OgródOgrodzenie z siatki drucianej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?

Ogrodzenie z siatki drucianej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?

Zarówno podczas zakupu, jak i montażu ogrodzenia z siatki drucianej warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym unikniemy błędów, oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które z pewnością okażą się pomocne podczas podejmowania decyzji związanej z wykonaniem ogrodzenia wokół domu.

Ogrodzenie z siatki drucianej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.08.2019 11:57

Najtańsze trwałe ogrodzenie posesji

Najpopularniejszym i najtańszym sposobem na oddzielenie swojej posesji jest ogrodzenie z siatki drucianej, które osadzone jest na słupkach metalowych wykonanych z rur lub kątowników. Słupki możemy zalać betonem lub umocować w cokole betonowym. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między słupkami, która mieści się w zakresie od 2 do 2,5 m. Ostatecznie jest ona uzależniona od takich parametrów, jak grubość siatki i wysokość ogrodzenia.

O ile wysokość ogrodzenia zależy od naszych indywidualnych potrzeb, o tyle w praktyce wynosi od 1 do 2 m. Podczas zakupu cokołu betonowego lub dołków przeznaczonych do betonowania słupków warto zwrócić uwagę na ich wymiary. Zalecana długość i szerokość wynosi 40 cm, z kolei głębokość to 50-100 cm. Najbardziej odpowiednim wyborem mogą okazać się słupki z rur o średnicy 6 cm. Sprawdź także w tym artykule, jak samodzielnie zamontować siatkę.

W wyznaczonych miejscach należy wykopać dołki o identycznych rozmiarach. W środku umieszczamy słupek, po czym wypełniamy drobnym tłuczniem dołek znajdujący się wokół słupka i zalewamy betonem do poziomu powierzchni terenu. Równie dobrze możemy przymocować siatkę do słupków, używając do tego drutu lub odpowiednich haczyków. W celu zabezpieczenia wnętrza słupków z rur, istotne jest zakrycie górnych otworach za pomocą czapeczki wykonanej z drewna, betonu lub metalu. Niezbędne jest także przeplatanie linki stalowej przez jej dolny i górny brzeg. Dzięki temu zabiegowi, nasza siatka druciana nie będzie się rozciągać na boki.

Obraz
© iStock.com

Ogrodzenie przęsłowe

Ogrodzenie z siatki drucianej nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego zaleca się jego stosowanie na granicy z działkami sąsiednimi, o który będą się opinać zielone pnącza, żywopłoty czy krzewy. Inaczej natomiast będzie prezentować się przy ulicy. Długość ogrodzenia znacznie się zwiększy, podobnie jak całkowity koszt jego budowy.

Alternatywą może okazać się ogrodzenie z siatki lub kratki wykonanej z drutu, która osadzona jest w ramy z kątownika. Każde przęsło powinno być umocowane do słupków z kamieni lub betonu. Zarówno wymiary, jak i konstrukcja przęseł mogą być zróżnicowane. Niezwykle efektywne są siatki przęsłowe połączone z murkami lub na cokołach. Jeśli interesuje cię temat ogrodzenia, w tym artykule znajdziesz koszty ogrodzenia z siatki i kutej bramy.

Koszty wykonania

Całkowity koszt uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest jakość drutu, na bazie którego powstała siatka. Jako, że drut siatki ogrodzeniowej zgrzewanej jest nieco grubszy, wówczas będziemy musieli liczyć się z większymi kosztami materiału.

Zdecydowanie tańsze okażą się siatki pozbawione powłok ochronnych. Siatka ogrodzeniowa powlekana PCV będzie kosztować nas więcej niż siatka, która nie posiada takiej warstwy. Im większa cena siatki drucianej, tym lepsza odporność na czynniki atmosferycznej i solidność.

Niezależnie od rodzaju siatki ogrodzeniowej, warto liczyć się z tym, że taka inwestycja to koszt rzędu 7-10 zł/m. A więc za 100 m siatki drucianej przyjdzie nam zapłacić nie więcej niż 1000 zł. Z uwagi na fakt, że inne materiały do budowy ogrodzenia są droższe, kwota ta wydaje się być stosunkowo niewielka.

Źródło artykułu:WP Dom
ogrodzenieogrodzenie domuogrodzenie z siatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)