Trwa ładowanie...

Oczyszczacze powietrza - wybawienie dla alergików?

Oczyszczacze powietrza - wybawienie dla alergików?Źródło: daikin.pl
dhkrqyx
dhkrqyx

Alergicy nie mają łatwego życia. Niemal wszędzie są narażeni na kontakt z alergenami, które powodują u nich przykre dolegliwości. Najbardziej uciążliwe alergeny to te zawarte w powietrzu. Ponieważ nie da się odseparować alergika od powietrza, w tej sytuacji najbardziej skuteczną metodą wyeliminowania szkodliwych czynników bywa oczyszczenie powietrza.

Dolegliwości spowodowane przez alergeny mogą być różne – od kataru, łzawienia, przez wysypkę, aż po kaszel i duszności. Alergię może wywoływać wiele czynników, których z roku na rok jest w powietrzu coraz więcej. Do atmosfery odprowadza się coraz więcej szkodliwych gazów, a także substancji, które w konsekwencji tworzą trujący smog. Zanieczyszczone powietrze zawiera wiele związków chemicznych, często silnie alergizujących, które u wielu osób wywołują takie choroby jak: astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy inną niewydolność oddechową lub problemy z układem krwionośnym. Oprócz smogu w powietrzu można znaleźć wszechobecny kurz, roztocza, pleśń, roślinne pyłki, zwierzęcą sierść, a nawet toksyczne opary. Wszystkie te elementy potrafią wywołać reakcje alergiczne, dlatego alergicy szukają azylu w pomieszczeniach zamkniętych. Niestety, ani wietrzenie pomieszczeń, ani częste sprzątanie, choć może przynieść krótkotrwałą ulgę – nie eliminuje całkowicie problemu.

Pomijając rozwiązania farmakologiczne, najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się kłopotu jest dokładne oczyszczenie powietrza z alergenów. Taką funkcję spełniają oczyszczacze powietrza, czyli urządzenia filtrujące, które zasysają powietrze z danego pomieszczenia, oczyszczają je z zanieczyszczeń, zapachów i alergenów i niemal sterylne oddają z powrotem.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

W starszych typach oczyszczaczy, za filtrowanie powietrza odpowiadają specjalne filtry – węglowe, hepa lub ulpa, które czasem są wspomagane przez dodatkowo wbudowane lampy UV oraz jonizatory. Oczyszczacze typowe, choć zatrzymują większość zanieczyszczeń na filtrach, są mniej skuteczne od nowoczesnych urządzeń, a przy tym głośniejsze w pracy. Mimo tego, ich dużą zaletą jest niska cena i niewielki rozmiar. W przypadku nowoczesnych oczyszczaczy, stosowane w nich rozwiązania są bardziej zaawansowane. W wielu oczyszczaczach nowej technologii (Flash Streamer) skuteczność w eliminowaniu zanieczyszczeń z powietrza wynosi około 99% co sprawia, że oczyszczone powietrze jest niemal sterylne. Za taki stan rzeczy odpowiada nowoczesna technologia zastosowana w urządzeniach tego typu. Wielostopniowy system filtracji powoduje, że nowoczesne oczyszczacze skutecznie eliminują z otoczenia: roztocze, bakterie, grzyby, pyłki roślin i zapachy. Nowoczesne oczyszczacze są droższe od typowych, ale ich jakość i efektywność jest
nieporównywalnie lepsza. Urządzenia są niezwykle ciche (można przy nich spać), zużywają mało energii i często są wzbogacone w dodatkowe opcje np. czujniki zanieczyszczenia powietrza. Niektóre z nich mają dodatkową funkcję w postaci wkładów zapachowych, dzięki czemu nie tylko oczyszczają powietrze, ale i odświeżają je. Na rynku są również dostępne urządzenia dwufunkcyjne – oczyszczaczo-nawilżacze, które kompleksowo poprawiają jakość wdychanego powietrza. Oddychać takim powietrzem to prawdziwy komfort nie tylko dla alergika.

dhkrqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkrqyx