Choć za zewnątrz zimno i wietrznie, a zieleń za oknem dawno zniknęła, ty nadal możesz cieszyć się bujną roślinnością wokół domu, czuć zapach świeżej ziemi i kwiatów. Ogród zimowy to najprostszy sposób na zatrzymanie lata. Na zawsze.
Choć za zewnątrz zimno i wietrznie, a zieleń za oknem dawno zniknęła, ty nadal możesz cieszyć się bujną roślinnością wokół domu, czuć zapach świeżej ziemi i kwiatów. Ogród zimowy to najprostszy sposób na zatrzymanie lata. Na zawsze.
Ogród zimowy otwiera całe spektrum aranżacyjnych możliwości. Wiele zależy od jego usytuowania, wielkości czy konstrukcji. Zwykle urządza się go w określonym stylu. Choć najczęściej jest wykorzystywany jako miejsce wypoczynku w otoczeniu roślin, nie musi wcale pełnić funkcji drugiego salonu. Doskonale sprawdzi się również w innych wcieleniach.
Tropikalny relaks
Oranżerię dla roślin tropikalnych z palmami, paprociami, storczykami, oleandrami i pnącymi się po ścianach bluszczami najlepiej usytuować od południowej lub południowo-zachodniej strony domu, gdyż jest tam najjaśniej i najcieplej. Powinna tam panować temperatura powyżej 25 st. C i dość duża wilgotność. Do aranżacji takiego ogrodu zimowego najlepiej zastosować meble tarasowe z technorattanu lub roślinnych plecionek, które idealnie skomponują się z egzotyczną florą i nie poddadzą się tak łatwo działaniu wilgoci. Śpiew ptaków płynący z głośników zamieni zielony salon w tropikalną dżunglę.
Śródziemnomorska oaza
Również słoneczna i oferująca roślinom dobre warunki wzrostu jest strona wschodnia. Rozświetlona rano i zapewniająca rozproszone światło popołudniami sprzyja relaksowi. Taka lokalizacja jest znakomita do założenia ogrodu zimowego w stylu śródziemnomorskim, gdzie leniwie będą płynąć wolne chwile. Będzie on zachwycał dekoracyjnymi figowcami, drzewkami oliwnymi czy cytrusowymi. Uroku dodadzą mu odpowiednio skomponowane dodatki, takie jak fontanny czy ceramiczne ozdoby. Do takiego salonu na podłogę idealne są płytki z granitu, marmuru albo trawertynu. Bez obaw można tu też wstawić wygodną tapicerowaną sofę, a nawet pianino uzdolnionego domownika.
Afrykańska świątynia dumania
Tu najczęściej spotyka się sukulenty, kaktusy, draceny, sansewierie, daktylowce i bananowce. Atrakcję stanowi niekiedy kawa usiana czerwonymi owocami. Afrykański ogród zimowy może być położony od strony zachodniej, gdzie grzeje popołudniowe słońce. Nie zaszkodzi to bowiem odpornym na przegrzanie gatunkom roślin nawet latem. Idealna dla klimatu czarnego lądu jest ciemna podłoga z drewna, która przy dużej powierzchni przeszkleń w ogrodzie zimowym, łatwo się nagrzewa i kumuluje ciepło. Kinkiety imitujące pochodnie, maski plemiennych wojowników czy figurki afrykańskich zwierząt, a także kolonialne meble i siedziska tapicerowane imitacją skóry zebry czy żyrafy, stworzą idealny klimat zarówno do odpoczynku, jak i pracy. Taka aranżacja świetnie nadaje się na gabinet z masywnym regałem bibliotecznym, wygodnym fotelem i solidnym biurkiem.
W prowansalskim stylu
Popularnym pomysłem jest zamiana ogrodu zimowego na jadalnię. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić tam dodatkowo... kuchnię, zwłaszcza jeśli gotowanie to twoja pasja. Zioła i warzywa, prosto z całorocznego zimowego ogrodu uatrakcyjnią domowe posiłki. Zapach bazylii, tymianku, rozmarynu czy oregano, unoszący się z glinianych doniczek, w połączeniu z rustykalnymi, bielonymi meblami wprowadzi do ogrodu zimowego prowansalski klimat. Nie zaszkodzi ustawić tu kilku pojemników z lawendą. Na podłogę wymarzona będzie terakota. Umieszczenie zakątka kulinarnego w ogrodzie zimowym od północy ma ten plus, że w chłodnych miesiącach to dość skąpo obdarzane światłem słonecznym pomieszczenie będzie dodatkowo dogrzewane za sprawą gotujących się czy pieczonych potraw.
Prywatna strefa zen
W ogrodzie zimowym inspirowanym dalekowschodnią estetyką nie może zbraknąć figowców, bambusów, azalii czy fatsji japońskiej. Wystarczająco rozświetlona będzie dla nich strona wschodnia, gdzie nawet latem słońce nie będzie prażyć z rana zbyt mocno. W takie otoczenie doskonale wkomponuje się akwen z liliami wodnymi czy basen, tym bardziej, że woda we wschodniej filozofii ma kluczowe znaczenie dla duchowej równowagi. Przestrzeń urządzona w myśl zasad feng shui, charakteryzuje się umiarem i dystynkcją. To idealne miejsce, by urządzić tu sferę prywatnego relaksu z zakątkiem do ćwiczenia jogi czy pilatesu. Zdrowe otoczenie zapewnią naturalne materiały, w tym drewniana podłoga czy bambusowe maty, a klimatu dopełnią porcelanowe figurki, mosiężne posążki wschodnich bóstw czy zawieszone pod sufitem papierowe lampiony.
Na wysokości
Ogród zimowy to stosunkowo nowa koncepcja, która wzbogaca ofertę rynku deweloperskiego, jeśli chodzi o budynki wielorodzinne. Szklane wykusze lub dachy w blokach stają się azylem chroniącym przed zgiełkiem i zanieczyszczeniami. Dają poczucie bliskości natury i więcej swobody niż balkon. To odpowiedź na styl życia współczesnych mieszkańców i ich potrzebę oderwania się od szybkiego tempa życia i codziennego gwaru. Stąd coraz oryginalniejsze pomysły na ogród zimowy¸ który, jak się okazuje, nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla mieszkańców domów.