Ogrzewanie gazowe - typy

Bogata oferta kotłów gazowych pozwala wybrać optymalne rozwiązanie praktycznie dla każdego typu budynku w zależności od zapotrzebowania na ciepło oraz sposobu montażu.

Wybór kotła rozpoczynamy od sposobu i miejsca jego mocowania. W najnowszych projektach domów, zdarza się że architekci pomijają pomieszczenie kotłowni, lub też przewidują na nie o wiele za mało miejsca. W takiej sytuacji instalacja masywnego kotła na paliwo stałe, czy tez opalanego olejem staje się niemożliwa. \

Ogrzewanie gazowe - typy
Źródło zdjęć: © shutterstock

22.03.2013 15:26

Alternatywą jest gazowy system grzewczy doposażony w zasobnik z podgrzewaczem.

Może nim być :* *

wiszący dwufunkcyjny kocioł gazowy , opcjonalnie w wersji z 30-50 litrowym zbiornikiem na wodę stojący kocioł gazowy który w ramach jednej obudowy jest połączeniem kotła wiszącego z o wiele większym niż 40 l – zbiornikiem C.o.w.

Mając wybrane i wymierzone miejsce instalacji, należy przeanalizować sposób użytkowania ciepłej wody i ogrzewania w domu i dobrać odpowiednią wersję urządzenia.

Wymagana ilość ciepłej wody użytkowej zależy głównie od:

  • przyzwyczajeń domowników (prysznic / wanna)
  • wymaganej temperatury wody
  • liczby łazienek i sposobu (częstotliwości) korzystania z nich.

Pierwszym rozróżnikiem jest podział na kotły tradycyjne oraz kondensacyjne.

Kotły tradycyjne są urządzeniami w których spaliny wyprowadzane do atmosfery maja temperaturę do 140 stopni Celsjusza.

Oznacza to znaczącą utratę ciepła wprost przez przewód kominowy. W przeciwieństwie do nich, kotły kondensacyjne używają energii i ciepła zawartego w spalinach . Dzięki niej sa nawet do 20% bardziej oszczędne w zużyciu gazu niż wersje tradycyjne. Ponadto ich sprawność grzewcza jest w stanie osiągnąć poziom nawet do 109%. Najwyższą efektywność uzyskują przy niskich temperaturach wody grzewczej

Ponadto, urządzenia kondensacyjne są wykonane z lepszych gatunkowo materiałów ( stal szlachetna, kwasoodporne stopy aluminium) zapewniających wyższą trwałość.

Drugi podział kotłów rozróżnia *urządzenia z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. *

Kotły tradycyjne oferowane są w obu wersjach, kondensacyjne- jedynie z zamkniętą komora.

Zamknięcie lub otwarcie komory określa źródło powietrza pobieranego przez urządzenie w procesie spalania. Kotły z otwartą komorą pobierają je z pomieszczenia – z zamkniętą komorą, bezpośrednio z zewnątrz budynku przez specjalny przewód wentylacyjny.

Trzecim podziałem kotłów jest jedno – lub dwufunkcyjność.

Urządzenia jednofunkcyjne ogrzewają dom poprzez połączenie z siecią grzejników, i dodatkowo, dzięki podłączeniu zasobnika z podgrzewaczem , ogrzewają wodę użytkową.

Ważne aby zasobnik był na tyle duży aby umożliwiał równoczesne zasilanie w ciepłą wodę zarówno użytkową jak i dla centralnego ogrzewania.

Kotły dwufunkcyjne ogrzewają wodę przepływowo, wprost w momencie odkręcenia kranu. Ze względu na brak zasobnika, zazwyczaj stosuje się je w mieszkaniach lub małych domach z min poborem wody, gdzie punkty poboru C.o. znajdują się w pobliżu kotła.

Ten typ kotła pozwala na korzystanie z ciepłej wody w jednym ujęciu jednocześnie – jeśli zostanie uruchomione drugie, temperatura wody w obu zostanie drastycznie obniżona, lub nie będzie podgrzana w ogóle.

Kotły dwufunkcyjne powinny posiadać moc od 20 do 30 kW – nawet w przypadku gdy zapotrzebowanie budynku na ciepłą wodę jest mniejsze.

Podsumowując:

Ogromną zaletą większości kotłów gazowych jest fakt ich stosunkowo małych rozmiarów oraz możliwość montowania ich bezpośrednio w łazienkach, kuchniach- nie zaś tylko w specjalnych pomieszczeniach (kotłowniach).

Rozmiar, niski koszt początkowy, i rozsądny koszt eksploatacji w sezonie grzewczym sprawiają że kotły gazowe stanowią jedną z najlepszych propozycji na obecnym rynku systemów grzewczych w Polsce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)