Obniżamy koszty remontu mieszkania

Obniżamy koszty remontu mieszkania

08.10.2015 18:09

Remont mieszkania jest nieodłącznie kojarzony z wieloma przeróbkami i wysokimi kosztami. Okazuje się jednak, że przy prawidłowym rozplanowaniu prac można wykonać go za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poznaj najprostsze sposoby na oszczędności remontowe oraz prace i produkty, na których nie warto oszczędzać.

Remont mieszkania jest nieodłącznie kojarzony z wieloma przeróbkami i wysokimi kosztami. Okazuje się jednak, że przy prawidłowym rozplanowaniu prac można wykonać go za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poznaj najprostsze sposoby na oszczędności remontowe oraz roboty i produkty, na których nie warto oszczędzać.
Plan prac remontowych to podstawa, od której zaczyna się wszystkie działania. Na początku określ, które pomieszczenia nadają się do lekkiego odświeżenia, a które będą kompleksowo wyremontowane. Ustal kolejność wszystkich prac - pozwoli ci to na usystematyzowanie remontu i jego skrócenie (co przełoży się na zmniejszenie kosztów). Pamiętaj, że remont wykonywany bez odpowiedniego rozplanowania może wiązać się z wieloma niedoróbkami oraz błędami wykonawczymi. Ich naprawa wygeneruje dodatkowe koszty i będzie zbędnym obciążeniem.
Plan prac powinien być jak najbardziej szczegółowy. Im więcej wytycznych uwzględnisz, tym łatwiej będzie skoordynować remont. Dokładność planu będzie miała także znaczenie dla wykonania wstępnego kosztorysu, który pokaże ci realną skalę wydatków remontowych. Możesz wykonać go za darmo. Dzięki temu będziesz dobrze przygotowany do remontu, a wydatki z nim związane nie będą niemiłym zaskoczeniem.

1 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Jednym z istotniejszych wydatków remontowych jest wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Warto zebrać przynajmniej kilka ofert od różnych firm remontowo-budowlanych. Dzięki porównaniu różnych propozycji będziesz w stanie również lepiej negocjować ceny.
Niektóre prace remontowe są dość proste i z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Dobrym przykładem będzie chociażby malowanie ścian (pod warunkiem że ich powierzchnia nie wymaga skomplikowanego remontu, a jedynie odświeżenia). Stawka malarza to średnio 10 zł/mkw. Może i nie jest to dużo, ale za pomalowanie wszystkich ścian i sufitów w mieszkaniu uzbiera się już znacznie większa kwota. Samodzielne malowanie może być czasochłonne, ale jedynym istotnym wydatkiem będzie zakup farby i preparatu gruntującego.

2 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Drugim skutecznym pomysłem na oszczędności jest samodzielne układanie paneli podłogowych. Przy odrobinie umiejętności prace nie zajmą nam zbyt dużo czasu, a pozwolą na zaoszczędzenie na kosztach robocizny. Typowy fachowiec pobrałby opłatę oscylującą wokół 18 zł/mkw. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie ułożyć panele, możesz skorzystać z poradników dostępnych za darmo w internecie.

3 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Trzeci sposób na poczynienie oszczędności to dokładne rozplanowanie zakupu nowych elementów wyposażenia. Warto przyjrzeć się swoim meblom i ocenić, czy niektóre nadają się do renowacji. Czasem wystarczy nowa warstwa farby bądź elegancka okleina. Dzięki odnowieniu niektórych mebli oszczędzisz na zakupie nowych produktów. Oszczędności może nie będą zbyt duże, ale przełożą się na obniżenie sumarycznych kosztów remontu.

4 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Niektóre elementy wyposażenia mieszkania trzeba będzie wymienić na nowe, warto się zatem zastanowić nad tanimi zakupami. W ofertach handlowych znajdziesz wiele tanich, a jednocześnie efektownych mebli. Nie chodzi tu oczywiście o słabej jakości produkty z najniższej półki cenowej. Zapoznaj się z ofertami przynajmniej kilku producentów, odwiedź sklepy meblowe. W niektórych znajdziesz ciekawe promocje, a w innych produkty w atrakcyjnych cenach. Czasem zdarza się, że bardzo podobne meble oraz elementy wyposażenia są dostępne w dużej rozbieżności cen. Dlatego dobre rozpoznanie ofert handlowych może przynieść odczuwalne oszczędności.
Poszukując optymalnego wyposażenia, zajrzyj też na strony internetowe. Wielu producentów oferuje sprzedaż wysyłkową. Niektóre produkty sprzedawane drogą elektroniczną są nawet o kilkanaście procent tańsze w porównaniu z odpowiednikami sprzedawanymi w sklepach tradycyjnych.

5 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Podczas remontu łazienki oszczędności przyniesie ci samodzielny demontaż starej ceramiki ściennej i podłogowej. Jeśli masz odpowiednie doświadczenie, możesz też samodzielnie ułożyć nową okładzinę. Nie polecamy tego jednak osobom, które nie zetknęły się wcześniej z układaniem płytek. Pamiętaj, że kafelki będą pełniły funkcje dekoracyjną i muszą być układane z dużą dbałością o detale. Koszty zatrudnienia glazurnika mogą być zróżnicowane. Najmniej zapłacisz, wybierając kafelki o standardowym formacie (ich montaż będzie kosztował ok. 50 zł/mkw.). Jednak za układanie mozaiki lub płytek wielkoformatowych możesz zapłacić nawet 150 zł/mkw. Jeżeli budżet przeznaczony na remont jest ograniczony, warto więc unikać niestandardowych płytek.

6 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Kolejnym błędem remontowym popełnianym przez inwestorów jest nadmierna oszczędność na materiałach wykończeniowych. Zakup materiałów z najniższej półki cenowej często wiąże się z niewielką trwałością. Nie warto inwestować w najtańsze fugi, kleje, płytki, farby i preparaty gruntujące - może to utrudnić prace, a ostateczny efekt okaże się niezadowalający. Znacznie lepszym pomysłem będzie nabycie produktów ze średniej półki cenowej. Poszukaj promocji, wyprzedaży czy możliwości uzyskania rabatów.

7 / 7

Jak obniżyć koszty remontu mieszkania?

Obraz
© Shutterstock

Wiadomo już, na czym można zaoszczędzić podczas remontu, a na co skąpić nie należy. Pamiętaj jednak, że przed przystąpieniem do prac warto oszacować budżet, którym dysponujesz. Wykonaj kosztorys remontowy, nie traktuj go jednak jak ostatecznej kalkulacji. Podczas remontu mieszkania, zwłaszcza starszego, możesz trafić na nieoczekiwane komplikacje, które opóźnią prace i przysporzą dodatkowych kosztów. Dlatego warto uwzględnić rezerwę finansową. W niektórych przypadkach remont może być nawet o 20 proc. droższy, niż wskazują na to wstępne kalkulacje. Warto przewidzieć taką sytuację i pomyśleć o formie finansowania nieprzewidzianych wydatków. Najkorzystniej byłoby sfinansować je ze środków własnych (odłożonych oszczędności). W przeciwnym wypadku pozostanie ci jedynie przeciągnięcie remontu w czasie, pożyczka bądź kredyt. Żadna z tych opcji nie będzie korzystna dla portfela.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)