Trwa ładowanie...

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Poznaj ich zalety i wady

Częstym dylematem przy zakupie urządzenia do sprzątania jest rozwiązanie kwestii, czy ma ono mieć worek czy pojemnik na kurz. Jedna i druga opcja mają swoich zwolenników i przeciwników. Jakie są ich zalety i wady? Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odkurzacze workowe uchodzą za lepsze dla alergików Odkurzacze workowe uchodzą za lepsze dla alergików Źródło: Adobe Stock, fot: ©scottdavis2 - stock.adobe.com
d3rgkfn
d3rgkfn

Worek workowi nierówny

Zaczniemy od odkurzaczy workowych, gdzie na dzień dobry staniecie przed wyborem, czy worek ma być papierowy, czy materiałowy. Worek papierowy to dobre rozwiązanie, ponieważ po zapełnieniu wystarczy go wyciągnąć i wyrzucić. Oczywiście należy pamiętać o tym, żeby mieć w domu zapas worków, ponieważ w przeciwnym razie czeka was wycieczka do sklepu.

Worek bawełniany jest pod tym względem lepszy, gdyż nadaje się do wielorazowego użytku. Gorzej jeśli macie uczulenie na kurz lub inne dolegliwości dróg oddechowych - wtedy może okazać się utrapieniem. Worki bawełniane uchodzą za mniej szczelne i oczywiście podczas opróżniania kurz może wzbić się w powietrze, dlatego alergicy powinni postawić na worki papierowe. Niezależnie od wyboru, odkurzacze workowe mają jeszcze jeden minus - skuteczność urządzenia jest tym niższa, im większe jest zapełnienie worka.

Coś za coś

Odkurzacz bezworkowy ma tę zaletę, że przy zapełnieniu pojemnika wystarczy odczepić go od urządzenia, opróżnić w koszu na śmieci i można działać dalej. Brak worka sprawia, że korzystanie z tego sprzętu jest bardziej ekonomiczne i wygodniejsze. Alergicy powinni go jednak unikać, ponieważ po otwarciu nie będą mieć żadnej bariery ochronnej przed kurzem, a takową może stanowić właśnie worek.

Wiele odkurzaczy jest wyposażonych w system filtrów, które od czasu do czasu trzeba wyczyścić lub całkowicie wymienić. W niektórych modelach traficie na filtry HEPA, które zatrzymują nawet mikroskopijne cząsteczki kurzu i brudu oraz alergenów.

d3rgkfn

Co się liczy?

Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, czy postawicie na odkurzacz workowy czy bezworkowy, to sposób magazynowania nieczystości jest kwestią drugorzędną (chyba, że macie alergię). Najistotniejszym parametrem jest oczywiście moc silnika - im większa, tym lepiej urządzenie będzie zbierać kurz i brud. Warto także zwrócić uwagę na zasięg przewodu zasilającego, poziom hałasu, pojemność pojemnika lub stosowanych worków i wreszcie na oferowane końcówki i funkcje. Najczęściej spotkacie regulację mocy ssania i turboszczotkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3rgkfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rgkfn