Trwa ładowanie...

Odkurzacz dostosowany do twoich potrzeb. Ręczny czy bezprzewodowy?

Na rynku oprócz standardowych modeli odkurzaczy można spotkać odkurzacze ręczne oraz bezprzewodowe. Każdy z nich został stworzony dla odmiennych potrzeb, aby w pełni sprostać oczekiwaniom użytkowników oraz ułatwić wykonywanie codziennych porządków. Jakie jest przeznaczenie każdego z nich i czym się od siebie różnią?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Odkurzacz dostosowany do twoich potrzeb. Ręczny czy bezprzewodowy?Źródło: iStock.com
d3kyfae
d3kyfae

Odkurzanie na miarę XXI wieku

Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą korzystanie z odkurzacza akumulatorowego? Bez wątpienia kilka słów poświęcić należy łatwości jego przechowywania. Odkurzacze bezprzewodowe to najczęściej modele pionowe. Cechują się smukłą konstrukcją o pionowej orientacji. Dzięki temu postawienie takiego urządzenia za drzwiami nie będzie stanowiło problemu. Tam nikomu nie będzie przeszkadzać, nikt nawet być może go nie zauważy. Wiele modeli tworzonych jest w modnym designie, dzięki czemu nie będą szpecić twojego mieszkania przechowywane na zewnątrz.

Nowoczesne odkurzacze

Gdy wybierzesz model samostojący, kwestia umiejscowienia go gdziekolwiek stanie się całkowicie rozwiązana. Co więcej stacja ładowania przeznaczona do zamontowania na ścianie pozwoli ci połączyć wygodne przechowywanie z przygotowaniem urządzenia do pracy. W ten sposób przechowywanie odkurzacza bezprzewodowego staje się naprawdę proste i funkcjonalne, a konieczność poszukiwania na urządzenie dodatkowej przestrzeni staje się zbędne. W przypadku innych typów bezprzewodowych odkurzaczy, jak np. ręczny czy automatyczny, z przechowywaniem również nie powinno być problemów. Ich niewielkie rozmiary pozwolą umieścić je nawet w niewielkiej przestrzeni, jak chociażby na dnie szafy, w szufladzie, szafce czy pod łóżkiem. Kształt i rozmiar odkurzacza akumulatorowego to jedna z jego największych zalet.

Pionowe odkurzacze - koniec z bólem pleców

Działa na zasadzie odkurzacza bezworkowego, a więc dzięki technologii cyklonowej. W odkurzaczu pionowym nie znajdziemy worka. Wyposażony został on jednak w pojemnik na zanieczyszczenia. Oprócz tego, że kurz z powietrza zostaje tam odwirowany, to dodatkowo zastosowane filtry działają na rzecz jeszcze większej czystości powietrza. Odkurzacz taki może być wyposażony np. w filtr HEPA - tak praktyczny dla alergików. Największą zaletą odkurzaczy pionowych jednak jest ich budowa umożliwiająca sprzątanie bez konieczności schylania się. Jest to nie tylko wygodne, ale również zdrowe.

d3kyfae

Co więcej, konstrukcja szczotki, której głowica jest dosyć płaska oraz wydajna, umożliwia usuwanie brudu z najbardziej niedostępnych zakamarków. Dużo modeli wzbogaconych jest również o elektroszczotkę, która dodatkowo pozwala pozbywać się uciążliwych zabrudzeń, jak np. sierść. Do dyspozycji mamy też elektroniczny panel sterowania, dzięki czemu w zależności od potrzeb i typu usuwanych zabrudzeń możemy regulować chociażby moc ssania. Konieczne jest niestety własnoręczne mycie pojemnika na brud, jednak jest to banalnie proste. Łatwość czyszczenia dotyczy nie tylko tego wyjmowanego pojemnika, który wystarczy wypłukać, ale również szczotki, którą podobnie starczy wymontować i umyć pod bieżacą wodą, aby znów była gotowa do ponownego skutecznego działania.

Ten model odkurzacza stworzony został do zadań małych oraz specjalnych. Z łatwością pozbędziesz się dzięki niemu okruszków z kuchennego stołu, ale także odkurzysz najbardziej odległe zakamarki swojego auta, domowych szafek, półek, mebli czy nawet schodów. Szczególnie przydatny może okazać się na okoliczność wyjazdu, gdy zależy nam, by na bieżąco dbać o porządek w samochodzie. Pozytywnie zaskoczyć może też posiadaczy zwierzaków, umożliwia bowiem szybkie i ciche pozbycie się sierści z fotela czy kanapy.

