować także tam, gdzie gęsta zabudowa wyklucza klasyczne okna fasadowe.

Moda na jasne wnętrza wypełnione naturalnym światłem sprawiła, że okna dachowe stały się właściwie standardem. Zakłada się je w nowych domach, ale też remontowanych i adaptowanych do celów mieszkalnych obiektach, od loftów po zwykłe strychy.

Ta uniwersalność sprawia, że okna dachowe są powszechnie dostępne, nie ma też problemu ze znalezieniem doświadczonej ekipy, która je zamontuje. Co ważne, nowe produkty nie różnią się pod względem parametrów od klasycznych przeszkleń, są równie energooszczędne. Pod tym względem okna dachowe różnią się znacznie od modeli sprzed kilkunastu, a nawet kilku lat.

d8r8gx9

Taniej, niż myślisz
Na rynku są dostępne okna zróżnicowane pod względem wymiarów, kształtu, dodatkowego wyposażenia i funkcji. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem, różnica w cenie może być bowiem bardzo duża. Najogólniej mówiąc, im bardziej niestandardowe okna, tym droższe. Więcej trzeba zapłacić za okna duże, o nietypowym kształcie. Najbardziej opłacalnym wariantem jest zakup okien np. o wymiarze 78 × 140 cm. Cena większości z nich mieści się w przedziale 700–1300 zł.

Warto zwrócić uwagę na przeszklenia. Różnią się one m.in. współczynnikiem przenikania ciepła; im jest on niższy, tym mniejsze straty energii, a więc i rachunki za ogrzewanie. W najlepszych modelach współczynnik ten może wynosić 0,5 W/m2K. W sprzedaży są również produkty o podwyższonej izolacyjności akustycznej, wyposażone w szyby antywłamaniowe różnych klas, a także z szybami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed przegrzaniem. Interesującą opcją są szyby samoczyszczące, które wymagają rzadszego mycia w porównaniu z tradycyjnym szkłem.

Za wszystkie te dodatkowe cechy trzeba zapłacić więcej, warto więc określić precyzyjnie własne potrzeby. Powłoka refleksyjna może być bardzo przydatna w oknie osadzonym w południowej połaci dachu, ale mniej od północy. W cichej okolicy dodatkowa ochrona przed hałasem okaże się zbędna.
Podobnie jest z innymi parametrami.

Na cenę okien wpływa też materiał, z którego wykonane są ramy i inne elementy stolarki. Najtańsze są okna z PCV, droższe z drewna. Jeszcze więcej trzeba zapłacić za drewno zabezpieczone dodatkowo przed wilgocią. Taki materiał może się okazać nieoceniony w kuchni, a zwłaszcza w łazience na poddaszu, ale w pomieszczeniu mieszkalnym jest zbędnym wydatkiem.

d8r8gx9

Przemyślenia wymaga też sposób użytkowania okien. Jeśli inwestor zdecyduje się na okna obrotowe, zapłaci mniej niż za uchylno-obrotowe, ale kosztem nieco ograniczonej funkcjonalności.
Poza parametrami technicznymi, na cenę wpływają też kwestie czysto estetyczne. Tańsze są okna w standardowych kolorach. Nietypowy projekt może wiązać się z koniecznością wyboru koloru z palety RAL.

Domy z wizją
Źródło: Domy z wizją

Ważne akcesoria
Okna dachowe nie będą w pełni funkcjonalne, jeśli nie zaopatrzy się ich choćby w osłonę przed słońcem. Latem może się ona okazać nieoceniona, bez niej w pomieszczeniu będzie nieznośnie gorąco, zwłaszcza przy dużej powierzchni szyb. Najlepsze efekty daje zamontowanie odpowiedniej bariery po zewnętrznej stronie szyby, wewnętrzne przesłony są mniej efektywne.

Możliwości jest wiele: zwykłe rolety można kupić już za 100 zł, zewnętrzne są droższe. Cenę dodatkowo podnosi zamontowanie automatycznych systemów. Sterowane elektrycznie, zasilane częściowo z paneli solarnych rolety zewnętrzne mogą kosztować 1500 zł (jedno okno).

d8r8gx9

Tani montaż
Najtańszy, a zarazem najbardziej wygodny jest montaż okien dachowych podczas krycia dachu. To oczywisty wybór przy budowie nowego domu, ale warto go wziąć pod uwagę także w związku z planowanym remontem. Prace dadzą prawdopodobnie lepszy efekt, a koszt powinien być ok. dwukrotnie mniejszy, niż przy osadzaniu okien w gotowej połaci. Szacunkowo można przyjąć, że w pierwszym przypadku zapłacimy ok. 200 zł, w drugim ok. 500. Ceny mogą się różnić w zależności od wykonawcy i skali prac.

Fałszywa oszczędność
Na fachowcach nie warto oszczędzać. Zatrudnianie niewykwalifikowanych wykonawców to oszczędność na krótką metę. Ze względu na lokalizację okna dachowe są bardziej narażone na przeciekanie, niż tradycyjne przeszklenia. Zacieki na ścianie to tylko jeden z możliwych skutków błędnego montażu. Jeśli wilgoć dostanie się do warstwy izolacyjnej, dojdzie do strat ciepła. W dodatku przy niewłaściwie zamontowanych oknach mogą być problemy z gwarancją, a to oznacza dalsze koszty.

Równie wątpliwe oszczędności daje zakup niesprawdzonych, tanich produktów. Niskiej jakości okna mają gorszy współczynnik przenikania ciepła, a więc w dłuższej perspektywie trzeba będzie wydać więcej na ogrzewanie domu. Co gorsza, zimne okna wyraźnie obniżają też komfort korzystania z pomieszczeń.

*Ile to kosztuje? *
Koszt typowego okna dachowego, wraz z montażem i podstawowymi akcesoriami, mieści się w przedziale 2000–3000 zł. To znacznie mniejszy wydatek, niż budowa lukarny, a efekt jest lepszy – przez okno dachowe dociera do wnętrza więcej światła, niż przez takiej samej wielkości pionowe przeszklenie.

d8r8gx9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8r8gx9
d8r8gx9