Trwa ładowanie...

Odkurzacz centralny - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Share
Odkurzacz centralny - wszystko, co powinieneś o nim wiedziećŹródło: materiały producenta
d1dw7ut

Odkurzacz centralny to instalacja składająca się z jednostki centralnej, systemu rur i gniazd ssących. Zmienia całkowicie podejście do sprzątania, czyniąc je komfortowym, przyjaznym dla alergików i środowiska. Odpowiednio rozplanowana instalacja wraz z wyborem jednostki centralnej dobrej jakości, z mocą dostosowaną do rozmiarów domu posłuży przez wiele lat. Jak dobrze wybrać odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny jest do pięciu razy bardziej wydajny od tradycyjnego. Poprawnie zamontowany i odpowiednio eksploatowany zapewnia długotrwałe i komfortowe użytkowanie. Aby instalacja działała bezawaryjnie przez długie lata, już na etapie budowy domu należy rozplanować montaż systemu centralnego odkurzania.

Od czego zacząć?

Instalacja systemu centralnego odkurzania powinna być dostosowana do uwarunkowań architektonicznych budynku. Kładzie się ją wraz z pozostałymi instalacjami, zanim zostaną zamknięte ściany. Kluczowe jest rozprowadzenie przewodów – powinno się unikać tworzenia zbyt ostrych łuków i zwrócić dokładną uwagę na to, aby łączące rury trójniki były odpowiednio zamontowane. Instalacja ze zbyt dużą ilością kątów prostych jest narażona na tworzenia się zatorów z kurzu czy innych zanieczyszczeń, dlatego montaż warto zlecić specjalnej firmie bądź - przy samodzielnym montowaniu - postępować dokładnie ze wskazówkami producenta. W nieprawidłowo położonej instalacji centralnego odkurzania obecność zatoru sygnalizowana jest przez charakterystyczny świst. Kiedy niedrożność jest niewielka, można usunąć ją sprężyną hydrauliczną.

Jeżeli instalacja jest poprawnie zamontowana i działa bez zarzutu, warto co jakiś czas asekuracyjnie przeczyścić rury specjalnymi kulkami. Wykonane z gumy są bezpieczne dla instalacji, a poruszając się wewnątrz niej, sprawnie usuwają mogący zalegać tam kurz. Przy okazji odświeżają też cały system. Kulki wielokrotnego użytku przepuszcza się przez wszystkie gniazda ssące. Ta czynność pozwoli uniknąć tworzenia się zatorów w przyszłości.

d1dw7ut

Mierz siły na zamiary

Jednostka centralna służy przede wszystkim do zbierania kurzu oraz niewielkich zabrudzeń. Instalacji wyposażonych w standardową jednostkę centralną nie powinno się wykorzystywać do zbierania pyłów, wody lub szkła. Jeżeli odkurzacz ma być wykorzystywany do "zadań specjalnych", takich jak zbieranie gruzu, popiołu czy mycie podłogi – wybierz model wyposażony w specjalistyczny separator.

- Jeżeli jednostka wyposażona jest w wymienny worek na nieczystości, musisz pamiętać o jego regularnej wymianie, której powinno się dokonywać raz na kwartał – podpowiada Michał Stelmach z UST-M. Niektóre modele odkurzaczy centralnych mają specjalny elektroniczny panel, który informuje o potrzebie przeprowadzenia konserwacji, np. wymianie wkładów. Dodatkowo mogą też mieć specjalny system podwójnej filtracji. Przy wyborze opcji ponadstandardowych warto jednak skonsultować się ze specjalistą lub przedstawicielem producenta, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.

d1dw7ut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dw7ut
d1dw7ut