Trwa ładowanie...

Ogrzewanie domu - porównanie kosztów paliw

Ogrzewanie domu - porównanie kosztów paliwŹródło: shutterstock
dlj937m
dlj937m
Koszt eksploatacji systemu grzewczego w największej mierze zależy od rodzaju, kaloryczności i kosztu koniecznego paliwa. Warto dokonać gruntownej analizy i skalkulować długoterminowe koszty, szczególnie, że stanowią one około 80% wszystkich kosztów eksploatacyjnych w ciągu roku.

Gaz LPG

Kotły gazowe są konstrukcjami konwencjonalnymi, i można powiedzieć starymi w swej idei, ale dzięki temu sprawdzonymi. Ich głównymi zaletami jest praktyczna bezobsługowość, oraz w porównaniu z innymi systemami – rozsądnie niskie koszty początkowej instalacji systemu.

Gaz LPG użyłkowany jako paliwo do tych kotłów stosowany jest w sytuacji braku możliwości podłączenia gazu ziemnego (tańszego).

Zbiorniki na gaz LPG instalowane na zewnątrz domu mieszczą zazwyczaj około 2300 litrów paliwa w stanie ciekłym, z którego powstaje około 570 m3 gazu w formie lotnej. Cena m3 gazu to około 11 zł.

dlj937m

Gaz ziemny

Tańszy brat gazu LPG. Możliwe jest zastosowanie go przy tych samych kotłach gazowych co przy LPG – jedynie przy zmianie odpowiednich głowic. Ustawień musi jednak dokonać certyfikowany serwisant, gdyż w przeciwnym wypadku grozi nam utrata gwarancji.

W ostatnim czasie cena samego gazu istotnie spadła, osiągając poziom nawet 1,1 zł/ m3 ale to tylko część składników finalnego comiesięcznego kosztu.

Drugą częścią są opłaty abonamentowe, sieciowe, za dzierżawę przyłącza. Uwzględnienie tych opłat skutkuje podwojeniem wartości rachunku. Cena całościowa nadal jednak jest dość konkurencyjna w porównaniu do pozostałych paliw.

Drewno kominkowe

Naturalna i estetyczna metoda ogrzewania, płonące drwa w kominku w salonie i miła rodzinna atmosfera – to jedna z najczęstszych skojarzeń wiązanych z drewnem opałowym.

dlj937m

Rzeczywistość w ciągu ostatnich lat pokazała, że ceny tego paliwa stabilnie wzrastają obecnie wynosząc około 220 zł/ m3. Kupując drewno, szczególna wagę należy przykładać do faktu sezonowania go na wolnym powietrzu. Im więcej sezonów schło - tym większą kalorycznością będzie się odznaczało i tym więcej ciepła odda przy spalaniu.

Drewno mokre, choć tańsze, większość energii ze spalania zużywa na własne wysuszenie z wilgoci – stąd pożytek grzewczy bywa mizerny. Sprawność kominków działających na drewno kominkowe wykosi około 70% co w przeliczeniu daje kwotę około 0,19 zł / kWh.

Drewno w formie specjalnie sprasowanych pelletów może być użyte w zautomatyzowanych kotłach z podajnikami. Sam system jednak jest droższy w instalacji niż ma to miejsce w przypadku kominka – zaś koszty eksploatacyjne są na porównywalnym poziomie.

dlj937m

Ogrzewanie elektryczne

Najprostsze z rozwiązań i stosunkowo najbardziej dostępne. Ogrzewanie w ramach tego źródła może odbywać się poprzez grzejniki elektryczne, maty grzejne zainstalowane w podłodze, pompy ciepła czy różnego rodzaju wentylatory i nagrzewnice.

Wygoda jednak ma swój koszt. Stawki za kWh różnią się w zależności od pory dnia, dnia tygodnia i operatora czy dystrybutora. Przykładowo taryfa nocna to koszt 0,45zł/ kWh, lub całodobowa 0,67zł / kWh. Powyższe ceny będą niższe w przypadku używania pompy ciepła.

Olej opałowy

W przypadku instalacji opalanej olejem, koniecznie musimy liczyć się z dość wysokim kosztem początkowym zawierającym m.in. wybudowanie/dostosowanie dedykowanego komina, wybudowanie lub wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia do umieszczenia zbiorników.
Koszt samego paliwa to około 4 zł/dm3 co daje finalnie około 0,45- 0,5zł/ kWh

dlj937m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlj937m