Trwa ładowanie...

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę?

Niedoróbki i wady technologiczne wydają się niemożliwe w dobie oddawania mieszkań "pod klucz" w nowoczesnym budownictwie. Nic bardziej mylnego! Nadal możemy się z nimi spotkać, zupełnie jak w słynnym serialu z czasów PRL-u - "Alternatywy 4".

Odbiór mieszkania od dewelopera. Na co zwrócić uwagę?Źródło: Shutterstock
dtgq0n0
dtgq0n0

Niedoróbki i wady technologiczne wydają się niemożliwe w dobie oddawania mieszkań "pod klucz" w nowoczesnym budownictwie. Nic bardziej mylnego! Nadal możemy się z nimi spotkać, zupełnie jak w słynnym serialu z czasów PRL-u - "Alternatywy 4".

Odbiór upragnionego i długo wyczekiwanego mieszkania w nowo powstałym budynku to dla wielu osób ważna chwila. W takim momencie często patrzymy na świat przez „różowe okulary” i nie dostrzegamy mankamentów czy niedociągnięć wykonawczych. Zdarza się też, że widząc niedoróbki, traktujemy je pobłażliwie, aby jak najszybciej móc się wprowadzić do mieszkania i zamknąć za sobą drzwi. Jednak na etapie odbioru trzeba bezwzględnie ocenić lokal trzeźwym okiem i w pełnym skupieniu zweryfikować stan oddawanych pomieszczeń. Nie spiesz się. Uważnie sprawdź wszystkie elementy i jakość ich wykonania. Deweloper ma obowiązek oddać mieszkanie w stanie ustalonym w umowie, zgodnie z wymogami prawa, projektem i sztuką budowlaną. Wszelkie nieścisłości trzeba koniecznie zgłosić.

Czego można się obawiać?

Najlepszym źródłem informacji o powszechnie występujących niedociągnięciach oraz bublach budowlanych są przykłady z życia inwestorów. Jednym z częstszych źródeł przykrych rozczarowań są niedokładności w nowo powstałym mieszkaniu, w tym jego niezgodność z projektem. Choć wydaje się to prawie niemożliwe, duże firmy deweloperskie potrafią zaoferować lokal, w którym nie zgadza się na przykład liczba okien lub usytuowanie ściany działowej. Na pierwszy rzut oka można takich spraw nie zauważyć. Trudno też mieć miarkę w oku, jednak warto się w nią zaopatrzyć i sprawdzić metraż co do centymetra.

Sprawdź też:

Dużo częściej inwestorzy skarżą się jednak na nieodciągnięcia wykonawcze związane z usytuowaniem instalacji w domu – i to zarówno elektrycznej, jak i wodno-kanalizacyjnej. Przewody doprowadzające prąd powinny znajdować się w wyznaczonym miejscu, a puszki muszą być dostępne. Argument, że instalacja jest zamurowana i można się do niej przebić, korzystając z bruzdownicy, nie powinien mieć miejsca. Z kolei połączenia instalacji wodnej i ich przebieg powinny być ukryte. Niedopuszczalne są rury wiszące pod sufitem. Trzeba też sprawdzić, czy zgadza się miejsce poprowadzenia wentylacji w mieszkaniu.

dtgq0n0

Do najczęstszych przypadków należą wady konstrukcyjne ścian i posadzek. Jeśli mur lub beton pęka, oznacza to, że nie był odpowiednio wykonany lub zbyt szybko poddano go procesowi suszenia. Niezależnie od powodu, jest to niedopatrzenie. Także rozstępy widoczne na ścianach i rozsuwające się płyty powinny wzbudzić twoją czujność.

Niespodzianką może być także złe mocowanie drzwi. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy otwierają się we właściwą stronę i czy nie ma konfliktu podczas otwierania dwóch sąsiadujących ze sobą skrzydeł.

Jak się przygotować?

Termin odbioru mieszkania najlepiej jest ustalić w ciągu dnia, aby wnętrza można było obejrzeć w świetle naturalnym. W trakcie odbioru musi zostać sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Stwierdza się w nim, czy mieszkanie i jego wykończenie zgadza się z projektem i ustaleniami zawartymi w umowie. Właśnie w protokole zawarte są wszystkie uwagi inwestorów – powinny w nim zostać odnotowane wszelkie niedoróbki.

Odbiór należy rozpocząć od pomiarów mieszkania i ewentualnie miejsca postojowego czy dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Należy sprawdzić sposób wykonania powierzchni płaskich, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji, jak również dostępność mediów. Porównaj jakość materiałów użytych do wykończenia mieszkania z tymi ustalonymi w umowie z deweloperem.

dtgq0n0

Zgłoszenie wad

Ustawowo zagwarantowaną możliwością zgłoszenia usterek jest zapis w protokole zdawczo-odbiorczym. Spisując wszelkie niedoróbki, zachowaj maksymalną precyzję. Nie można godzić się na odbiór lokalu przy widocznych niedociągnięciach, bez ich wpisania do protokołu, pod wpływem zapewnień ze strony dewelopera o niezwłocznej naprawie. Dopóki stan nie będzie zadowalający, nie odbieraj mieszkania.

To cię też zainteresuje:

W ciągu 14 dni od podpisania protokołu, deweloper ma obowiązek dostarczenia nabywcy oświadczenia o uznaniu lub odmowie uznania wad (wraz z przyczynami). Następnie jest zobligowany do usunięcia wad w terminie 30 dni od podpisania protokołu. Protokół ostateczny podpisuje się dopiero wtedy, gdy mieszkanie będzie w stanie w pełni zgodnym z umową.

dtgq0n0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtgq0n0