Trwa ładowanie...

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym. Ile to kosztuje?

Drewno jest jednym z popularniejszych surowców grzewczych. Niegdyś stosowane do zasilania pieców węglowych oraz kominków tradycyjnych, dziś zaś coraz częściej w przypadku ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym. Według fachowców ta technologia może przynieść dość pokaźne oszczędności związane z niewielką ilością zużywanego opału.

Ogrzewanie domu kominkiem z płaszczem wodnym. Ile to kosztuje?Źródło: Alvhemmakleri.se
d1h7rxn
d1h7rxn
Drewno jest jednym z popularniejszych surowców grzewczych. Niegdyś stosowane do zasilania pieców węglowych oraz kominków tradycyjnych, dziś zaś coraz częściej w przypadku ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym. Według fachowców ta technologia może przynieść dość pokaźne oszczędności związane z niewielką ilością zużywanego opału.

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym ma zamontowane nad paleniskiem specjalne rury, w których ogień ogrzewa wodę. Woda ta następnie z pomocą pomp jest transportowana do układu grzewczego w całym domu (czyli do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego). Dzięki temu, korzystając z energii cieplnej wytwarzanej przez ogień, można równomiernie ogrzać cały dom.

Dzięki kominkowi z płaszczem wodnym ogrzejesz wodę, a nawet cały dom o powierzchni od 90 do 250 m2. Spełnia on dwojaką funkcję: ogrzewa pomieszczenia, a jednocześnie stanowi efektowną ozdobę salonu. Aby obliczyć realny koszt ogrzewania domu zimą, trzeba wziąć pod uwagę dwa aspekty - koszt zakupu i montażu kominka z płaszczem wodnym oraz ilość drewna spalanego w sezonie grzewczym.

d1h7rxn

Kominek z płaszczem wodnym to duże oszczędności na ogrzewaniu - właściciel domu jednorodzinnego może w skali roku oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.* Sprawdź, ile dokładnie*.

Koszty montażu kominka z płaszczem wodnym

W ofertach handlowych znajdziesz wiele eleganckich, a jednocześnie efektywnych kominków z płaszczem wodnym. Cała instalacja DGP składa się z wkładu kominkowego, obudowy, rur do izolowania gorącego powietrza, rury spalinowej oraz akcesoriów dodatkowych (wyloty, kratki). Do kosztów całkowitych dochodzi także robocizna.

Za kompletną instalację zapłacisz od 3 do 11 tysięcy złotych (w zależności od typu wkładu kominkowego oraz akcesoriów dodatkowych). Robocizna to wydatek rzędu 2-2,5 tys. zł. Zatem za kompletną instalację przyjdzie ci zapłacić od 5 do 13,5 tys. zł. Pamiętaj, że jest to jednorazowy wydatek, który teoretycznie zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania.

Ile drewna zużyjesz do ogrzewania domu zimą?

Do obliczenia ilości zużytego drewna niezbędne będzie określenie wielkości domu. Załóżmy, że dom ma powierzchnię 120 m2, a wysokość ścian to 2,6 m. Daje to 312 m3 kubatury. Zapotrzebowanie na ciepło w średnio zaizolowanych pomieszczeniach wynosi 40 W/m3 (przy temperaturze od -10 do -20oC) i 20 W/m3 (przy temperaturach oscylujących pomiędzy 0 a -10oC). Realne temperatury występujące w okresie grzewczym są dość zróżnicowane, można zatem przyjąć, iż średnie zapotrzebowanie cieplne wyniesie 30 W/m3.

d1h7rxn

W tym wypadku konieczne będzie zamontowanie wkładu kominkowego o nominalnej mocy 11 kW i mocy maksymalnej 16 kW. Wkład o takiej mocy spala ok. 3,4 kg drewna na godzinę.

Sezon grzewczy trwa pół roku, załóżmy zatem, że kominek pracuje średnio 12 godzin na dobę. Daje to w przybliżeniu 2300 godzin. Jeśli przemnożysz liczbę godzin przez ilość spalanego drewna (na godzinę), otrzymasz 7820 kilogramów. Taki ciężar odpowiada 12-15 metrom przestrzennym drewna (metr przestrzenny to m3 niepoukładanego drewna, czyli średnio 1,6 m3 drewna poukładanego). Przyjmujemy, że 1 m3 drewna rodzimego waży od 500 do 700 kg.

Ile kosztuje ogrzewanie domu przy powyższych założeniach?

Przy założeniu, że 1 m3 drewna kosztuje 110-160 zł, sumaryczny koszt ogrzewania przez cały okres grzewczy wynosi 1320-2400 zł. Pomimo dużych dysproporcji cenowych można przyjąć, że ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym jest dość ekonomiczne i może w pełni konkurować z tradycyjnymi systemami grzewczymi.

d1h7rxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h7rxn