Trwa ładowanie...

Ogrzewasz dom ekogroszkiem? Sprawdź, dlaczego wszyscy kupują go latem

Zakup opału latem to nie szaleństwo, lecz zwykła oszczędność. Nie daj się jednak nabrać na zniżki i promocje – o jakości ekogroszku świadczą jego właściwości. Jak, gdzie i kiedy kupić ekogroszek, aby pieniądze przeznaczone na ogrzewanie domu nie poszły z dymem?

Ogrzewasz dom ekogroszkiem? Sprawdź, dlaczego wszyscy kupują go latemŹródło: Fotolia
dnt2pv4
dnt2pv4
Zakup opału latem to nie szaleństwo, lecz zwykła oszczędność. Nie daj się jednak nabrać na zniżki i promocje – o jakości ekogroszku świadczą jego właściwości. Jak, gdzie i kiedy kupić ekogroszek, aby pieniądze przeznaczone na ogrzewanie domu nie poszły z dymem?

Lato – czas na zakup opału

Ceny węgla w naszym kraju zmieniają się wraz z porami roku. Najlepiej zaopatrywać się w niego wiosną i latem. Wtedy kopalnie oraz składy sprzedają go najtaniej, nierzadko oferują zniżki i okazyjne ceny. Wybierając opał zimą, ryzykujesz nie tylko nadwyrężenie budżetu. Ekogroszek składowany w zimie bez zadaszenia będzie zmieszany ze śniegiem. W efekcie zakupiony opał będzie cięższy i mniej opłacalny. Mokry ekogroszek może także przyczynić się do korozji pieca. Dlatego wiosna i lato, od czerwca do września, to najlepszy moment na podjęcie decyzji o zakupie zapasu na zimę. Oferty od dostawców ekogroszku możesz otrzymać i porównać szybko i bezpłatnie, wypełniając ten formularz.

Ekogroszek tani i dobry – gdzie taki znaleźć?

Celem każdego właściciela pieca na ekogroszek jest zakup taniego, ale dobrego opału. Na rynku jest bardzo wiele atrakcyjnych cenowo ofert tego sortymentu węgla.

Popularny polski węgiel ekogroszek bywa nieco droższy od zagranicznych konkurentów. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko wysokiej kaloryczności. W pełni zasługuje na miano opału eko - jest odsiarczany i odkamieniany, zwykle ma też niewielką spiekalność. Oczywiście, jeśli jest to prawdziwy, certyfikowany ekogroszek, a nie zwykły węgiel w formie groszku o średnicy 5-25 mm.

dnt2pv4

Z kolei ceny ekogroszku w marketach potrafią zaskoczyć i... zauroczyć. Są nierzadko niższe od tych proponowanych w polskich kopalniach, a więc u samego źródła. Jak to możliwe? Czasami markety sprzedają tańszy opał zagraniczny, np. groszek z Czech, który ma niższą wartość opałową, bardziej przypomina węgiel brunatny niż kamienny, ma wysoką wilgotność (w okolicach 20 proc.) lub stanowi mieszankę węgla różnego pochodzenia. Zdarza się, że informacje o pochodzeniu surowca nie są wyszczególnione na opakowaniu i w takich przypadkach czujność przy zakupie powinna być wzmożona.

Chcąc więc kupić dobry i tani ekogroszek, zwykle udaje się nam spełnić tylko jeden z tych wymogów. Tani ekogroszek ma niewielką wartość opałową, a wysokokaloryczny jest droższy, zostawia więcej popiołu i bardziej się spieka. W takim wypadku, aby mieć pewność, że zakup będzie opłacalny, zwróć uwagę na parametry.

