Ogrzewanie hybrydowe z Hewalex INTEGRA

Ogrzewanie hybrydowe to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane także w domach jednorodzinnych. Nazwa „hybrydowe” stosowana jest ostatnio często, ale tego typu systemy znane są od wielu lat. Za hybrydowy uznaje się system korzystający co najmniej z dwóch rodzajów paliwa lub energii. Instalację grzewczą opartą np. na kotle gazowym i kominku z płaszczem wodnym można już określać tą nazwą. Nazwa „hybrydowy” kojarzy się jednak z nowoczesnością i systemami wykorzystującymi energię odnawialną, stąd też w pełni na to miano powinny zasługiwać rozwiązania wykorzystujące kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

Ogrzewanie hybrydowe z Hewalex INTEGRA
Źródło zdjęć: © Hewalex

18.11.2014 | aktual.: 14.09.2017 16:31

Ogrzewanie hybrydowe: schemat systemu

Możliwe jest wykonanie wielu konfiguracji ogrzewania hybrydowego w zależności od specyfiki domu oraz preferencji mieszkańców. W każdym przypadku należy zapewnić możliwość elastycznej współpracy źródeł ciepła, w czym szczególnie przydatne jest zastosowanie podgrzewacza uniwersalnego, jak np. Hewalex INTEGRA. Podgrzewa on wodę użytkową w zasobniku wewnętrznym, magazynuje ciepło w płaszczu z wodą grzewczą, pełni też funkcję sprzęgła hydraulicznego, rozdzielając źródła ciepła i obiegi grzewcze. Instalacja solarna podgrzewa wodę grzewczą i pośrednio ciepłą wodę użytkową.

Przykładowy schemat hybrydowego systemu grzewczego z podgrzewaczem uniwersalnym Hewalex INTEGRA i 3 źródłami ciepła: kotłem gazowym KG, pompą ciepła powietrze/woda typu Split PCCO oraz instalacją solarną SOL. Dwa obiegi grzewcze: grzejnikowe CO/G oraz podłogowe CO/P wykorzystują ciepło wytwarzane przez wszystkie źródła ciepła. Ciepła woda użytkowa CWU podgrzewana jest w wewnętrznym zbiorniku podgrzewacza INTEGRA, do którego jest również podłączona cyrkulacja wody - pompa cyrkulacyjna P/CWU.

Ogrzewanie hybrydowe: centralny punkt systemu

Podgrzewacz INTEGRA o konstrukcji „zbiornik w zbiorniku” zapewnia 2-funkcyjną pracę instalacji solarnej – podgrzewanie wody użytkowej i wspomaganie ogrzewania. Dzięki podziałowi na strefy możliwa jest współpraca źródeł ciepła nisko- i wysokotemperaturowych. Wewnętrzny zbiornik wody użytkowej zasilany od dołu wodą wodociągową zapewnia intensywne schładzanie dolnej strefy i efektywną pracę instalacji solarnej. Włącznie z opcjonalną grzałką elektryczną dla podgrzewania wody użytkowej, do podgrzewacza można podłączyć nawet 5 różnych źródeł ciepła.

Przekrój podgrzewacza uniwersalnego INTEGRA z zaznaczeniem stref temperaturowych. Dolna strefa podgrzewana jest poprzez wężownicę z instalacji solarnej, a także z kotła na paliwo stałe. Strefa środkowa stanowi strefę roboczą zasilaną najczęściej z kotła gazowego, z tej samej strefy zasilana jest instalacja grzewcza budynku. Górna strefa stanowi rezerwę ciepła dla podgrzewania wody użytkowej. Strefa ta może być opcjonalnie dogrzewana grzałką elektryczną, pozwalając poza sezonem grzewczym na całkowite wyłączenie z pracy kotła na paliwo stałe.

Dobór ogrzewania hybrydowego - bilans cieplny domu

Ogrzewanie hybrydowe można stosować w każdym rodzaju budynku. W przypadku modernizacji systemu grzewczego inwestycja ma na celu skrócenie czasu pracy istniejącego źródła ciepła, np. kotła grzewczego, na rzecz pompy ciepła zapewniającej niższe koszty eksploatacyjne. W nowych domach ogrzewanie hybrydowe służy zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa – zapewnia ciągłą bezawaryjną pracę i możliwość wyboru pracującego urządzenia w zależności od aktualnych cen paliw i energii. Uzupełnienie systemu grzewczego o instalację solarną pozwala w zależności od standardu energetycznego budynku obniżyć koszty ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej łącznie o 15÷ 30% (w tzw. domach solarnych pokrycie potrzeb przekracza 50% rocznie).

Ogrzewanie hybrydowe - zalety

Korzyści z zastosowania takiego rozwiązania związane są m.in. ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa i komfortu, np. w razie awarii jednego ze źródeł ciepła. Możliwa jest także rozbudowa istniejącego systemu grzewczego, gdzie podstawowe źródło ciepła (np. kocioł na gaz płynny) pozostaje jako szczytowe, a dołączona pompa ciepła typu powietrze/woda przejmuje pracę przez większość sezonu grzewczego. W systemie hybrydowym dąży się do tego, aby w określonych warunkach pracę podejmowało to źródło ciepła, które zapewni najniższe koszty wytworzenia ciepła. Dlatego też pompa ciepła pracuje np. do temperatury zewnętrznej -10 oC, po czym pracę przejmuje kocioł gazowy. Ważna pozostaje rola automatyki, która musi zapewnić współpracę wielu źródeł ciepła.


Oferta producenta Hewalex z Czechowic-Dziedzic znana jest na rynku krajowym i zagranicznym od blisko 25 lat. Ścisła specjalizacja w konstruowaniu i wytwarzaniu systemów wykorzystujących energię odnawialną, pozwoliła na opracowanie korzystnych pod względem jakości, sprawności i ceny rozwiązań. O wiodącej roli na rynku polskim świadczy np. pierwsze wdrożenie dwóch najnowocześniejszych technologii wytwarzania absorberów kolektorów słonecznych: zgrzewania ultradźwiękowego i spawania laserowego. Obecność na ponad 40 rynkach zagranicznych potwierdza najwyższe standardy produktów i uniwersalność rozwiązań.

Źródło artykułu:hewalex.pl
instalacja solarnaogrzewanie domusystem grzewczy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)