Trwa ładowanie...

Ocieplanie ścian krok po kroku

Ocieplenie domu to inwestycja, do której trzeba się dobrze przygotować. Właściwie wykonana izolacja ścian zewnętrznych chroni przed utratą ciepła, dzięki czemu unikniemy dużych kosztów ogrzewania. Choć technologia ocieplania ścian wełną mineralną lub styropianem stosowana jest od lat, nadal zdarzają się niedociągnięcia i fuszerki – których skutki będziesz odczuwać przez wiele lat, głównie w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie.

Ocieplanie ścian krok po krokuŹródło: Shutterstock
dnuyldx
dnuyldx

Ocieplenie domu to inwestycja, do której trzeba się dobrze przygotować. Właściwie wykonana izolacja ścian zewnętrznych chroni przed utratą ciepła, dzięki czemu unikniemy dużych kosztów ogrzewania. Choć technologia ocieplania ścian wełną mineralną lub styropianem stosowana jest od lat, nadal zdarzają się niedociągnięcia i fuszerki – których skutki będziesz odczuwać przez wiele lat, głównie w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie.

Decydując się na termoizolację domu, musisz spełnić wymagania, jakie stawiają obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku nowe Warunki Techniczne, zaostrzające wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian budynków oddawanych do użytkowania. Zgodnie z nimi współczynnik przenikania ciepła U dla ścian nie powinien przekraczać 0,25 W/(m²·K). Aby spełnić takie wymagania, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane ściany – a także na grubość warstwy termoizolacyjnej. Dlatego najczęściej ściany zewnętrzne ociepla się 15-20-centymetrową warstwą wełny mineralnej lub styropianu i to zazwyczaj wystarcza. Istotny jest także przebieg prac ociepleniowych - wszystkie etapy wymagają staranności i przestrzegania zasad sztuki budowlanej.

Kiedy ocieplać ściany?

Przy nowo wybudowanych domach wskazana jest kilkumiesięczna przerwa pomiędzy wymurowaniem ścian zewnętrznych a wykonaniem ocieplenia. Ściany zewnętrze w nowym budynku, a dokładnie mówiąc materiały, z jakich są wykonane - muszą wyschnąć przed montażem ocieplenia i dalszym wykończeniem. W wyniku wbudowania wilgotnych materiałów lub mokrych procesów technologicznych na budowie ściany konstrukcyjne mogą zawierać znaczne ilości wilgoci początkowej. Aby zapewnić jak najszybsze, naturalne wysychanie materiału, budynek powinien pozostać w stanie surowym co najmniej parę miesięcy od momentu ich wzniesienia - najlepiej w sezonie letnim, co ułatwi odparowanie wilgoci zawartej w materiałach budowalnych.

Systemy ociepleń wymagają starannego ułożenia, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Silny wiatr, opady deszczu, mocne nasłonecznienie bądź duże wahania temperatur nie sprzyjają ocieplaniu ścian zewnętrznych. Optymalna temperatura dla prac ociepleniowych mieści się w granicach od 5 do 25°C. Temperatura powyżej 25°C ma niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. Z kolei deszczowa, jesienna aura może znacznie opóźnić przebieg prac. Dlatego najlepszym czasem na wykonanie ocieplenia jest przełom wiosny i lata.

Jaką metodą ocieplać ściany?

Ściany zewnętrzne – niezależnie od tego, z jakich materiałów zostały wzniesione, można ocieplić jedną z dwóch najpopularniejszych metod: lekką mokrą z wykorzystaniem bezspoinowego systemu ociepleń (BSO) i metodą lekką suchą. Pierwsza z nich polega na przyklejeniu do ocieplanej ściany ściśle przylegających do siebie płyt styropianu lub wełny mineralnej. Następnie pokrywa się je cienką warstwą zaprawy klejowej i zatapia w niej lekką siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Po czym całą ocieploną powierzchnię gruntuje się i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym.

dnuyldx

Metoda lekka sucha polega na przytwierdzeniu do ściany lekkiego rusztu konstrukcyjnego wykonanego z metalu lub dobrze wysuszonego, zaimpregnowanego drewna i wypełnieniu go szczelnie materiałem termoizolacyjnym - najczęściej wełną mineralną. Od zewnątrz system taki wykańcza się oblicówką drewnianą, klinkierem, kamieniem lub innymi okładzinami. Natomiast pomiędzy termoizolacją a okładziną elewacyjną umieszcza się wiatroizolację wykonaną z folii przepuszczalnej dla pary wodnej.

Jakim materiałem ocieplić ściany?

Styropian i wełna mineralna są najpopularniejszymi materiałami izolacyjnymi, stosowanymi do ocieplenia ścian zewnętrznych. Ich izolacyjność cieplna jest podobna. Decyzja, który materiał wybrać, musi zatem opierać się na innych cechach i parametrach tych materiałów. Wełna mineralna oprócz wysokiej izolacyjności cieplnej, stanowi doskonałą barierę akustyczną – pochłania i tłumi dźwięki, co zawdzięcza nie tylko ciężarowi, ale także włóknistej strukturze sprzyjającej rozpraszaniu fal dźwiękowych. Jej zaletą jest także niepalność i odporność na wysoką temperaturę. Najczęściej stanowi element ocieplenia budynku metodą lekką suchą. Styropian to z kolei materiał wyjątkowo łatwy w obróbce - jest lekki i nie ulega odkształceniu. Nie jest nasiąkliwy i skutecznie powstrzymuje wilgoć. W większości przypadków wykorzystywany jest do ocieplania ścian metodą lekką mokrą.

Podsumowanie

Prace ociepleniowe są dziś na tyle rozpowszechnione, że wykonawcy i inwestorzy często zapominają o podstawowych zasadach. Najczęściej popełnianym błędem jest nieodpowiednie przygotowanie budynku do ocieplenia – przed rozpoczęciem prac wykonawca powinien zabezpieczyć wszystkie okna folią, a rusztowanie osłonić siatką, która osłoni elewację przed silnym nasłonecznieniem i wiatrem. Istotna jest także odpowiednia kolejność robót - wykonawcom zdarza się nakładać klej na siatkę, nie zaś odwrotnie. Poza tym część z nich nakłada tynk cienkowarstwowy bezpośrednio na siatkę bez jej zagruntowania. Może to skutkować nieprawidłowym wiązaniem tynku cienkowarstwowego i doprowadzić do prześwitów kleju, nierównej powierzchni elewacji, a po kilku latach – do pękania i odpadania tynku.

Damian Czernik

dnuyldx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuyldx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj