Trwa ładowanie...
d2b7iwz

Okładzina, tapeta czy farba. W co warto zainwestować i co jest modne na ścianach?

Wiosna nastraja do zmian we wnętrzach. Marzy nam się zmiana koloru ścian, mebli, tekstyliów. Jeśli zacząć, to właśnie od kolorów na ścianach. Okazuje się, że są one obecnie przedmiotem eksperymentów designerów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Okładzina, tapeta czy farba. W co warto zainwestować i co jest modne na ścianach?
(decohunting_es, Instagram)
d2b7iwz

Lata, gdy ściana była gładka to już przeszłość. Teraz dostępne materiały i technologie naprawdę pozwalają na spełnienie najśmielszych i zwariowanych pomysłów. Możliwość aranżacji jest spora: kamienie, okładziny, cegły, panele ścienne z MDF-u, tapety i szerokie spektrum kolorystyczne farb dekoracyjnych. Na co się zdecydujemy zależy od tego, na co chcemy kłaść nacisk. Czy ściany powinny być neutralne i staną się tłem dla wnętrza, czy też chcemy, by przykuwały uwagę i były jednym z centralnych elementów wnętrza?

Postaw na kolor
Obecny sezon i w ogóle tendencja w trendach kolorystycznych we wnętrzach to od jakiegoś czasu przewaga koloru. Ściany neutralne owszem, występują, ale coraz chętniej wykorzystywany jest potencjał barw. W 2019 r. modne są więc kolory, które znajdziemy w przyrodzie. Ciemne zielenie, bordo, granaty, a także słynny już koralowy (wg Pantone to kolor tego roku – Living Coral), terakotowy, czy morelowy, beże oraz brązy (zwłaszcza orzechowy!) będą ciekawymi akcentami na ścianach. Zwykle stosuje się farby dyspersyjne, czyli emulsyjne, akrylowe i lateksowe. Można wybrać spośród tych przeznaczonych do kuchni i łazienki, półmatowe i z połyskiem, ceramiczne – są bardzo wytrzymałe, czy emulsje rozjaśniające. Dodatkowo można często samemu zadecydować o kolorze – w sklepach jest możliwość zamówienia farb z mieszalnika.

Alternatywa dla boazerii
Panele ścienne stały się inną propozycją dla modnej kiedyś drewnianej boazerii (tak, wszyscy je pamiętamy), która też wraca do łask! Wytwarzane są z różnych materiałów. Te z MDF są doskonałe do miejsc o wyższej wilgotności – np. kuchnie czy łazienki. No i łatwe w montażu. Można je więc układać zarówno na sufitach, jak i na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych. Panele na ściany dostaniemyw wielu wzorach, np. ażurowe wersje czy nawet jako maskownice do grzejników. Te z celulozy bambusowej maluje się i są również bardzo lekkie.

Okładziny ścienne
Wiele osób coraz chętniej marzy o cegłach na ścianie. Wyjściem z sytuacji, gdy nie ma możliwości zastosowania cegły naturalnej są okładziny z cegłopodobnych płytek, a nawet z kamienia naturalnego. Takie płytki są o wiele cieńsze niż zwykła cegła. Na pewno lepiej prezentują się na większych powierzchniach, ale i w mniejszych mieszkaniach (np. na jednej ścianie). Często montaż jest bardzo prosty – wystarczy nakleić je na ścianę (wtedy, gdy mają połączenie z fugami).

Różnorodność tapet
Jeśli chcemy odmienić wnętrze, nadać mu ciekawego charakteru, to warto zainwestować w tapetę. Niekoniecznie tapetując wszystkie ściany w pomieszczeniu. Wystarczy jedna, a wtedy będzie to naprawdę ładny akcent. W obecnym sezonie lubiane są wzory zaczerpnięte prosto z flory i fauny. Jak widać, natura jest w ogóle bardzo silnym trendem we współczesnym designie i urządzaniu wnętrz. Co ciekawe, niektóre firmy dają już możliwość zakupu tapety według własnego wzoru. Popularnością cieszą się nadal fototapety, które można wykorzystać w każdym wnętrzu (nawet w łazience).

W jaki sposób zmienimy nasze pomieszczenia – czy to za pomocą farb, okładzin czy tapety – zależy od pomysłu i kreatywności oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na odnawianie. Każda z tych technik spowoduje, że pomieszczenia będą atrakcyjne. Szczególnie, że technologia produktów jest coraz bardziej zaawansowana i daje całe spektrum możliwości. Nic tylko brać się za odnawianie!

d2b7iwz

Podziel się opinią

Share

d2b7iwz

d2b7iwz