Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
elewacja domu
06-05-2014 15:12

Ochrona elewacji domu - uwaga na mikroorganizmy!

Są bardzo małe, ale potrafią wyrządzić spore szkody. Mikroorganizmy to powszechne zagrożenie dla estetyki i trwałości elewacji domu. Czy można skutecznie z nimi walczyć? Jak pozbyć się ich na dobre? W jakich warunkach rozwijają się najlepiej?

Ochrona elewacji domu - uwaga na mikroorganizmy!Źródło: Bolix
dhkrqyx
dhkrqyx

Są bardzo małe, ale potrafią wyrządzić spore szkody. Mikroorganizmy to powszechne zagrożenie dla estetyki i trwałości elewacji domu. Czy można skutecznie z nimi walczyć? Jak pozbyć się ich na dobre? W jakich warunkach rozwijają się najlepiej? Przyczyny pojawienia się problemów z elewacją

Występowanie mikroorganizmów na elewacji domu jest procesem naturalnym i nieuniknionym. Wystarczy odpowiednia temperatura oraz wilgotność, by zaistniały warunki do ich „wprowadzenia się” w mury budynku. Wśród nieproszonych gości prym wiodą glony i grzyby, które szczególnie lubią północne oraz zachodnie ściany domu. Ma to bezpośredni związek ze stosunkowo niskim nasłonecznieniem tych miejsc, co sprzyja powstawaniu wilgoci.

Brak odpowiedniego naświetlenia to niejednokrotnie także efekt występowania w najbliższym sąsiedztwie wysokich budynków rzucających cień na potencjalnie zagrożone powierzchnie. Wreszcie na powstanie środowiska sprzyjającego rozwojowi glonów czy grzybów wpływa po prostu obecność wody – w postaci obfitych opadów atmosferycznych lub np. akwenów wodnych w okolicy.

Problemy z elewacją domu: jak możesz im zapobiec?

Czynniki naturalne to podstawowe, ale nie jedyne źródła rozwoju mikroorganizmów. Sporo zależy bowiem od tego, jak mieszkańcy przygotują dom na takie ataki. Właściwości izolacyjne ściany czy jej ograniczona podatność na wchłanianie wody to istotne wyznaczniki zabezpieczenia obiektu przed skutkami nadmiernej wilgotności. Najbardziej zagrożone są powierzchnie pokryte tynkami z żywic syntetycznych pozbawionych biocydów (związków syntetycznych przeznaczonych do zwalczania organizmów szkodliwych).

dhkrqyx

– W pobliżu dużych skupisk leśnych czy zbiorników wodnych wskazane jest stosowanie tynków zawierających alkaliczne substancje wiążące, które zapewniają im naturalną odporność na mikroorganizmy – wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych.

– Warto też zwracać uwagę na faktyczne znaczenie pozornie błahych cech preparatów pokrywających elewację, jak chropowatość czy nawet kolor tworzonej przez nie struktury. Do listy obowiązkowych działań dodać należy jeszcze dbałość o stan rynien i wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich wpływających na obieg wody wokół budynku.

Problemy z elewacją domu: nie tylko prewencja

Bardzo ważne jest bieżące reagowanie na wszelkie przejawy wystąpienia skażenia na ścianie. W pierwszej kolejności można spróbować zmyć powstały nalot, np. myjką ciśnieniową. Jeżeli działanie ciepłej wody pod wysokim ciśnieniem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto spróbować szczotkowania. Dla uzyskania pełnego efektu na oczyszczoną powierzchnię nanosi się jeszcze specjalne środki odkażające i biobójcze.

Kolejne etapy to gruntowanie i malowanie, a także dodatkowe wzmocnienie odnawianego podłoża poprzez pokrycie go preparatami impregnującymi. Dobrze zabezpieczona elewacja domu stanowi jego atrakcyjną wizytówkę. Wolna od wpływu grzybów lub innych organizmów chroni jednocześnie mieszkańców przed kontaktem z substancjami, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia. Zawsze więc warto zwalczać zarówno efekty, jak i pierwotne przyczyny niepożądanych zjawisk.

dhkrqyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkrqyx