Odkurzacz - bezprzewodowy, bezworkowy czy workowy? Poradnik kupującego

Życie bez odkurzacza wydaje się już niemożliwe. Dzięki niemu łatwiej utrzymać czystość w domu, czy pozbyć się niepotrzebnej sierści zwierzaków domowych. To, jaki wybierzemy zależy od osobistych preferencji. Oto kilka wskazówek!

Odkurzacz - bezprzewodowy, bezworkowy czy workowy? Poradnik kupującego
Źródło zdjęć: © iStock.com
Julia Wiśniewska

26.02.2019 14:55

Pierwsza wizyta w sklepie to wierzchołek góry lodowej. Oferta odkurzaczy jest szeroka, więc i wybór nie jest łatwy. Nieważne, co dominuje w naszym domu: dywany, panele, parkiet, czy płytki – odkurzacz przyda się zawsze.

W zależności od potrzeb

Znajdziemy modele tradycyjne, czyli bezworkowe albo workowe, a także np. piorące i wodne. Generalnie możemy podzielić je na:

• odkurzacze workowe – to najpopularniejszy typ odkurzaczy. Kurz i brud zbierany jest do worków płóciennych lub papierowych,
• odkurzacze bezworkowe – zanieczyszczenia zbierane są w plastikowym zbiorniku, więc nie trzeba wymieniać worków. Zwany jest także cyklonowym,
• odkurzacze wodne –wyposażony jest w filtr wodny, który gromadzi zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą,
• odkurzacze piorące – to wszechstronne modele z funkcją prania. Łatwo usuwają zanieczyszczenia, plamy z dywanów, czy rozlane płyny.
• odkurzacze pionowe – dostępne są w dwóch wariantach: przewodowym i bezprzewodowym ze stacją dokującą. Trzyma się rączkę odkurzacza w dłoni, a szczotka odkurza podłogę – po prostu nie ciągnie się odkurzacza za sobą,
• odkurzacze ręczne – niewielkie, ale pozwolą bez problemu dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zarówno w domu jak i samochodzie. Brak kabli jest sporym udogodnieniem. Nie zastąpią jednak większego odkurzacza. To taka pomoc "doraźna".

Obraz
© Shutterstock.com

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz bezworkowy jest tańszy w utrzymaniu, ponieważ nie płaci się za worki. Minusem może być opróżnianie pojemnika z kurzy – wymaga to sporej wprawy, by brud nie wydostał się na zewnątrz. Taki typ odkurzacza jest często polecany alergikom, choć przy wyborze urządzenia jednak ważniejsze są filtry, a nie typy worków lub ich brak. Ważna jest także siła ssania. W odkurzaczach workowych spada ona z napełnieniem worka. W bezworkowych problem ten jest mniej odczuwalny.

Odkurzacz piorący

Jest droższy od klasycznego odpowiednika, ale warto rozważyć jego funkcjonalność. Są przeważnie dwu albo trzykrotnie większe od klasycznych urządzeń i aby je uruchomić trzeba wykonać sporo czynności związanych z ich eksploatacją. Taki odkurzacz posiada zbiornik na wodę i zbiorniczek na detergent. Za pomocą specjalnej szczotki szoruje się dywan, a potem odkurzacz wciągnie nadmiar wody, piany i detergentu.

Obraz
© Fotolia

Jakie filtry?

Filtry powietrza w odkurzaczu są kluczowe. Im bardziej rozbudowany jest ich układ, tym lepiej. Szczególnie, jeśli w domu są alergicy. Niektóre odkurzacze są wyposażone właśnie w specjalny system filtracyjny dla osób z alergiami. Wyróżniamy:

mikrofiltr – to cienka warstwa włókniny zapewniająca podstawową ochronę przed kurzem,
filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – wykonany jest ze szkła spiekanego, zapewnia bardzo wysoki poziom filtracji (skalowany cyframi). Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H13. Polecany jest w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. Wybierając odkurzacz z takim filtrem warto sprawdzić, czy ma rekomendację Polskiego Związku Alergologicznego. Każdy filtr musi być systematycznie czyszczony lub wymieniany, żeby był skuteczny!
filtr wodny – zanieczyszczenia i kurz gromadzone są w specjalnym pojemniku z wodą.

Co jeszcze?

Przy wyborze odkurzacza warto zwrócić jeszcze uwagę na:

głośność– najcichsze odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. Taki szum, przy którym można normalnie rozmawiać, a czasem nawet pozwolić komuś zasnąć w sąsiednim pokoju. Cichy odkurzacz przydaje się szczególnie, gdy w domu są dzieci.
pojemność – małe odkurzacze będą wystarczające do dwuosobowego mieszkania, ale przy większej powierzchni, np. w domu, worek powinien mieć raczej pojemność, co najmniej 3,5 litra
długość kabla – odkurzacze z długim przewodem pozwalają na dotarcie w najodleglejsze zakątki mieszkania,
waga – niska waga urządzenia ułatwia korzystanie z niego np. przez starsze osoby, z problemami z kręgosłupem, itp.

Jak widać wybór odkurzacza wcale nie jest taki łatwy, a jak dojdą jeszcze dodatkowe funkcje, które mamy w najnowocześniejszych odkurzaczach (np. regulacja siły ssania, wskaźnik wypełnienia worka, itd.), to będzie tym trudniej. Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw na pewno w końcu uda się zdecydować na konkretny rodzaj i model!

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)