Trwa ładowanie...

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania - zapewniającego komfort, stawiającego wygląd i funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu - jest niezmiernie istotny. Zwłaszcza w reprezentacyjnej części domu, gdzie toczy się życie rodziny i spędzamy większość wolnego czasu. Co wybrać: grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?Źródło: Purmo
d3enwb6
d3enwb6

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania - zapewniającego komfort, stawiającego wygląd i funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu - jest niezmiernie istotny. Zwłaszcza w reprezentacyjnej części domu, gdzie toczy się życie rodziny i spędzamy większość wolnego czasu. Co wybrać: grzejniki kanałowe czy ogrzewanie podłogowe?

We wspólnej części domu rozmieszczenie typowych grzejników ściennych sprawia problemy. Współcześnie dominują otwarte pomieszczenia i duże przeszklone powierzchnie. Coraz częściej część dzienna to jedna wspólna, otwarta przestrzeń, na którą składają się hol, kuchnia, jadalnia i salon z dużymi oknami wychodzącymi na ogród. Taka aranżacja czyni wnętrze przestronnym, lekkim, umożliwia kreatywne wykorzystanie mebli.

W otwartej przestrzeni brakuje jednak miejsca na ścienne grzejniki. Z tego powodu najlepiej sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe, ewentualnie w połączeniu z eleganckim grzejnikiem dekoracyjnym. Ogrzewanie podłogowe nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, umożliwia swobodną aranżację wnętrza. Wybór sposobu ogrzewania podłogowego budzi jednak wiele wątpliwości – czy lepsze będzie wodne ogrzewanie podłogowe, czy może grzejniki ukryte w podłodze (tzw. grzejniki kanałowe)?

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Oba sposoby ogrzewania można stosować oddzielnie lub łączyć w jednej instalacji. Na co się zdecydować – radzą eksperci marki Purmo.

Dostosuj ogrzewanie do podłogi

Wybór metody ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od tego, jakim materiałem zamierzasz wykończyć podłogę. Wodne ogrzewanie podłogowe stawia w tym zakresie pewne ograniczenia, ponieważ sprawne funkcjonowanie podłogówki wymaga zastosowania materiału wykończeniowego o dobrych parametrach przewodzenia ciepła.

d3enwb6

- Najlepiej na podłogówce sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność. Na podłogówce można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin – wyjaśnia Marcin Kotas, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo.

Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, materiał wykończeniowy podłogi nie stanowi żadnego ograniczenia. Dlatego jeśli na podłodze chcesz mieć drewno, rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, warto zdecydować się na ogrzewanie kanałowe. - Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu - doradza Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki specjalne Purmo.

Podłogówka - ukryte ciepło

Zaletą podłogówki, oprócz wymiernej oszczędności energii, jest dyskrecja. Instalacja ukryta pod podłogą jest całkowicie niewidoczna. Nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach narażonych na często występujące zabrudzenia podłogi, wnoszenie błota i wilgoci z dworu. - Warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience oraz kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni – doradza Marcin Kotas.

Grzejnik kanałowy - okno z widokiem

Duże przeszklone powierzchnie to pięta achillesowa ogrzewania domu. Okna tarasowe wyglądają pięknie, jednak dom traci przez nie dużo ciepła. Przy niskich temperaturach można odczuwać nieprzyjemny chłód bijący od szyb, często występuje również efekt „pocenia szyby” (osadzania się pary wodnej na jej wychłodzonej powierzchni).

d3enwb6

Problemy te rozwiązuje umieszczenie wzdłuż okien grzejników kanałowych, które nadmuchują ogrzane powietrze na szybę. - Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie wolno stawiać na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność – radzi Robert Skomorowski.

Plusy i minusy podłogówki oraz grzejników kanałowych

Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki kanałowe mają swoje wady i zalety. W zależności od preferencji i planów związanych z wykończeniem wnętrza można zastosować jedno z tych dwóch rozwiązań lub połączyć oba w jednej instalacji. Często stosowanym rozwiązaniem jest układ z wykorzystaniem podłogówki w części wykończonej terakotą (przedpokój, kuchnia) oraz grzejników kanałowych w części wykończonej drewnem (jadalnia i salon).

d3enwb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3enwb6