Okap podszafkowy w dobrej cenie. Działa w obiegu zamkniętym
17.11.2021 10:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez okapu, szczególnie w chłodniejsze miesiące, gdy otwieranie okna podczas gotowania nie wchodzi w grę. Wszelkie zapachy – nie tylko te przyjemne – rozpływają się po sąsiednich pomieszczeniach, a opary powodujące gwałtowny wzrost temperatury sprawiają, że pot cieknie nam z czoła.
Gotowanie bez okapu oznacza nie tylko parę przyczyniającą się do powstawania wilgoci. To również mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, które osadzają się we wszystkich trudno dostępnych miejscach, co sprawia, że sprzątanie ich wymaga sporego nakładu pracy. Aby zapobiec problemowi, warto zainwestować w okap, który poradzi sobie z odprowadzeniem wszelkich oparów. Wybór jest dość spory, a nowoczesne urządzenia mają bardzo dużą wydajność.
Na rynku znajdziemy zarówno okapy działające w obiegu otwartym, jak i zamkniętym. Te pierwsze po prostu wydmuchują gorące powietrze do tunelu wentylacyjnego, a dalej na zewnątrz domu lub mieszkania. Okapy zamknięte działają na zasadzie systemu filtrów, które zatrzymują wszystkie tłuszcze, a także oczyszczają powietrze z zapachów, wilgoci i dymu. Różnica cenowa między tymi dwoma modelami jest naprawdę niewielka, dlatego przy zakupie kieruj się przede wszystkim względami praktycznymi.
Okap działający w obiegu otwartym pozwoli ci pozbyć się wszelkich zapachów, działa również wyjątkowo wydajnie. Niestety, największym problemem jest montaż. Jeżeli z jakiegoś powodu masz problem z wentylacją w kuchni, zamontowanie go może się okazać niemożliwe. Dodatkowym problemem jest objętość – jeśli masz mały metraż i liczy się dla ciebie każda półka, duży okap kominowy nie zawsze zda egzamin. Aby oszczędzić jak najwięcej miejsca, warto wybrać okap podszafkowy. Zajmuje niewiele miejsca, może pracować na zasadzie pochłaniacza, czyli oczyszczając powietrze przy użyciu szeregu aktywnych filtrów węglowych. Równie dobrze może jednak funkcjonować jako wyciąg, jeśli z czasem uda ci się go podłączyć do komina wentylacyjnego.
Niewielki rozmiar okapów podszafkowych jest zaletą, ale wpływa również na wydajność, która może być sporo mniejsza niż w przypadku klasycznych okapów kominowych. By zniwelować tę różnicę, możesz zdecydować się na zakup urządzenia wyposażonego w wysuwany panel, który przyda się szczególnie podczas większego gotowania. Okap VDB Slim PL 60 oferuje kilkustopniowy tryb pracy, i maksymalną wydajność na poziomie 170 m3/h. Jednocześnie jest stosunkowo cichy, podczas pracy generuje jedynie 63 dB.
Mała przestrzeń nie oznacza konieczności rezygnacji z okapu. Warto postawić na praktyczny okap podszafkowy. Niewielki rozmiar jest rekompensowany przez możliwość wysunięcia dodatkowego panelu, który powiększa powierzchnię zbierającą wilgoć.Największą zaletą okapów zamkniętych jest wygoda i dowolność w montażu, urządzenie nie wymaga podłączenia do otworu wentylacyjnego. Z drugiej strony co jakiś czas warto rozważyć wymianę filtrów, dlatego okap otwarty jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji.