Ogień bez dymu i popiołu. Postaw na biokominek
Gdy temperatura za oknem spada, nie ma nic przyjemniejszego niż ogień wesoło trzaskający w kominku. Nie każdy może sobie pozwolić na montaż kominka, szczególnie tyczy się to osób mieszkających w blokach. Na szczęście jest alternatywa – czysta i bez dymu.
14.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 06:04
Biokominek nie tylko pozwoli stworzyć przytulny nastrój we wnętrzu, ale również zapewni ciepło nawet w najchłodniejsze dni. Nie musisz bawić się w kosztowne remonty i wymyślać sposobu na odprowadzenie spalin. Jedną z największych zalet biokominków jest bowiem brak konieczności instalacji ciągu kominowego.
Biokominek to rodzaj paleniska, który zamiast paliwa stałego zużywa biopaliwa w postaci żelu lub płynu, którego głównym składnikiem jest alkohol etylowy. Podczas procesu spalania nie tworzy ani dymu, ani tym bardziej charakterystycznego zapachu spalenizny. Nie musisz martwić się o dopływ powietrza, a paliwo spala się nie pozostawiając resztek ani sadzy. Stawiając na biokominek możesz ulokować go w każdym miejscu i zmieniać jego ustawienie jak w przypadku każdego innego mebla.
Większość biokominków pozwala na ręczne ustawienie wysokości ognia, a w celu wygaszania urządzenie odcina dostęp powietrza do biopaliwa powodując zduszenie ognia. Zwróć uwagę na sposób aplikowania paliwa, większość dostępnych na rynku modeli ma u dołu specjalny zbiorniczek na biopaliwo, choć można również znaleźć modele, do których należy kupować specjalne, wymienne wkłady.
Rodzaje biokominków
Biokominki dzielimy na modele ścienne i wolnostojące. Pierwsze przypominają kształtem telewizor i dostępne są w wielu rozmiarach i stylach. Pamiętaj, że im większa powierzchnia kominka, tym więcej paliwa potrzeba do bezproblemowego działania, z drugiej strony większy kominek daje więcej ciepła.
Drugim typem kominków są modele wolnostojące, które mają przeważnie nieco mniejsze rozmiary i pełnią funkcje typowo estetyczne. Możesz postawić go na stoliku do kawy bądź komodzie i cieszyć się nastrojowym płomieniem w długie, zimowe wieczory.
Pod względem działania możemy wyróżnić kominki automatyczne i manualne. Te pierwsze do działania wymagają praktycznie minimalnej ingerencji użytkownika, która ogranicza się jedynie do uzupełniania zbiornika na paliwo. Rozpalanie kominka odbywa się automatycznie przy pomocy jednego przycisku, co jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem. W kominkach manualnych należy rozpalić ogień samodzielnie przy pomocy zapalniczki, jest to równie proste, co zapalenie palnika kuchenki.
Jak grzeje biokominek
Urządzenie poza atrakcyjnym wyglądem pozwoli również na ogrzanie pomieszczenia, w którym go postawiono. Każdy sprzęt ma określoną moc grzewczą, która w przybliżeniu wynosi tyle, ile mały grzejnik pokojowy. Biokominek jest więc doskonałym rozwiązaniem dużego i słabo dogrzanego salonu. Pamiętaj jednak, że niezależnie od wielkości, biokominek może nie poradzić sobie z samodzielnym ogrzaniem całego pomieszczenia i wciąż trzeba będzie polegać na grzejnikach.
Zadbaj o bezpieczeństwo
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Biokominek jest rozwiązaniem bezpiecznym, jednak podobnie jak w przypadku klasycznego kominka należy zachować pewne środki ostrożności. Wszelkie czynności związane z kominkiem powinny być wykonywane po jego wygaszeniu.