Trwa ładowanie...
d2b7iwz

Odkurzacz idealny? Nie bez akcesoriów!

Producenci wprowadzają do sklepów coraz to nowszą gamę akcesoriów do odkurzaczy, ułatwiających sprzątanie, a także usprawniających konserwację samego urządzenia. Przeczytaj, jakie nowości są dostępne na rynku i wybierz spośród nich coś dla siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkurzacz powinien zapewnić maksymalny komfort sprzątania
Odkurzacz powinien zapewnić maksymalny komfort sprzątania (Shutterstock.com)
d2b7iwz

Akcesoria do odkurzaczy - filtr

Obowiązkowym elementem konstrukcji każdego odkurzacza jest filtr. W zależności od rodzaju i modelu urządzenia filtry będą się różnić, pełnią jednak identyczną funkcję - filtrowanie powietrza z zanieczyszczeń. Filtry wlotowe chronią mechanizm odkurzacza, natomiast wylotowe nie pozwalają na wydostawanie się brudu na zewnątrz. Wyprodukowane mogą być z papieru lub tekstyliów - i są to filtry jednorazowe, stosowane najczęściej w odkurzaczach workowych, albo z pianki czy gąbki - tych po umyciu można użyć ponownie. Istnieją także bardziej specjalistyczne filtry - EPA oraz HEPA, które oczyszczają powietrze wyjątkowo dokładnie. Z tego powodu poleca się je alergikom. Filtry w odkurzaczach należy regularnie wymieniać, by sprzątanie było maksymalnie efektywne i by jakość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza pozostawała zawsze na wysokim poziomie. Częstotliwość wymiany zależy od wielu czynników, jak chociażby rodzaju i modelu odkurzacza, typu samego filtra czy też częstotliwości korzystania z urządzenia.

Pierwszy filtr HEPA stworzony został przez NASA - miał on chronić przed promieniowaniem. HEPA to z angielskiego High Efficency Particulate Air, czyli filtr o wysokiej skuteczności. Może zatrzymać wyjątkowo małe cząstki, dzięki czemu powietrze zostaje przefiltrowane nie tylko z kurzu, ale także bakterii, wirusów czy grzybów. Takie działanie przydatne jest w domach, w których mieszkają alergicy, dzieci i osoby o niskiej odporności. Zrobiony jest z włókien szklanych. Filtry te oznacza się klasami - literą E lub H oraz numerem od 10 do 14. Im wyższy numer, tym większej skuteczności możemy się spodziewać. Najwyższą jakość oczyszczania gwarantuje nam H14. Filtry HEPA mają zastosowanie zarówno w odkurzaczach workowych, jak i cyklonowych.

d2b7iwz

Akcesoria do odkurzaczy - końcówki

Zdecydowałeś się na odkurzacz? Nie oznacza to, że nadawać się on będzie jedynie do jednej powierzchni. Do akcji wkracza zestaw szczotek, który można samemu skompletować i wymieniać końcówki w zależności od potrzeby. Posadzkę w całym domu masz pokrytą kaflami, a tylko w salonie na środku pokoju ma swoje miejsce włochaty dywan? Szczotkę do powierzchni twardych wymień na ssawkę do dywanów. Jeśli typ odkurzacza ci na to pozwala, zainwestuj też w elektroszczotkę, która wykazuje się wyjątkową skutecznością przy odkurzaniu dywanów i wykładzin. Użyte w jej konstrukcji ruchome wałki pochłaniają zanieczyszczenia spomiędzy włókien z nierealną przy żadnej innej ssawce skutecznością. W sklepach znajdziesz również końcówki do tapicerki, które pozwolą ci pozbyć się brudu i sierści z kanapy czy fotela. Szczotka taka nie stwarza ryzyka dla powierzchni odkurzanej, przeciwdziała także elektryzowaniu się. Wyjątkowo praktyczna - nie tylko do domu, ale też do samochodu - będzie ssawka szczelinowa. Przyda się przy odkurzaniu zakątków pomieszczeń, pozbywaniu się np. pajęczyn z framug czy okolic listew. Z jej użyciem również dokładnie odkurzysz każdy zakamarek samochodu bez denerwującej i nieudolnej zabawy z klasyczną szczotką lub rurą bez żadnej końcówki. Stwórz swój własny kaliber szczotek, by usuwać brud szybciej i z jeszcze większą skutecznością.

Masz idealną szczotkę, która doskonale sprawdza się przy odkurzaniu powierzchni twojego domu, nie pasuje ona jednak do rury twojego odkurzacza? A może znalazłeś ssawkę perfekcyjnie dobraną do twojego dywanu, jednak rura o innej średnicy uniemożliwia ci jej używanie? Śpieszymy z rozwiązaniem problemu. Z pomocą przychodzi adapter. Za jego sprawą złączysz węższą rurę z szerszą końcówką i na odwrót. Dzięki temu szczotka z poprzedniego urządzenia przyda się także przy nowym, nawet gdy będą się różnić średnicą. Oprócz typowych adapterów redukcyjnych znajdziesz także adaptery do rur o niestandardowych kształtach. Wymiana odkurzacza nie musi wiązać się z przymusową wymianą wszystkich akcesoriów. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z nas to niemały wydatek. W takim wypadku adapter z pewnością sprawdzi się świetnie.

Od teraz sprzątanie domu, samochodu czy innych kłopotliwych zakamarków będzie czystą przyjemnością. Wybierz odpowiednie akcesoria do odkurzaczy, które ułatwią ci wykonywanie codziennych porządków, a przekonasz się, że sprzątanie może być przyjemne jak nigdy dotąd.

d2b7iwz

Podziel się opinią

Share

d2b7iwz

d2b7iwz