Trwa ładowanie...

Ogrzewanie podłogowe. Fakty i mity

Ogrzewanie podłogowe. Fakty i mityŹródło: shutterstock
d1nggmw
d1nggmw

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego, musisz poznać odpowiedzi na kilka pytań. Podłoga drewniana czy wyłożona kafelkami? Jeżeli drewniana, to jakie drewno wybrać? Czy to rozwiązanie odpowiednie dla alergików? Poznaj fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego.

Od czego zacząć?

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Z kilku powodów: po pierwsze, na całej powierzchni podłogi należy wyłożyć odpowiednio grubą warstwę izolacyjną. Niezbędne jest także wykonanie grubszej wylewki, co wpływa na wysokość poziomu podłogi – może go podnieść nawet o kilka centymetrów. Architekt powinien mieć to na uwadze przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. Ponadto na właściwy dobór mocy urządzeń grzewczych oraz stopień izolacji budynku wpływają projektowane na tym etapie dodatkowe drzwi, okna czy balkon.

Mit 1: Ogrzewanie podłogowe jest drogie

Jeżeli chodzi o kwestie kosztów, na pierwszym etapie rzeczywiście są one nieco większe niż
w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Jeśli jednak wziąć pod uwagę codzienne użytkowanie, koszt instalacji ogrzewania podłogowego zwraca się. Jak przekłada się to na wymierne korzyści? Ogrzewanie podłogowe daje taki sam komfort przy temperaturze o 2 stopnie niższej niż ogrzewanie konwencjonalne. Co za tym idzie, odczuwalna w pomieszczeniu temperatura będzie wyższa niż jej faktyczna wartość. Oszczędności w budżecie domowym mogą dzięki temu wynosić blisko 20 proc. Kolejną redukcję comiesięcznych wydatków w okresie grzewczym zapewni system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku, gdy słupek rtęci idzie w górę – na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza, system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Mit 2: Podłogówkę układa się tylko pod płytkami

Kolejnym, szeroko rozpowszechnionym mitem na temat podłogówki jest założenie, że można ją układać tylko pod płytkami ceramicznymi. Rzeczywiście – płytki ceramiczne wybierane są najczęściej – między innymi ze względu na swój niski opór cieplny. Znaczy to, że podłoga z płytek łatwiej „odda” ciepło pomieszczeniu. Dla niektórych płytki na podłodze w salonie odbierają mu przytulny charakter. I takie rozwiązanie da się pogodzić. Ogrzewanie podłogowe z powodzeniem można położyć pod podłogę drewnianą, tak samo jak pod panele, parkiet czy wykładzinę. Wystarczy tylko poinformować o swoim wyborze projektanta i zdecydować się na materiały o odpowiednich parametrach – niskim współczynniku kurczliwości i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Pamiętaj też o równomiernym rozłożeniu elementów grzewczych (bez stref brzegowych), by nie spowodować niekorzystnych dla drewna różnic temperatury – tłumaczy ekspert firmy TECE, producenta inteligentnych rozwiązań domowych. W sprzedaży dostępne są specjalne produkty, takie jak
kleje i lakiery przeznaczone do posadzek na ogrzewanie podłogowe.

d1nggmw

Mit 3: W pomieszczeniu z zainstalowaną podłogówką nie powinny stać duże meble

W obiegowej opinii w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie powinny stać meble, takie jak łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki mebel mógłby utrudniać przepływ ciepła i pod nim nie powinno się układać elementów grzewczych. Ten problem można jednak obejść. Wystarczy zdecydować się na meble o wysokich (ponad 10 cm) nóżkach. W takim wypadku przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła do pomieszczenia.

Mit 4: Nie należy łączyć ogrzewania konwencjonalnego z podłogowym

To mit. Ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła w domu, jednak popularniejsze jest łączenie go z ogrzewaniem grzejnikowym. Faktem jest, że połączenie tych dwóch systemów ogrzewania w jeden układ wymaga nie lada uwagi i precyzji. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest zastosowanie podłogówki na parterze oraz grzejników na piętrze budynku. Większość osób budujących dom woli uniknąć ciężkich stropów, które przy ogrzewaniu podłogowym zyskują dodatkową warstwę jastrychu.

Ogrzewanie podłogowe – dla kogo?

Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim alergicy. Co ciekawe, najczęściej występującymi rodzajami alergii są uczulenia na kurz, którego drobinki dostają się do dróg oddechowych wraz z powietrzem. Dzięki kilkukrotnie niższej cyrkulacji w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się chorobotwórczych grzybów.

Również osoby zapracowane, które nie mają czasu na codzienne doglądanie urządzeń grzewczych, powinny być zadowolone z użytkowania takiej formy ogrzewania domu. Podłogówka wyposażona jest w system samoregulujący, który dopasowuje wydajność grzewczą do zmian temperatury w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego estetyka – w przypadku ogrzewania podłogowego nie są widoczne kaloryfery ani inne elementy instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawa ekologii i energooszczędności.

d1nggmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nggmw