Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku

Każdy, kto kupił nowe mieszkanie, z niecierpliwością czeka na moment, gdy będzie mógł w nim zamieszkać. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz odebrać mieszkanie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku
Źródło zdjęć: © Shutterstock

07.08.2015 14:01

Każdy, kto kupił nowe mieszkanie, z niecierpliwością czeka na moment, gdy będzie mógł w nim zamieszkać. Zanim jednak do tego dojdzie, musisz odebrać mieszkanie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Odbiór techniczny: w towarzystwie specjalisty

Najlepszym rozwiązaniem byłoby dokonanie odbioru mieszkania w towarzystwie osoby, która zna się na budownictwie. Jeśli jest to profesja odbierającego mieszkanie, tym lepiej, bo z pewnością będzie on bardzo dokładnie wszystko sprawdzał. Jeżeli jednak nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, warto znaleźć przynajmniej jedną-dwie osoby, które kiedykolwiek odbierały nowe mieszkanie i mają pojęcie o tym, co może być nie tak. Najlepiej jednak zdecydować się na pomoc profesjonalisty: inspektora nadzoru czy kierownika budowy. Koszt takiej usługi wynosi zwykle kilkaset złotych, więc jest warty rozważenia.

Jeśli zamierzasz samodzielnie dokonać odbioru, sprawdź, jak się do tego zabrać. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Samodzielny odbiór mieszkania

Pamiętaj, że odbiór musi być szczegółowy. Najlepiej zarezerwować sobie na to 2-3 godziny i potem mieć jeszcze chwilę, żeby nie trzeba było się spieszyć na kolejne umówione spotkanie. Jak w wielu innych sytuacjach, także tutaj pośpiech jest złym doradcą.

Odbiór powinien odbywać się w ciągu dnia. W świetle dziennym wiele usterek jest bardziej widocznych niż przy sztucznym oświetleniu. Ponadto trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa w mieszkaniu nie będzie prądu, a odbiór w świetle latarki mija się z celem.

Zabierz ze sobą kilka niezbędnych rzeczy, przede wszystkim umowę wraz załącznikami. To tam znajdują się bowiem kluczowe informacje na temat tego, jak powinno wyglądać mieszkanie. Znajdziesz tam nie tylko plan lokalu, ale również dokładny opis standardu, w którym powinny być oddane wszystkie pomieszczenia.

Wybierając się na odbiór mieszkania, warto zaopatrzyć się w poziomicę, miarkę o długości min. 5 m i kątownik. Poza tym przydadzą się także mocna latarka, zapałki lub zapalniczka oraz gruba kartka papieru. Dobrze jest również uzbroić się w czujność i dokładnie oglądać wszystkie elementy wnętrza.

Najważniejsze czynności

Pierwszą, a zarazem podstawową czynnością w trakcie odbioru mieszkania jest sprawdzenie zgodności lokalu z umową. Najważniejszym dokumentem będzie załącznik do umowy, czyli plan mieszkania. Sprawdź, czy zgadza się układ i wielkość pomieszczeń, rozmiary otworów okiennych i drzwiowych. Następnie zmierz wysokość pomieszczeń i sprawdź nie tylko, czy jest ona zgodna z umową, ale również czy jest jednakowa we wszystkich pokojach.

Następnym krokiem jest skorzystanie z przyniesionych ze sobą pomocy. Użyj kątownika do sprawdzenia kątów. Większość z nich powinna być prosta, chyba że projekt przewidywał co innego. Przy użyciu poziomicy sprawdź pion ścian i poziom wylewki. Im dłuższa poziomica, tym dokładniejszy będzie pomiar.
Kolejnym etapem jest sprawdzenie powierzchni ścian i wylewek. Powinny być one gładkie, bez pęknięć i śladów jakichkolwiek napraw. Wylewki powinny mieć tzw. dylatację - szpary wzdłuż ścian oraz pomiędzy pomieszczeniami, gdyż jest to gwarancją ich prawidłowej pracy. Dobrze by było przy tych czynnościach skorzystać z przyniesionej latarki. Dzięki bocznemu strumieniowi światła można bowiem wskazać wiele nierówności, niewidocznych w świetle dziennym. W takim świetle można również zauważyć naprawy powierzchni i koniecznie dopytać o ich przyczynę.

