Ogrzewanie domu klimatyzatorem. Czy to się opłaca?

Klimatyzator potrafi nie tylko skutecznie chłodzić mieszkanie latem, ale też ogrzewać dom jesienią czy łagodną zimą. Choć mówimy tutaj o ogrzewaniu elektrycznym – jego eksploatacja nie kosztuje dużo. Czy zatem klimatyzacja może być alternatywą dla typowych systemów grzewczych w domu?

Ogrzewanie domu klimatyzatorem. Czy to się opłaca?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

19.08.2015 17:11

Klimatyzator potrafi nie tylko skutecznie chłodzić mieszkanie latem, ale też ogrzewać dom jesienią czy łagodną zimą. Choć mówimy tutaj o ogrzewaniu elektrycznym – jego eksploatacja nie kosztuje dużo. Czy zatem klimatyzacja może być alternatywą dla typowych systemów grzewczych w domu?

Bez trudu możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie klimatyzatorami, czyli wykorzystywaniem najtańszych pomp ciepła typu powietrze-powietrze, nie tylko do chłodzenia, ale też do wspomagania ogrzewania domu. Choć stosunkowo wysoki koszt zakupu i instalacji klimatyzatora z funkcją ogrzewania może początkowo zniechęcać do zakupu, jego niskie koszty późniejszej eksploatacji rekompensują obawy.

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator typu split cieszy się cieszą się największą skutecznością i efektywnością utrzymywania odpowiednich parametrów powietrza w domach jednorodzinnych. To urządzenie składające się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Pierwsza, która umożliwia bezproblemowy odbiór ciepła, służy do montażu zewnętrznego - umieszcza się ją na ścianie zewnętrznej domu, dachu lub betonowym podłożu. Z kolei jednostka wewnętrzna montowana jest w pomieszczeniu, w którym ma być użytkowana. Całość połączona jest izolowanymi przewodami, w których płynie czynnik roboczy.

Klimatyzator działa na podobnej zasadnie co lodówka, to urządzenia przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą, czego efektem jest wiejące z jednej strony zimne powietrze, a z drugiej ciepłe. Jeżeli odwrócimy działanie takiego klimatyzatora, uzyskamy samodzielne urządzenie grzewcze działające na tej samej zasadzie co pompa ciepła typu powietrze-powietrze – jednostka zewnętrzna odbiera ciepło od powietrza zewnętrznego, przekazując je do pomieszczenia. Czyli klimatyzator w domu oprócz chłodzenia może równie dobrze pełnić funkcję grzejnika z nadmuchem powietrza.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem się opłaca?

Zakup i montaż klimatyzatora to wydatek rzędu od ok. tysiąca złotych (w takiej cenie kupimy dobrej jakości klimatyzator przenośny) do kilku tysięcy złotych (nowoczesny klimatyzator typu split). Klimatyzatory typu multisplit zapewniają ogrzewanie więcej niż jednego pomieszczenia, umożliwiając zamontowanie więcej jednostek wewnętrznych, które podłączane są do urządzenia zewnętrznego o odpowiedniej dobranej mocy.

Wydatek związany z zakupem i instalacją klimatyzatora, poza kwestią komfortu w upalne dni, może przynieść także oszczędności uzyskane w okresach przejściowych oraz zimą. Obecnie oferowane urządzenia chłodząco-grzejące z wbudowaną pompą ciepła są w stanie pracować przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -15 °C, istnieją nawet modele pracujące poniżej tej granicy. Oznacza to, że większość mieszkań w kraju może być ogrzana za pomocą klimatyzatora przez całą zimę - dodatkowo klimatyzatory zapewniają niższe o połowę koszty ogrzewania pomieszczeń w porównaniu z ogrzewaniem domu grzejnikami elektrycznymi.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Jeżeli szukasz informacji, o ile wzrosną twoje miesięczne rachunki za ogrzewanie klimatyzatorem, wystarczy, że z karty katalogowej urządzenia odczytasz pobór mocy. Przykładowo, użytkując klimatyzator typu Inventer o mocy grzewczej 3,8 kW, ogrzewamy pomieszczenie wielkości ok. 35 m2 (przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW odpowiada schłodzeniu/ogrzaniu około 10 m²). Odczytując jego parametry z katalogu, wiemy, że pobór mocy klimatyzatora w trybie grzania wynosi 900 W. W pomieszczeniu klimatyzator pracuje 7 godzin dziennie, dlatego łatwo policzymy, że przy cenie prądu 0,60 zł/kWh dzienne rachunki za ogrzewanie wyniosą 3,78 zł – w skali miesiąca będzie to kwota 113,4 zł.

Na podstawie tych obliczeń widać, iż poza urządzeniem dającym miły chłód w upalne dni możemy mieć grzejnik – estetyczny, ekonomiczny, bardzo prosty w obsłudze. Należy jednak pamiętać, że każdy klimatyzator wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej zużywa więcej prądu. Mimo iż wydajność grzewcza się nie zmienia, zmniejsza się wówczas wartość wskaźnika COP (wskaźnik efektywności energetycznej to stosunek mocy cieplnej wydzielanej przez urządzenie do mocy elektrycznej pobieranej z sieci potrzebnej do jej wytworzenia). Klimatyzatory należą również do bardziej awaryjnych urządzeń w przeciwieństwie do grzejników elektrycznych.

Klimatyzator – komfort przez cały rok?

W naszych warunkach klimatycznych powinno się zwracać szczególną uwagę na temperatury ujemne, dlatego producenci podają optymalny zakres temperatur zewnętrznych i wewnętrznych, w których klimatyzatory są w stanie pracować najefektywniej. Jeżeli zależy nam na używaniu klimatyzatora głównie do wspomagania ogrzewania domu w zimie, warto wybrać klimatyzator z inwerterem – to droższe urządzenia posiadające sprężarki o zmiennej, płynnej wydajności. Dopasowują moc sprężarki w zależności od zapotrzebowania na energię chłodniczą lub grzewczą, a to z kolei zapewnia oszczędność energii i pieniędzy (zużycie energii jest o 30 proc. niższe).

Ogrzewanie klimatyzatorem w okresach przejściowych i podczas niezbyt silnych mrozów może być rozwiązaniem ekonomicznym i funkcjonalnym, doskonale spisującym się jako dodatkowe, ale nie jedyne źródło ciepła. Klimatyzatory nie tylko pełnią funkcję chłodzenia i ogrzewania, ale również wytwarzają czyste i zdrowe powietrze - wszystkie jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz, pyłki i wszelkie zanieczyszczenia z powietrza.

Autor: Damian Czernik

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)