Trwa ładowanie...

Od lipca nowe zasady segregacji śmieci

Papier i tektura do niebieskiego pojemnika, szkło do zielonego, metale i plastik do żółtego – tak dotychczas segregowaliśmy śmieci. W lipcu dojdzie jeszcze jeden pojemnik – brązowy. Do niego będziemy wrzucać resztki kuchenne.

Od lipca nowe zasady segregacji śmieciŹródło: Häfele
d3wftk2
d3wftk2

Już niedługo zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami. Teraz będą one rozdzielane na cztery frakcje, a nie jak dotychczas na trzy. Oddzielnie będziemy wyrzucać również odpady ulegające biodegradacji, czyli tzw. resztki kuchenne. Dzięki temu więcej śmieci będzie można poddać recyklingowi.

Jak segregujemy?

Statystyczny Polak wytwarza rocznie około 300 kg śmieci. Według badania przeprowadzonego w ubiegłym roku przez TNS Polska, 54 proc. naszych rodaków segreguje śmieci, 17 proc. twierdzi, że robi to sporadycznie, a 22 proc. wrzuca wszystko do tego samego kosza.
Ci, którzy nie segregują odpadów, jako jedną z głównych przyczyn wymieniają brak dobrej infrastruktury. Około 28 proc. uważa, że w ich najbliższej okolicy nie ma odpowiednich pojemników do selektywnej zbiórki, 18 proc. nie chce się tego robić, a 17 proc. nie segreguje, bo nie wierzy w sprawność systemu zagospodarowania odpadów.

Z kolei 22 proc. twierdzi, że w ich domu nie ma miejsca na segregację. Tym, co mogłoby przekonać badanych do segregacji jest m.in. posiadanie odpowiednich pojemników w domu (23 proc.), pewność, że system zarządzania odpadami działa rzetelnie (22 proc.) oraz instrukcja, która w prosty sposób wyjaśniałaby zasady segregacji (14 proc.).

Häfele
Źródło: Häfele

Najlepsze proste rozwiązania

– Odpady to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w Häfele. – Dlatego to tak ważne, aby jak najwięcej z nich było odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi. W dodatku segregacja w naszym domu wcale nie musi być uciążliwa. Zamiast do zaadaptowanych chałupniczo wiaderek lub starych reklamówek, posegregowane odpady można wrzucać do specjalnych koszy, które mają oddzielne pojemniki na szkło, papier i plastik, a nawet odpadki kuchenne. Wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne kosze.

Dziel na cztery

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które mogą pomóc w sprawnej
i wygodnej segregacji odpadów. – Może to być zestaw pojemników przeznaczonych do szuflad z pełnym wysuwem – mówi Jakub Malinowski. – Można go skonfigurować dokładnie według własnych potrzeb. Bez względu na to, czy potrzebujemy 2, 3, 4 czy nawet 6 pojemników, możemy idealnie dopasować go do swojej szuflady, która po wysunięciu umożliwia wygodne wyrzucenie śmieci.

Häfele
Źródło: Häfele

Praktyczne są też szafki z frontem uchylnym, otwieranym jednym ruchem ręki oraz pojemniki na odpady organiczne, które możemy zawiesić na drzwiczkach dowolnej szafki dolnej.

Czy wiesz, że:

  • ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie 6-metrowej sosny,
  • wyprodukowanie tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew, które można uratować dzięki segregacji,
  • każda tona odzyskanej makulatury pozwala zaoszczędzić 1200 l wody w papierni,
  • rocznie w Polsce zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać nieskończenie wiele razy,
  • wyprodukowanie 6 puszek ze złomu aluminiowego daje oszczędność energii równoważną tej uzyskanej ze spalenia litra benzyny,
  • do roku 2020 musimy zwiększyć recykling do 50 proc. (obecnie jest to 26 proc.).
Häfele
Źródło: Häfele
d3wftk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wftk2