Trwa ładowanie...

Ogród zimowy, oranżeria - spełnione marzenie o zielonym zakątku w domu

Ogród zimowy pozwala spełnić marzenia wielu z nas - o wiecznie kwitnących roślinach, a także o kojącym przebywaniu wśród zieleni niezależnie od pory roku, Jeżeli myślisz o założeniu ogrodu zimowego, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak zaplanować ogród zimowy, na której elewacji najlepiej go umieścić, a także z czego wykonać konstrukcję domowej oranżerii.

Ogród zimowy, oranżeria - spełnione marzenie o zielonym zakątku w domuŹródło: Reynaers
dwdxm9f
dwdxm9f

Ogród zimowy pozwala spełnić marzenia wielu z nas - o wiecznie kwitnących roślinach, a także o kojącym przebywaniu wśród zieleni niezależnie od pory roku, Jeżeli myślisz o założeniu ogrodu zimowego, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego, jak zaplanować ogród zimowy, na której elewacji najlepiej go umieścić, a także z czego wykonać konstrukcję domowej oranżerii.

Coraz częściej nowo wybudowanym domom towarzyszy przeszklona konstrukcja wrastająca w elewację zewnętrzną - ogród zimowy. Oranżeria to pomysł dla tych, którzy nie potrafią się rozstać z bujną, egzotyczną roślinnością, pozwala bowiem się cieszyć relaksującą zielenią roślin nawet w zimowe dni.

Ogród zimowy - sezonowy czy całoroczny?

Ogród zimowy może być sezonowy lub całoroczny. Ten pierwszy gwarantuje nieco wyższą temperaturę niż na zewnątrz, ale nie zapewnia tropikalnych upałów niezależnie od pory roku. Dla tych, którym marzy się miejsce pełne kwitnących roślin i owocujących drzewek cytrusowych, najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie ogrodu całorocznego. Musi mieć on solidniejszą konstrukcję niż ogród sezonowy - cieplejsze ramy oraz przeszklenie w postaci podwójnego pakietu szybowego wypełnionego ciepłochronnym gazem szlachetnym, na przykład argonem. Aby utrzymać optymalne warunki dla wegetacji roślin, niezbędne będzie również ogrzewanie ogrodu zimowego.

Dobre miejsce na ogród zimowy

Budowa ogrodu zimowego wiąże się dużymi wydatkami (mogą one dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych), dlatego warto zacząć planować tę inwestycję już na etapie projektowania domu. Istotny jest wybór elewacji, do której będzie przylegać ogród. W zależności od strony świata będziemy mogli spodziewać się określonego nasłonecznienia - a co za tym idzie: dostępu naturalnego światła - oraz pozyskiwać darmową energię w celu dogrzania wnętrza. Najczęściej planuje się ogrody zimowe od strony południowej, gdyż to właśnie z tej strony zimą najdłużej będzie można się cieszyć słońcem.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Ogrody zimowe buduje się ze szkieletu wykonywanego najczęściej z profili aluminiowych, drewnianych oraz PCW. Konstrukcja oranżerii wymaga użycia dużo dłuższych profili niż w przypadku okien, dlatego musi ona mieć wystarczającą sztywność. W tym względzie bezkonkurencyjne są profile aluminiowe – smukłe, a jednocześnie niezwykle wytrzymałe oraz odporne na korozję i niekorzystne czynniki atmosferyczne. Profile aluminiowe są także najmniej podatne na odkształcenia spowodowane wpływem zmian temperatury.

dwdxm9f

Aby ogrodowi całorocznemu zapewnić wystarczającą izolacyjność termiczną, wewnątrz profilu umieszcza się przekładkę z tworzywa ciepłochronnego. Profile z PCW muszą mieć w środku rdzeń w postaci stalowego kształtownika, aby zapewnić wystarczającą sztywność. Drewniane profile muszą mieć zaś odpowiednio duże przekroje, aby zapewnić konstrukcji z nich wykonanej stabilność i wytrzymałość. Podobnie jak do produkcji okien, na konstrukcję ogrodu zimowego wybiera się najwyższej jakości gatunki drewna o najlepszych parametrach technicznych: sosnę, świerk oraz meranti.

Pomiędzy profilami montuje się szyby zespolone, najczęściej pakiety szybowe wykonane ze szkła hartowanego. Można je wedle uznania zaopatrzyć w szybę bezpieczną lub antywłamaniową.

W trosce o komfort w ogrodzie zimowym

Dodatkowych zabiegów uprzyjemniających pobyt w oranżerii wymagają ogrody całoroczne. Aby zapewnić wymagającym roślinom odpowiednią temperaturę przez cały rok, montuje się w nich niskie grzejniki konwektorowe. Latem warto rozważyć w takim ogrodzie instalację klimatyzatora - pozwoli on uniknąć skraplania się pary wodnej oraz nie dopuści do przegrzewania się wnętrza ogrodu latem. Dodatkowo przed nadmiernym przegrzaniem wnętrza ogrodu zimowego chronić będą rolety i żaluzje.

dwdxm9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdxm9f