Trwa ładowanie...

Ogrzewanie w domu energooszczędnym. Jakie rozwiązania wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

Budowanie domu w standardzie energooszczędnym to dzisiaj norma, za wzorzec do którego dążymy, uchodzi budownictwo pasywne. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie przyjmiemy, zawsze należy rozważyć wybór nowoczesnego systemu grzewczego.

Ogrzewanie w domu energooszczędnym. Jakie rozwiązania wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?Źródło: Shutterstock.com
d1nz4hb
d1nz4hb

Zminimalizowanie zapotrzebowania na energię cieplną to przesłanie towarzyszące eksploatacji nowoczesnego domu. W jego realizacji ważną rolę odgrywają instalacje grzewcze – niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musi ono służyć nie tylko oszczędzaniu energii, lecz także środowisku. Zazwyczaj stosujemy kilka współpracujących ze sobą urządzeń, które służą komfortowi termicznemu mieszkańców i optymalizacji zużycia energii.

Dom energooszczędny – kotły na miarę

Jeśli decydujemy się na dom energooszczędny, mamy wiele możliwości wyboru sposobu ogrzewania. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy, powinno być dobrane do specyfiki budynku.

Do najpopularniejszych należą te z użyciem kotłów gazowych lub olejowych. Są one w zasadzie bezobsługowe – trzeba jedynie dbać o ich okresowe przeglądy. Zalicza się je też do bezpiecznych, używając ich nie narażamy się na ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Tam, gdzie jest duża dostępność infrastruktury, chętnie wybieramy kotły zasilane gazem ziemnym z sieci lub znacznie rzadziej płynnym.

Nowoczesne kotły kondensacyjne zużywają znacznie mniej gazu niż tradycyjne rozwiązania na to paliwo. Wyróżnia je wysoka sprawność – dzięki odzyskowi ciepła z pary wodnej są one w stanie wyprodukować nawet do 110 proc. ciepła. Do dyspozycji mamy kotły jedno- lub dwufunkcyjne, to drugie rozwiązanie sprawdzi się w mniejszych domach z jedną łazienką.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niskie koszty eksploatacyjne zachęcają również wielu inwestorów do zakupu kotłów na paliwa stałe – drewno lub pelet. Wadą tego rozwiązania jest zorganizowanie miejsca na kotłownię oraz składowanie zapasów paliwa.

d1nz4hb

Pompy ciepła – rozwiązanie uniwersalne

Zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej, a także chłodzenia wnętrz podczas upałów stosuje się pompy ciepła. Wykorzystują one energię z powietrza, wody lub gruntu – nie dość, że darmową to również odnawialną. To także urządzenia bezobsługowe. Wprawdzie pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, ale zużywa jej niewiele, może też wykorzystywać energię darmową – pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej.

Dużą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. To rozwiązanie w porównaniu z innymi rodzajami tych urządzeń stosunkowo niedrogie. W przeciwieństwie do nich nie potrzebuje też dolnego źródła ciepła. Pompy powietrzne nie są jednak tak wydajne jak pompy gruntowe czy wodne – podczas mrozów (poniżej 15 stopni na minusie) należy je wspomagać innym źródłem ciepła, np. z kotła gazowego.

Swoje ograniczenia mają także wodne pompy ciepła – konieczny jest bowiem dostęp do wydajnej warstwy wodonośnej. Wyróżnia je jednak bardzo wysoka efektywność pracy podczas sezonu grzewczego. Uniwersalnym wyborem jest gruntowa pompa ciepła. W naszej strefie klimatycznej warto zastosować model pobierający energię poniżej 1,5 m głębokości gruntu.

Dom pasywny – korzystny rekuperator

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to elementy przynależne nie tylko domom pasywnym. Warto się na nie zdecydować także w budynku energooszczędnym. Za sprawą rekuperatora można odzyskać nawet do 80 proc. ciepła wywiewanego z domu, co zapewnia (poza komfortem termicznym) także znaczne oszczędności energii

d1nz4hb

Pamiętajmy jednak, że każdy typ wymiennika ma inną sprawność, a przy wyborze szczególnie istotna jest siła zasysania i wypychania powietrza. Instalację montuje się zazwyczaj na poddaszu nieużytkowym lub w kotłowni. Mimo tego zaleca się mechanizmy cichobieżne, zamocowane w dobrze izolowanej obudowie.

Urządzeniem wspomagającym wentylację z rekuperatorem jest gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Zimą może on podgrzać powietrze nawet o ok. 20°C .

d1nz4hb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nz4hb