Trwa ładowanie...

Ogrzewanie nadmuchowe w domu. Za i przeciw

Centralne ogrzewanie domu nie musi się składać z rur i grzejników - zamiast nich można zastosować kanały doprowadzające do pomieszczeń ciepłe powietrze. Poznaj zalety ogrzewania powietrznego zwanego także nadmuchowym i jego podstawową wadę - dość wysoką cenę instalacji.

Ogrzewanie nadmuchowe w domu. Za i przeciwŹródło: Polski Komfort
d3w3oza
d3w3oza

Centralne ogrzewanie domu nie musi się składać z rur i grzejników - zamiast nich można zastosować kanały doprowadzające do pomieszczeń ciepłe powietrze. Poznaj zalety ogrzewania powietrznego zwanego także nadmuchowym i jego podstawową wadę - dość wysoką cenę instalacji.

Podobnie jak w instalacji centralnego ogrzewania wodnego w systemie powietrznym jest kocioł, a właściwie nagrzewnica podgrzewająca powietrze zasysane z wnętrza domu. Z niej, już podgrzane, trafia ono kanałami z powrotem do pomieszczeń, czyli cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Urządzeniem, które je podgrzewa, może być nagrzewnica gazowa albo elektryczna, a także pompa ciepła.

Ogrzewanie nadmuchowe: zyski

Charakterystyczną cechą ogrzewania nadmuchowego jest niewielka bezwładność cieplna. Po włączeniu go w zimnych pomieszczeniach bardzo szybko zaczyna się odczuwać ciepło, a po wyłączeniu temperatura równie szybko się obniża. Dzięki temu znacznie prościej jest dopasowywać moc grzania do zapotrzebowania na ciepło, które stale się zmienia, na przykład dlatego, że występują zyski ciepła od nasłonecznienia czy działających urządzeń elektrycznych. W przypadku ogrzewania wodnego prowadzi to do nadmiernego wzrostu temperatury w pomieszczeniach, czyli niepotrzebnych strat energii.

Ogrzewanie powietrzne nie tylko umożliwia utrzymywanie stałej temperatury, ale też daje możliwość szybkich jej zmian. Można więc ją obniżać, wychodząc z domu, a po włączeniu ogrzewania po powrocie w jego wnętrzu szybko zrobi się ciepło. Odczuwa się to szczególnie w budynkach o lekkiej konstrukcji, w których ciepło nie jest akumulowane w masywnych ścianach i stropach.

Ogrzewanie nadmuchowe: udogodnienia

System ogrzewania nadmuchowego łatwo rozbudować w celu zwiększenia jego funkcjonalności. Oprócz nagrzewnicy można w nim zainstalować chłodnicę zasilaną przez agregat, otrzymując w ten sposób system centralnej klimatyzacji. Poczucie komfortu może zapewnić również centralny nawilżacz powietrza, filtr zatrzymujący zanieczyszczenia czy lampa UV eliminująca bakterie i wirusy z przewodów transportujących powietrze. Jeżeli zamierzasz zastosować ogrzewanie nadmuchowe, możesz tak zaprojektować dom, by instalacja grzewcza była jednocześnie wentylacyjną – dzięki temu całość będzie tańsza.

d3w3oza

Ogrzewanie nadmuchowe: ceny

Za instalację ogrzewania nadmuchowego trzeba zapłacić kwotę porównywalną z ceną centralnego ogrzewania wodnego. Przeznaczone do domów jednorodzinnych piece gazowe podgrzewające powietrze kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, pompy ciepła – od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Koszt materiałów i wykonania instalacji rozprowadzającej powietrze zależy nie tylko od wielkości domu, ale też od układu pomieszczeń. Metr rury wentylacyjnej to 30-50 zł, kształtek od 50 do ponad 100 zł za sztukę. Kanały powietrzne można też wykonać ze sztywnych płyt ze sprasowanych włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną, sprzedawanych w postaci dużych płyt, z których wycina się elementy o potrzebnych wymiarach.

Metr kwadratowy płyty kosztuje około 70 zł, potrzebna jest też taśma do ich łączenia (70 zł za 5 m). Ceny kratek nawiewnych zależą od ich designu, przeciętnie kosztują po kilkadziesiąt złotych za sztukę. W sumie instalacja ogrzewania nadmuchowego w domu jednorodzinnym kosztuje co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli ma być zautomatyzowana i wyposażona we wszystkie możliwe udogodnienia (klimatyzacja, nawilżacz, filtry, rekuperator), to wraz z pompą ciepła może kosztować nawet 100 tys. zł.

d3w3oza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w3oza