Trwa ładowanie...

Odnawialne źródła energii. Ile to kosztuje i jak z nich korzystamy

Ile trzeba zainwestować w odnawialne źródła energii, żeby potem cieszyć się z oszczędności? Czy w Polsce cieszą się popularnością?

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odnawialne źródła energii. Ile to kosztuje i jak z nich korzystamyŹródło: Shutterstock.com
d29k6im

Żeby oszczędzić, trzeba zainwestować

Energia odnawialna, jeśli ma być wykorzystywana do zaspokojenia potrzeb domu, wymaga dobrego sprzętu. Kolektory słoneczne kupimy co prawda już za kilkaset złotych – jednak te najtańsze podgrzeją wodę tylko o 2–3 stopnie. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup zestawu wiatrowo-solarnego, którego baza to energia wiatrowa i energia słoneczna. Zapewni ciepłą wodę oraz elektryczność. Składa się z elektrowni wiatrowej (turbinowej) oraz z paneli fotowoltaicznych. Kosztuje ok. 52 000 złotych. Producent deklaruje oszczędność roczną na poziomie 11 000 zł, więc inwestycja powinna się szybko zwrócić. Może nawet da się na nim trochę zarobić.

Dużo tańsze od zestawów wiatrowo-solarnych są kupowane osobno panele fotowoltaiczne lub ogniwa słoneczne polikrystaliczne. Można łączyć je w systemy w zależności od zapotrzebowania na energię. Koszt wynosi minimum 1500 zł za jeden element.

Pompy ciepła

Energia geotermalna również stwarza możliwości dla gospodarstw domowych. Technologia geotermalnych pomp ciepła pozwala na ogrzewanie domu z wykorzystaniem energii cieplnej pochodzącej ze środowiska naturalnego. Najnowocześniejsze są pompy ciepła z kolektorami pionowymi. Charakteryzują się większą wydajnością i prostotą wykonania. Teren może być normalnie użytkowany. Koszt wraz ze wszystkimi podzespołami potrzebnymi przy montażu wyniesie ok. 30 000 zł. Jest to koszt dla domu o powierzchni 200 mkw. Więcej o pompach ciepła dowiesz się z tego materiału

d29k6im

Jak z niej korzystamy Polsce?

Wykorzystanie energii odnawialnej w Polsce stale rośnie. Sprzyjają temu rządowe projekty i wsparcie dla tego rodzaju inicjatyw, zarówno instytucji rządowych jak i organizacji non-profit. Przyjęty w 2010 r. przez Radę Ministrów "Krajowy plan działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych” zakłada osiągnięcie 15,5 proc. udziału energii ze źródeł alternatywnych w Polsce do 2020 roku.

Jak wynika z danych GUS-u, w 2005 r. zielona energia miała tylko 5,8 proc. udziału w rynku, podczas gdy w 2013 r. było to już blisko 12 proc. Wzrost wykorzystania pozwolił uplasować się Polsce w środku stawki krajów europejskich. W 2014 r. w naszym kraju najpopularniejsza była energia z biopaliw stałych (76,62 proc.) , energia wiatrowa plasowała się na drugim miejscu, trzecie miejsce przypadło energii wodnej. Energia słoneczna, energia geotermalna czy pompy ciepła miały u nas znaczenie marginalne. Jednak energia słoneczna zyskała sympatyków wśród użytkowników indywidualnych. W 2014 r. na gospodarstwa domowe przypadło aż 72 proc. zużycia krajowego. Pozostałe 28 proc. należało do sektora usług i handlu.

Od 2010 do 2014 r. według analiz przeprowadzonych przez GUS dynamicznie rosła produkcja energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych. Wzrost w porównaniu z początkiem okresu był prawie pięciokrotny. Odbiorcami energii i ciepła wytworzonego dzięki odnawialnym źródłom jest przemysł, usługi i klienci indywidualni. Coraz częściej z tych źródeł korzystają hotele oraz zakłady produkcyjne. Publikacja napawa umiarkowanym optymizmem. Z pewnością kolejny raport pokaże dalszą tendencję wzrostową w kontekście wykorzystania zielonych technologii odnawialnych.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d29k6im
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29k6im
d29k6im