ŁazienkaOgrzewanie łazienki: najlepsze rozwiązania

Ogrzewanie łazienki: najlepsze rozwiązania

Łazienka to pomieszczenie specyficzne - przebywamy w niej przeważnie bez ubrania, i do tego mokrzy. W takiej sytuacji nawet w ciepły letni dzień trudno nie trząść się z zimna, a co dopiero zimą. Jakie ogrzewanie łazienki będzie najskuteczniejsze i najtańsze?

Ogrzewanie łazienki: najlepsze rozwiązania
Źródło zdjęć: © Shutterstock

22.02.2017 10:09

Łazienka to pomieszczenie specyficzne - przebywamy w niej przeważnie bez ubrania, i do tego mokrzy. W takiej sytuacji nawet w ciepły letni dzień trudno nie trząść się z zimna, a co dopiero zimą. Jakie ogrzewanie łazienki będzie najskuteczniejsze i najtańsze?

Łazienka powinna być dobrze ogrzewana, tak by temperatura w niej była wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Polskie przepisy wymagają, żeby projektując ogrzewanie, przyjmować, że w łazience i innych pomieszczeniach przeznaczonych do rozbierania się i przebywania bez odzieży urządzenia ogrzewcze mają zapewniać temperaturę 24 st. C przy najniższej występującej na danym obszarze temperaturze zewnętrznej. W pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych wystarczy 20 st. C.

Wyższa temperatura oznacza konieczność zastosowania grzejników o większej mocy cieplnej. Jeśli ogrzewanie zapewnia wodna instalacja c.o., zwykle są w niej grzejniki konwekcyjne lub ogrzewanie podłogowe, a ich moc zależy od wielkości powierzchni, która emituje ciepło. Krótko mówiąc: im większy grzejnik albo powierzchnia podgrzewanej podłogi, tym większa moc umożliwiająca uzyskanie wyższej temperatury w pomieszczeniu.

Czym ogrzać małą łazienkę?

Problem w tym, że łazienka to zwykle pomieszczenie dość małe i ciasne z racji wyposażenia. Może się więc okazać, że nie ma w nim miejsca na powieszenie na ścianie grzejnika o odpowiednio dużych gabarytach, a powierzchnia podłogi, z której ciepło mogłoby promieniować do pomieszczenia, również jest niewystarczająca do uzyskania wymaganej mocy.

W takiej sytuacji warto zastosować w łazience i jedno, i drugie: ogrzewanie podłogowe i grzejnik, który wówczas nie musi być tak duży jak wtedy, gdy jest jedynym urządzeniem przekazującym ciepło. Zresztą nawet nie mając problemów z brakiem miejsca, warto mieć w łazience grzejnik, na którym można szybko suszyć ręczniki, i podgrzewaną podłogę, która sprawia, że przyjemnie się po niej chodzi boso.

Grzejnik łazienkowy: wodny czy elektryczny?

W zależności od tego, jakie ogrzewanie jest w całym domu, do łazienki można kupić grzejnik wodny bądź elektryczny i również wodne albo elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jeżeli wszędzie masz grzejniki wodne i nie chcesz przerabiać instalacji c.o., ale przeprowadzasz remont łazienki i przy okazji chciałbyś wyposażyć ją w ogrzewanie podłogowe, wybierz elektryczne przewody lub maty grzejne.

Gdy przeróbka instalacji c.o. nie stanowi problemu, wybierz tańsze w eksploatacji ogrzewanie wodne. Ponieważ temperatura zasilającej je wody powinna być niższa niż w typowej instalacji z grzejnikami konwekcyjnymi, w obiegu ogrzewania podłogowego należy zastosować specjalny zawór regulacyjny zapobiegający przegrzewaniu podłogi.

Gdy natomiast do ogrzewania domu wykorzystywana jest pompa ciepła zasilająca niskotemperaturowe wodne ogrzewanie podłogowe i problemem jest uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury w grzejniku, w łazience można zainstalować dodatkowy grzejnik elektryczny działający niezależnie od instalacji c.o. Będziesz mógł go wykorzystywać także latem, bez uruchamiania ogrzewania w całym domu - jako suszarkę do ręczników albo wtedy, gdy uznasz, że mogłoby ci być trochę cieplej po wyjściu spod przysznica.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)