Trwa ładowanie...

Obwody energetyczne - porady praktyczne

Obwody energetyczne - porady praktyczneŹródło: shutterstock
d1kby31
d1kby31

Niezabezpieczona instalacja, niezaizolowane przewody lub... przeciążone obwody i zły plan sieci energetycznej w naszym domu lub mieszkaniu – nadal są jedną z najczęstszych przyczyn tragedii. Tragedii, której jesteśmy w stanie uniknąć.

Każde mieszkanie możemy podzielić na strefy, w zależności od tego jak często i z jakim natężeniem ich używamy.

Przy podziale kierujemy się również umiejscowieniem różnego typu urządzeń i generowanym przez nie obciążeniem sieci energetycznej. Sprzęty wytwarzające ciepło zużywają znacząco więcej energii niż np. te, które odpowiadają jedynie za oświetlenie czy dźwięk.

Do strefy życiowej możemy zaliczyć salon, jadalnię, garderobę, pokój dziecięcy (bawialnię) .

Są to miejsca, w których życie toczy się najczęściej w ciągu dnia, nie zużywające zbyt wiele energii,

d1kby31

Do strefy użytkowej zaliczają się zaś wszelkie te pomieszczenia w których znajdują się skoncentrowane zestawy urządzeń, wymagające wzmożonego poboru energii. Są nimi takie przestrzenie jak kuchnia, łazienka, pralnia czy garaż narzędziowy.

Podchodząc do projektowania instalacji energetycznej w obu strefach warto pamiętać nie tylko o dzisiejszych potrzebach, ale również o przyszłości w postaci większej rodziny i pomysłowości najmłodszych jej członków.

Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest przeciążenie instalacji elektrycznej.

Najczęściej jest ono spowodowane włączeniem w ramach pojedynczego obiegu elektrycznego zbyt dużej ilości urządzeń jednocześnie.

d1kby31

Źródło zasilania i bezpieczniki

Energia, dostarczana jest z sieci elektrycznej i w ramach domu/mieszkania, rozdzielana na dwa typy obwodów. Pierwszy zasila główne oświetlenie, drugi – gniazdka elektryczne.

Większość obwodów wyposażona jest w bezpiecznik, który automatycznie wyłącza prąd w razie awarii. Dzięki temu zniszczeniu ulega jedynie sam bezpiecznik - nie zaś cały obwód. Wymiana bezpiecznika jest jednak ostrzeżeniem i okazją do sprawdzenia co wywołało problem.

Kuchnia, pralnia, łazienka – pomieszczenia podwyższonego ryzyka

Zwiększone obciążenie sieci podnosi ryzyko przeciążenia, zwarcia, spalenia obwodów i w najgorszym wypadku pożaru. Planując rozmieszczenie urządzeń i przypisanie ich do obwodów – warto wyobrazić sobie sytuacje z codziennego życia, w których równocześnie działa kilka z nich.

d1kby31

Równoczesne przyrządzanie posiłku, pranie, uruchomiona zmywarka i mąż krzątający się z odkurzaczem po salonie – przy nieprzystosowanym obwodzie, mogą zapoczątkować nieszczęście.

Stąd też najczęściej wydzielanymi obwodami są:

  • obwód gniazd wtykowych,
  • obwód opraw oświetleniowych,
  • obwód drobnych odbiorników,
  • obwód dedykowany pralki,
  • obwód dedykowany kuchenki elektrycznej (najczęściej trójfazowy),
  • obwód dedykowany urządzeniom stacjonarnym jak lodówka czy zmywarka,
  • obwód urządzeń zewnętrznych (np., brama garażowa, oświetlenie zewnętrzne),
  • obwód pompy i hydrofora,
  • obwód pieca centralnego ogrzewania.

Podpowiedź instalatora: „Z uwagi na podwyższone ryzyko w łazienkach przyjmuje się strefy wokół wanny lub brodzika – w których bezpośrednim sąsiedztwie nie ma prawa być podłączone żadne urządzenie elektryczne, czy nawet gniazdko czy wyłącznik, w obawie przed porażeniem prądem”.

d1kby31

Dodatkowe zabezpieczenia w kuchni i łazience

Z uwagi na unikalne warunki użytkowania tych pomieszczeń i częsty kontakt z wodą, występuje w nich zwiększone ryzyko porażenia prądem. Metalowe powierzchnie w połączeniu z wilgocią i prądem tworzą realne zagrożenie.

Jego minimalizacja wymaga zastosowania bryzgoszczelnych (odpornych na zachlapania) łączników oraz gniazd. Łatwo je rozpoznać – są wyposażone w charakterystyczne, zamykane sprężyną klapki.

Warto pamiętać

Minimalizuj ryzyko przeciążenia przez rozsądne przypisanie urządzeń stale i okresowo czerpiących energię. Staraj się nie łączyć w ramach tego samego obwodu sprzętów charakteryzujących się wysokim poborem mocy.

d1kby31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kby31