Trwa ładowanie...

Odkurzacz na miarę oczekiwań. Sprawdzamy, co proponują producenci

Dobry odkurzacz nie tylko oczyści dywan, każdy rodzaj posadzki, meble, lecz także dotrze do trudno dostępnych zakamarków. Wystarczy wybrać sprzęt z dodatkowymi opcjami. Co oferują współczesne odkurzacze? Przygotowaliśmy przegląd ciekawych funkcjonalności w różnych typach tych urządzeń.

Odkurzacz na miarę oczekiwań. Sprawdzamy, co proponują producenciŹródło: Shutterstock.com
d4bfira
d4bfira

Odkurzacz z różnymi końcówkami

Każda z odkurzanych powierzchni ma nieco inne właściwości, dlatego warto mieć odpowiednie akcesoria do czyszczenia. Słowem, im więcej różnorodnych końcówek do odkurzacza, tym lepiej. Warto pamiętać zwłaszcza o następujących:

  • standardowa końcówka z wysuwaną szczotką – idealna do dywanów, ale też twardych powierzchni, takich jak drewno, płytki ceramiczne czy wykładziny elastyczne;
  • ssawka szczelinowa – wąsko zakończona, dlatego sięgniemy za jej pomocą w najtrudniej dostępne zakamarki, np. za meblami czy AGD;
  • szczotka do mebli – to końcówka, której otwór jest otoczony kępkami włosia; doskonała do czyszczenia mebli i delikatniejszych powierzchni, takich ściany, okna a nawet monitory. Przykładem modelu z rozbudowanym pakietem końcówek jest odkurzacz Karcher VC 3.

Odkurzacz ręczny

To małe, poręczne urządzenie, które świetnie sprawdza się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Jest zasilany akumulatorem, dlatego przewody elektryczne nie plączą się w trakcie pracy. Odkurzacz ręczny polecany jest m.in. do czyszczenia wszelkich zakamarków w samochodzie. Warto zdecydować się na taki, który jest przeznaczony także do zbierania rozlanych płynów – wody czy kawy. Odkurzacz ręczny Perfect Clean Wet and Dry czeskiej marki Concept świetnie radzi sobie z tym zadaniem. Za jego pomocą pozbędziemy się nie tylko cieczy, lecz także oczyścimy blat kuchenny z okruchów czy sprawnie odkurzymy meble. Model ten ma w zestawie kilka końcówek do odkurzania na sucho i na mokro.

Odkurzacz pionowy

Odkurzacze pionowe znamy przede wszystkim z amerykańskich filmów i seriali. Stopniowo jednak wkraczają także na polski rynek. Świetnie sprawdzają się do czyszczenia podłóg oraz dywanów. Mimo że sporo ważą, to jednak w trakcie sprzątania w ogóle nie odczuwa się ich masy – pracują płynnie i są zwrotne. W dodatku to modele bezprzewodowe, zatem podczas pracy nie musimy się martwić, czy wystarczy nam przewodu, a sam kabel nie plącze się pod nogami. Odkurzacze pionowe stanowią dobry wybór do małych mieszkań, ponieważ dzięki kompaktowej budowie zajmują mało miejsca i łatwo je przechowywać. Ponadto niektóre modele mają odłączane moduły do odkurzania ręcznego.

Mały robot sprzątający

Odkurzacz, który sam oczyści posadzkę bez naszego udziału? Takie możliwości zapewniają modele mini, jak np. odkurzacz Sencor SVC7020BK. Płaski, okrągły robot sprzątający ma na spodzie dwie wirujące szczotki do sprzątania narożników. Możemy go zaprogramować na różne sposoby. Do wyboru są m.in. program losowy (urządzenie przemieszcza się w rozmaitych kierunkach) czy do odkurzania powierzchni wzdłuż ścian.

Taki odkurzacz mini przeznaczony jest do różnorodnych podłóg – od dywanów przez panele, płytki aż po wykładziny winylowe. Warto też podkreślić, że tego typu urządzenia pracują bardzo cicho, a także automatycznie zatrzymują się, gdy docierają do krawędzi podłogi (istotne na piętrze przy schodach)
albo gdy grozi im uderzenie (np. o meble).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Odkurzacz bezworkowy

Zgodnie z nazwą, nie ma w swojej konstrukcji worka na zabrudzenia. W środku znajduje się za to pojemnik, który należy regularnie opróżniać. Odkurzacze bezworkowe często nazywane są cyklonowymi, ponieważ powietrze w środku ma ruch wirowy. Zaletą takiego odkurzacza jest stała moc ssąca, bez względu na zawartość pojemnika. Ponadto oszczędzamy środki na dokupywanie nowych worków.

Wady? Trzeba pamiętać o opróżnianiu pojemnika po każdym sprzątaniu, a także uważać, by w trakcie tej czynności niczego nie rozsypać. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy lepszy będzie odkurzacz bezworkowy czy z workiem, możemy wybrać model 2 w 1. W ten sposób przetestujemy obydwa rozwiązania i wybierzemy lepsze dla siebie.

d4bfira

Filtry w odkurzaczu – o co w tym chodzi?

Mimo że odkurzacz skutecznie zbiera kurz i wszelkie zanieczyszczenia, część z nich może niestety z powrotem trafić do pomieszczenia. Dlatego tak ważny jest filtr montowany w odkurzaczu. Większość z nas zna filtry HEPA, które zatrzymują blisko 100 proc. zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Są też zmywalne, tak więc nie trzeba ich wymieniać – wystarczy regularnie czyścić.

Jednak HEPA to cała grupa filtrów. Zwracajmy uwagę na numerację . Najskuteczniejsze działanie zapewniają filtry HEPA 13 i 14. Ten ostatni ma skuteczność filtracji na poziomie 99,995 proc., tak więc wyłapuje praktycznie wszystkie cząsteczki znajdujące się w powietrzu. W filtr HEPA 13 wyposażony jest np. wysokiej klasy odkurzacz Performer Expert FC919391 firmy Philips, a w HEPA 14 – model Severin MY7115.

d4bfira
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4bfira