Idealne parametry ekogroszku

Przed zakupem dokładnie sprawdź etykietę. Typowy ekogroszek powinien mieć następujące właściwości:

  • Wartość opałowa (kaloryczność): ≥24 MJ/kg
  • Zawartość siarki: ≤1 proc.
  • Zwartość wody: ≤12 proc.
  • Substancje niepalne: ≤12 proc.
  • Spiekalność: RI <10
  • Średnica: 5-25 mm
dnt2pv4

Wysoka kaloryczność ekogroszku, choć pożądana, może utrudniać jego spalanie w piecach. Dzieje się tak dlatego, że wraz ze wzrostem kaloryczności rośnie współczynnik spiekalności, a więc sklejania się bryłek węgla podczas spalania. Problem może pojawić się szczególnie wtedy, gdy zastosujesz węgiel o wartościach powyżej 29 MJ. Wysokokaloryczne węgle zawierają bowiem substancje, które mogą być spalane w bardzo wysokich temperaturach, nieosiągalnych dla domowych kotłów. Tym samym ryzykujesz zaklejenie smołą pieca i komina.

Przy wyborze odpowiedniej kaloryczności pomoże ci prosta zasada. W cieplejsze dni zimy wykorzystaj słabszy węgiel. Spali się czysto, bez spieków, będzie do tego najbardziej efektywny. W mroźne dni lepiej sprawdzi się bardziej kaloryczny ekogroszek. Zakup dwóch rodzajów paliwa nie jest wprawdzie najwygodniejszy, ale biorąc pod uwagę kapryśną polską zimę, może okazać się rozwiązaniem najbardziej optymalnym.

Tyle teoria, ale praktyka każe sięgnąć po kalkulator.

dnt2pv4

Kupuj ciepło, a nie kilogramy

Opłacalności zakupu ekogroszku nie da się ocenić „na oko”. Dopiero obliczenie stosunku ceny do wartości opałowej pozwoli określić, która z ofert na ekogroszek jest najlepsza. Wystarczy podzielić cenę tony opału przez jego wartość opałową wyrażoną w mega dżulach [MJ]. Wynik to koszt za 1 giga dżul [GJ] wytworzonego ciepła. Im koszt jest niższy, tym ekogroszek bardziej opłacalny.

Dla przykładu porównajmy kilka ofert ekogroszku z marketu, polskich kopalni i składów.

Z porównania widać, że różnice w kosztach wytworzenia tej samej ilości ciepła sięgają nawet ok. 30 proc. Ceny opału, niezależnie od tego, czy z marketu, składu, czy kopalni, są zróżnicowane. Przed wyborem odpowiedniego ekogroszku dodaj do ceny zamówienia koszt dostawy. Sprawdź koniecznie pozostałe parametry, by potwierdzić właściwy wybór: niską zawartość siarki poniżej 1 proc., wilgotność poniżej 12 proc. czy współczynnik spiekalności RI poniżej 10. Dobry ekogroszek powinien być też odsiany z miału.

dnt2pv4

Czytając etykietę, bądź ostrożny, ponieważ niektórzy producenci zamiast wartości opałowej mogą podkreślać wartość ciepła spalania, która jest zawsze wyższa. Ciepło spalania to wartość całej energii wytworzonej przy spalaniu ekogroszku, razem z niezagospodarowaną energią pary wodnej. By przekonać się o faktycznych właściwościach opału, poproś sprzedawcę o worek węgla do wypróbowania. Zapytaj też o certyfikat potwierdzający parametry i pochodzenie ekogroszku. Jeśli spotkasz się z odmową lub niechęcią, może to świadczyć, że sprzedawca ma coś do ukrycia.

6 praktycznych wskazówek przy zakupie ekogroszku

1. 1. Zakup zaplanuj na wiosnę lub lato - wtedy ceny są najniższe.
2. 2. Zbierz najciekawsze oferty na opał od okolicznych składów i firm oferujących ekogroszek, wtedy cena dostawy będzie niższa.
3. 3. Przy wyborze kieruj się nie ceną, ale stosunkiem ceny do wartości opałowej.
4. 4. Zweryfikuj pozostałe parametry, szczególnie wilgotność i spiekalność.
5. 5. Zamów po worku ekogroszku od różnych sprzedawców i przetestuj je w swoim piecu.
6. 6. Wybierz najlepszy opał i zamów zapas na zimę.

Źródło:Ofereo.pl

dnt2pv4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnt2pv4