Ogrzewanie podłogowe. Płytki ceramiczne czy drewno?

Dla osób decydujących się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, jedną z ważniejszych decyzji jest wybór materiału na podłogę. Prawdą jest, że ogrzewanie podłogowe i drewniana podłoga nie stanowią dobranej pary, jednak problemów można uniknąć, wybierając odpowiedni gatunek drewna i rodzaj posadzki.

Ogrzewanie podłogowe. Płytki ceramiczne czy drewno?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

09.06.2016 11:30

Dla osób decydujących się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, jedną z ważniejszych decyzji jest wybór materiału na podłogę. Prawdą jest, że ogrzewanie podłogowe i drewniana podłoga nie stanowią dobranej pary, jednak problemów można uniknąć, wybierając odpowiedni gatunek drewna i rodzaj posadzki.

Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet, do najważniejszych należą: komfortowe ogrzewanie pomieszczeń przy niższej temperaturze wody grzewczej, swobodna aranżacja wnętrz – grzejniki nie zajmują miejsca na ścianach, optymalny rozkład temperatury (cieplej przy stopach, chłodniej przy głowie). Ponadto nie wymuszają przepływu powietrza jak konwekcyjne grzejniki (kurz nie unosi się w pomieszczeniu). Kluczową kwestią jest odpowiednie wykończenie ogrzewanej podłogi – posadzka powinna być odporna na długotrwały kontakt z podwyższoną temperaturą, ważne aby miała odpowiednio wysoki współczynnik przewodzenia ciepła (czyli zdolność do oddawania ciepła w pomieszczeniu) oraz niski opór cieplny R. Te dwa parametry sprawią, że posadzka spełni swoją funkcję jako grzejnik podłogowy.

Okładzina kamienna czy ceramiczna?

Materiałem o najlepszych parametrach cieplnych na ogrzewanie podłogowe są płytki kamienne - bardzo dobrze przewodzą ciepło, w dodatku są odporne na ścieranie i zarysowania. Podłoga marmurowa czy granitowa dobrze komponuje zarówno z wnętrzami stylowymi, jak i nowoczesnymi. Tego typu posadzki, choć wolniej się nagrzewają – dłużej utrzymują efekt ciepłej podłogi. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym układa się również gres i płytki ceramiczne (terakota, klinkier, cotto). To materiały o wysokiej wytrzymałości, z powodzeniem wykorzystywane do wykończenia podłóg w kuchni - gdzie ustawiasz ciężkie meble i urządzenia kuchenne, lub w łazience – wymagającej częstego zmywania podłogi.

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Wiele osób mylnie sądzi, że okładzina ceramiczna lub kamienna to jedyne materiały możliwe do wykończenia ogrzewanej podłogi. Prawdą jest, że najlepiej przewodzą one ciepło, do tego je akumulują i powoli oddają do pomieszczenia. Jednak ogrzewanie podłogowe można także wykończyć panelami drewnopochodnymi, deskami czy parkietem – ponieważ materiały te słabo przewodzą ciepło, należy odpowiednio zaprojektować instalację grzewczą (przewody układa się w mniejszym rozstawie niż standardowo, z kolei temperatura wody grzewczej musi być wyższa).

Drewniana podłoga ma wiele zalet, jest naturalna, trwała i elegancka – jednak drewno jest dobrym izolatorem. Ważny jest odpowiedni gatunek drewna - drewno kurczy się i rozszerza pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, czego efektem są szpary między deskami. Z tych powodów nie poleca się stosowania na podłogówce posadzek z klonu lub brzozy. Można tego uniknąć, wybierając drewno o możliwie niskim współczynniku skurczu.

Jakie drewno sprawdzi się zatem na ogrzewaniu podłogowym? Przede wszystkim gatunki egzotyczne takie jak: merabu, tek, doussie i jatoba, oraz nasz rodzimy dąb. Wybierając gatunek drewna, zwykle kierujemy się preferencjami estetycznymi, trwałością oraz kosztem zakupu drewna. Istotnym parametrem jest również opór cieplny materiału, zależy on od rodzaju drewna i grubości pokrycia. Drewno lite będzie dla ciepła trudniejszą przeszkodą do pokonania niż warstwowe, a im jest grubsze, tym lepiej izoluje. Dlatego do ogrzewania podłogowego polecane są podłogi warstwowe - cieńsze i składające się z dwóch albo trzech warstw różnych gatunków drewna.

Warstwa wierzchnia, czyli dekoracyjna, to najczęściej drewno wysokiej jakości. Jej grubość wynosi 3-4 mm. Dolne warstwy najczęściej wykonane są z drewna iglastego, o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła. Tego typu deski dzięki prostopadle ułożonym włóknom sąsiednich warstw charakteryzuje znacznie niższy współczynnik skurczu i pęcznienia oraz zminimalizowany rozkład naprężeń. Wykonywane z nich posadzki maja niewielką grubość, dlatego * nie ograniczają przepływu ciepła* w takim stopniu jak drewno lite. Tego typu deski można układać jako podłogę pływającą lub przytwierdzić do podłoża klejem. Korzystniejszy jest wariant drugi, posadzka mocowana na kleju lepiej przewodzi ciepło niż podłoga pływająca – w tym celu wykorzystuje się kleje poliuretanowe. Przy podłogach pływających minusem jest opór cieplny, jaki stawia przestrzeń powietrzna - ta zmniejsza niestety wydajność ogrzewania podłogowego.

Podsumowanie

Powierzchnie podłóg z wodnym ogrzewaniem podłogowym wykańcza się materiałem o wysokiej przewodności cieplnej, np. kamieniem, terakotą lub gresem. Podłoże można wykończyć również drewnem warstwowym, o odpowiednio niskim współczynniku skurczu. Na podłodze nie należy kłaść grubych dywanów i wykładzin dywanowych nieprzewidzianych na etapie projektowania instalacji. Tego typu materiały znacznie ograniczają wymianę ciepła, zmniejszając tym samym wydajność ogrzewania podłogowego.

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz montaż systemu grzewczego, szukasz dostawcy lub wykonawcy - wypełnij formularz, a firmy obsługujące twój region same zgłoszą się do ciebie.

Damian Czernik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)