Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
odśnieżanie
10-12-2013 14:57

Odśnieżarka - która najlepsza? Poradnik o odśnieżaniu

Pierwsze opady śniegu już za nami, synoptycy zapowiadają silne wiatry i śnieżyce. Przed kolejnym sezonem zimowym warto zaopatrzyć się w odśnieżarkę lub sprawdzić stan techniczny posiadanego sprzętu i upewnić się, że jesteś dobrze przygotowany do odśnieżania terenu wokół domu.

Odśnieżarka - która najlepsza? Poradnik o odśnieżaniuŹródło: Honda
d1exy9w
d1exy9w
Pierwsze opady śniegu już za nami, synoptycy zapowiadają silne wiatry i śnieżyce. Przed kolejnym sezonem zimowym warto zaopatrzyć się w odśnieżarkę lub sprawdzić stan techniczny posiadanego sprzętu i upewnić się, że jesteś dobrze przygotowany do odśnieżania terenu wokół domu.

Przygotowanie odśnieżarki do zimowych zadań

Pierwszy poważny atak zimy - mróz i śniego - to najwyższy czas, by sprawdzić, jak działa twoja odśnieżarka. Dlatego jej stan trzeba skontrolować przed każdym nowym sezonem - nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili.

- Pamiętajmy, że prawidłowo konserwowana odśnieżarka będzie nam służyć przez wiele lat. Co więcej, dbanie o jej stan techniczny jest warunkiem zachowania gwarancji – mówi Mariusz Czarnocki, manager produktu w Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

d1exy9w

Przed uruchomieniem odśnieżarki - krok po kroku

1. Upewnij się, czy olej został wymieniony po ostatnim sezonie. Jeśli nie – należy to zrobić teraz. Kolejne wymiany oleju uzależnione są od intensywności pracy odśnieżarki i najlepiej zastosować się do harmonogramu umieszczonego w instrukcji obsługi. W odśnieżarkach z napędem hydrostatycznym trzeba dodatkowo i systematycznie sprawdzać poziom oleju w przekładni.
2. Sprawdź stan elementów, które ścierają się podczas eksploatacji, takich jak gumowe wirniki w małych odśnieżarkach i płozy regulacyjne w dużych maszynach.
3. Sprawdź stopień dokręcenia śrub i połączeń oraz sprawność działania elementów kierujących, jak obroty silnika czy ukierunkowanie wyrzutu śniegu. Upewnij się, też, czy masz zapasowy komplet śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem.
4. Sprawdź sprawność układu jezdnego – kół lub gąsienic. Te ostatnie należy zawsze przed sezonem wyregulować.
5. Uzupełnij paliwo (nie powinno się przechowywać maszyny nieużywanej dłużej niż miesiąc z napełnionym bakiem) i sprawdzaj jego poziom przed każdym uruchomieniem silnika.
6. W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym trzeba też sprawdzić stan akumulatora i potem doładowywać go według potrzeb.
7. Na koniec warto dokładnie obejrzeć maszynę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lakieru i na bieżąco je naprawiać, by nie dopuścić do powstania korozji.

Odśnieżarka – którą wybrać?

Najlepszym urządzeniem do usuwania śniegu - ze względu na krótki czas wykonywania pracy i jej sprawny przebieg oraz minimalny wysiłek fizyczny - jest odśnieżarka. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta tych maszyn, ale kluczowym elementem sukcesu w sprawnym odśnieżaniu jest prawidłowy dobór urządzenia.

Zdaniem eksperta Mariusza Czarnockiego, managera produktu w Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce, odśnieżarkę powinniśmy dobrać do wielkości powierzchni do odśnieżania, częstotliwości wykonywania pracy, stopnia dokładności zbierania śniegu oraz czasu, który tym czynnościom możemy poświęcać.

- Cechy, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odśnieżarki, to przede wszystkim moc silnika określająca wydajność, odległość wyrzutu śniegu, gwarancja uruchomienia maszyny w niskich temperaturach i rodzaj napędu. Najbardziej dogodne i nowoczesne rozwiązania to napęd hydrostatyczny i hybrydowy – dodaje Mariusz Czarnocki.

Ważny jest również układ jezdny - kołowy lub gąsienicowy - który powinien być dostosowany do ukształtowania terenu oraz możliwość regulowania wysokości zbieraka. Ta opcja jest bezpieczna dla nawierzchni pokrytej kostką brukową czy roślinnością.

d1exy9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1exy9w