Odkurzacze akumulatorowe - koniec z kablem

Odkurzacze ręczne zazwyczaj są urządzeniami bezprzewodowymi, a więc działają dzięki akumulatorowi. Znajdziesz jednak także modele z przewodem zasilającym, jeśli na takich będzie ci zależało. Niektóre odkurzacze pionowe mają wbudowany odkurzacz ręczny, który wystarczy wypiąć, by można było przystąpić do akcji. Po naładowaniu baterii bezprzewodowy sprzęt możesz zabrać ze sobą wszędzie. Ułatwia to fakt, że jest on raczej lekki i poręczny, a co za tym idzie - naprawdę praktyczny. Nigdy więcej ścierania, zamiatania i zbierania drobnych zabrudzeń.

Ponadto - koniec z wycieraniem rozlanych przypadkowo płynów! Jak to możliwe? Niektóre modele przeznaczone do kuchni mają opcję pochłania także cieczy. Z tego względu są większe gabarytowo niż np. odkurzacz samochodowy - muszą mieć bowiem wbudowany specjalny pojemnik. Jednak ich funkcjonalność jest tego warta. Jeżeli na co dzień stawiasz czoła takim sprzątaniowym wyzwaniom, odkurzacz ręczny jest właśnie dla ciebie.

d3kyfae

Liczy się moc i czas pracy

Tak jak przy wyborze każdego sprzętu, tak w przypadku odkurzaczy ręcznych powinno przyjrzeć się ich określonym parametrom, by być zadowolonym z dokonanego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza ręcznego? Moc - odpowiednio wysoka świadczyć będzie o sile ssania, a więc szybciej uda się poodkurzać. Jednak powyżej pewnego poziomu niepotrzebnie skracać będzie czas pracy bezprzewodowego urządzenia. Dlatego najważniejsze będzie, by sprawdzić maksymalny czas pracy na wysokich obrotach. Im dłuższy, tym oczywiście lepiej.

Gdy urządzenia używać będziesz sporadycznie, być może nie będzie przeszkadzać ci 10-minutowy czas pracy na jednym ładowaniu. Dla większości jednak tych kilka minut z pewnością okaże się zbyt krótkim czasem na sprzątnie. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać model, który wytrzyma chociażby 30 minut. Weź pod uwagę także czas ładowania baterii, ponieważ może wynosić on nawet kilka godzin. Więc w przepadku gdy nie zdążysz odkurzyć tego, co zamierzałeś na jednym ładowaniu, prędko niestety nie dokończysz. Oczywiście w przypadku odkurzaczy sieciowych zupełnie nie musisz się tym martwić.

Zwinny i lekki odkurzacz

Weź też pod uwagę gabaryty urządzenia oraz jego wagę. Odkurzacz ręczny powinien być lekki i poręczny, stworzony został bowiem do docierania w trudno dostępne miejsca - sięganie nim wgłąb samochodu czy szafki. Cały czas trzymasz go w tym czasie w ręce, wymachujesz nim i operujesz. Zbyt masywny sprzęt sprawiałby ci dyskomfort i niepotrzebnie wydłużał proces sprzątania. Nie bez znaczenia jest też moc akumulatora, która przełoży się na wydajność pochłaniania brudu. Jest to wyjątkowo istotne dla właścicieli zwierząt, bowiem uprzątnięcie sierści to nie lada wyzwanie nie tylko dla sprzątającego, ale także dla odkurzacza. Warto wybierać urządzenia zasilane na baterię litowo-jonową. Nie dość, że jest ekologiczna - nie stanowi bowiem zagrożenia dla środowiska - to dodatkowo charakteryzuje się większą trwałością, a i ładowanie następuje szybciej.

Odkurzacz ręczny to urządzenie niewielkich rozmiarów, które sprawdzi się w każdym miejscu, podczas gdy odkurzacz bezprzewodowy to doskonały sposób na dokładne porządki w całym domu i to bez konieczności ciągnięcia za sobą ograniczającego kabla czy sporego urządzenia. Najnowsze odkurzacze zostały dopasowane do twoich potrzeb - wybierz idealny model dla siebie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3kyfae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kyfae