Po skontrolowaniu ścian czas na drzwi i okna. Trzeba sprawdzić, czy chodzą lekko, czy otwierają i zamykają się bez problemu. Jeśli drzwi wejściowe miały być atestowane, to właśnie w tym momencie powinieneś otrzymać właściwe dokumenty. Warto również sprawdzić szczelność drzwi i okien. Do tego celu należy wykorzystać grubszą kartkę. Po otwarciu okna trzeba ją położyć na framudze, a następnie zamknąć okno. Jeśli kartka nie wypadnie, to znaczy, że okna są szczelne.

Oglądając okna, nie zapomnij o balkonie i parapetach. Przy parapetach zwróć uwagę, czy są wykonane z materiału opisanego w umowie. Koniecznie sprawdź również ich spadek - niewłaściwy może powodować zalewanie mieszkania przez wodę deszczową wpływającą przez okna. Jest on również najważniejszym elementem, który należy sprawdzić na balkonie. Także tutaj spadek ma kluczowe znaczenie, gdyż nieprawidłowy powoduje zalewanie mieszkania. Jeśli na balkonie są płytki, dobrze by było dokładnie je obstukać. Jeśli usłyszysz głuchy odgłos, sugeruje on pustą przestrzeń pod spodem, czego efektem mogą być odpadające płytki.

Pora na sprawdzenie instalacji. Najłatwiej jest skontrolować instalację wentylacyjną. W tym celu trzeba skorzystać z przyniesionej zapalniczki, której płomień po przyłożeniu do otworu wentylacyjnego powinien odchylić się w jego stronę. Takie zjawisko oznacza dobry ciąg wentylacyjny.

Następnie sprawdź instalację elektryczną. Porównaj, czy układ gniazdek i punktów świetlnych zgadza się z projektem. Drugim etapem kontroli jest sprawdzenie jej działania. Najlepiej byłoby to zrobić, montując we wszystkich punktach świetlnych oprawki z żarówkami, i zapalić je wszystkie naraz. Jeśli coś zacznie migać lub wyskoczy bezpiecznik, instalacja nadaje się do poprawki.

Na koniec sprawdź instalację wodną, gazową i grzewczą. Nie jest to niestety proste - na tym etapie wykończenia mieszkania możesz skontrolować jedynie układ punktów wodnych i kanalizacyjnych oraz usytuowanie grzejników. Pokręć też zaworami przy kaloryferach, by stwierdzić, czy łatwo chodzą.

Protokół – spisz dokładnie wszystkie wady

Wszystkie znalezione usterki powinny zostać spisane w protokole odbiorowym. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko to, co jest zapisane, ma moc wiążącą. Nie zgadzaj się na żadne ustne ustalenia, bo później dochodzenie swoich praw będzie bardzo trudne.

Pamiętaj, że w protokole, poza wskazaniem usterek powinien znaleźć również termin, w którym zostaną one naprawione. Ustalenie tego terminu jest bardzo ważne i ma moc wiążącą. Jeśli więc deweloper uchyla się przed wpisaniem usterek do protokołu lub nie chce określić terminu ich usunięcia, nie podpisuj tego dokumentu. Wstrzymaj się z podpisem także wtedy, gdy w mieszkaniu są wady uniemożliwiające zamieszkanie. Wówczas konieczne będzie usunięcie ich przez dewelopera i umówienie się na kolejne spotkanie.

Podpisanie protokołu nie oznacza jednak, że usunięcie wad wykrytych później obciąża właściciela mieszkania. Istnieje bowiem prawo rękojmi, które gwarantuje właścicielowi mieszkania kupionego od dewelopera możliwość dochodzenia swoich praw jeszcze przez 3 lata od dokonania odbioru mieszkania. Warto o tym pamiętać - nie denerwuj się, że procedura odbioru zamyka drogę dochodzenia swoich praw w razie wad niezauważonych w czasie odbioru mieszkania.

Co po odbiorze?

Jeżeli odebrałeś już klucze, warto zacząć myśleć o rozpoczęciu prac wykończeniowych. Czeka cię znalezienie rzetelnego i sprawdzonego wykonawcy oraz kilkadziesiąt wyborów dotyczących aranżacji i wyglądu wnętrz.
Jeżeli chciałbyś otrzymać oferty od dobrych firm budowlanych, wypełnij ten formularz.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)