Trwa ładowanie...
ycipk-zcgkpf

Oczko wodne w ogrodzie – zrób to sam

Samodzielnie zrobione oczko wodne na pewno będzie powodem do satysfakcji. Obok pięknych rabat stanie się ozdobą ogrodu, o którą trzeba również dbać!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oczko wodne to doskonała dekoracja ogrodu
Oczko wodne to doskonała dekoracja ogrodu (pxhere.com)
ycipk-zcgkpf

Oczko wodne możemy bez problemu wykonać samodzielnie. W sklepie dostaniemy wszystko – od formy po rośliny i rybki.

Wybieramy miejsce

Zaczynamy od wybrania miejsca. Oczko nie wymaga go dużo. Te najmniejsze mogą mieć trochę ponad 2 m kw. Wybór miejsca to nie względy estetyczne – oczko musi być nasłonecznione nawet do sześciu godzin. Unikamy miejsc z drzewami – opadające liście czy igły po prostu zanieczyszczą oczko. W ten sposób wszelkie resztki gniją na dnie i stają się pożywką dla glonów.

ycipk-zcgkpf

Gotowe oczka

Oczko wodne możemy zrobić z gotowych form (polietylenowej lub żywicznej), wykopać dół i wyłożyć folią lub zrobić zbiornik z betonu. W przypadku gotowych form mamy z góry narzucony kształt oczka. Wybierając folię – możemy nadać mu dowolną formę. Natomiast oczko z betonu najlepiej zlecić fachowcowi.

Formy żywiczne są cięższe, ale stabilne. Dzięki temu nie pękają, nawet gdy przylegają całą powierzchnią do ziemi. Za to formy polietylenowe są bardziej elastyczne i łatwiej pękają. Obie jednak cechuje bezpieczeństwo dla fauny i flory oraz odporność na niskie temperatury.
Możemy wybrać z wielu kształtów, głębokości, wielkości. Mają nawet półki, które są wyprofilowane na ustawienie roślin w koszach.

Są na pewno łatwe w montażu. Całkowity koszt nie jest wcale wysoki, a sama pielęgnacja to utrzymanie czystości wody. Wymagają one montażu pompy i filtru, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia.

Mała powierzchnia lustra wody (przeważnie nie przekracza 10 m kw.) oraz niewielka głębokość (do 80 cm) to wady gotowych oczek. Podczas zim woda zamarza do dna, co nie pozwala zimować ani roślinom, ani rybom. Poza tym mają strome brzegi.

ycipk-zcgkpf

Zróbmy to sami

Duże oczka lepiej wykopać i wyłożyć samą folią. Nie nadaje się do tego zwykła folia budowlana! Nie jest wystarczająco wytrzymała i elastyczna, co oznacza, że może zacząć szybko przeciekać.

Specjalne folie do oczek są dodatkowo odporne na działanie promieni UV. Te najbardziej renomowanych marek mają zwykle 10-letnią gwarancję. Możemy je dostać w różnej grubości (0,5-1 mm) – wybór zależy od tego, jaki rozmiar ma zbiornik i na jakim podłożu zostanie umieszczony.

Regularna pielęgnacja

Gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oczka wodnego, nie spoczywamy na laurach. Wymaga ono sporo pracy nie tylko w sezonie. Musimy regularnie pielęgnować rośliny wodne i przybrzeżne. Zanieczyszczenia pływające na powierzchni wyławiamy specjalną siatką na długim drążku (podobna do tych, które są potrzebne przy przydomowych basenach). Potrzebne są wspomniane już filtr i pompa. Filtr powinien mieć przepustowość, która umożliwi przepływ całej wody przez niego w ciągu dwóch godzin.

ycipk-zcgkpf

Podczas upałów trzeba kontrolować poziom lustra wody, a w razie konieczności ją uzupełnić.

Małe oczka są niestety mało komfortowe dla ryb. Staw powinien mieć "strefę głęboka" (100-120 cm). W małym oczku oczywiście ryby mogą żyć, ale nie więcej niż 1 kg/m3 wody. W takim przypadku trzeba rybki dokarmiać, ale z umiarem. W małym zbiorniku woda szybko się nagrzewa i paruje – stąd obok oczka warto posadzić np. krzewy, by je ocieniały.

Do oczyszczania oczek można wykorzystać także lampy UVC, które zabijają bakterie – niestety również te pożyteczne.

ycipk-zcgkpf

Przyjemne oświetlenie

Oczko wodne uatrakcyjnimy ciekawym oświetleniem. Można wybierać wśród lamp montowanych na dnie, pływających i stojących przy obrzeżach – podświetlając konkretne rośliny lub np. rzeźby stojące obok. Trzeba pamiętać o ich maskowaniu – nie liczy się tu wygląd świateł, a efekt, który wywołują.

Wykonanie oczka wodnego w ogrodzie nie jest bardzo pracochłonne. Koniec końców, przy odpowiedniej jego pielęgnacji, będziemy mieć przyjemny mikroklimat. Sprawi on, że w trakcie gorącego lata ogród stanie się miejscem, w którym będziemy najchętniej przebywać.

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-zcgkpf

ycipk-zcgkpf
ycipk-zcgkpf