Trwa ładowanie...

Obcokrajowcy kupują polskie mieszkania

O ponad 17 proc. w 2015 roku wzrosła sprzedaż polskich mieszkań obcokrajowcom. W tym roku prawdopodobnie rekord znów zostanie pobity. Popyt ze strony zagranicznych kupujących na nasze mieszkania systematycznie rośnie – pierwsi w kolejce są Niemcy i Ukraińcy.

Obcokrajowcy kupują polskie mieszkaniaŹródło: shutterstock
d21xx5g
d21xx5g

O ponad 17 proc. w 2015 roku wzrosła sprzedaż polskich mieszkań obcokrajowcom. W tym roku prawdopodobnie rekord znów zostanie pobity. Popyt ze strony zagranicznych kupujących na nasze mieszkania systematycznie rośnie – pierwsi w kolejce są Niemcy i Ukraińcy.

Takie dane dostarcza raport Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za 2015 rok. Wynika z niego, że cudzoziemcy kupili w zeszłym roku 3754 mieszkania, czyli o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej lokali kupują u nas zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. W zeszłym roku cała powierzchnia zakupionych przez nich mieszkań wynosiła ponad 36 tys. mkw.

Raport ministerialny wskazuje jednak na wykładniczy wzrost liczby zakupów dokonanych przez Ukraińców, którzy stanowili drugą grupę klientów i w zeszłym roku kupili mieszkania o powierzchni ponad 35 tys. mkw. W ich ręce trafiło ponad 620 lokali. Choć pozornie nie wydaje się to dużo, to wzrost jest wykładniczy. Powierzchnia kupionych mieszkań przez Ukraińców w ciągu dwóch lat wzrosła o 90 proc.!

Na trzecim miejscu w zestawieniu znaleźli się Brytyjczycy, którzy w zeszłym roku w sumie dokonali u nas zakupów na łączną powierzchnię ponad 15 tys. mkw. Dalej w kolejności są: Francuzi, Włosi, Cypryjczycy i Rosjanie.

d21xx5g

Wśród kupujących obcokrajowców najpopularniejszym rynkiem pozostaje Warszawa. W 2015 roku kupili tu ponad 1000 nieruchomości, co stanowi blisko 27 proc. całości zakupów mieszkaniowych obcokrajowców w Polsce. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Kraków (473 mieszkania), Wrocław (276), Poznań (148) oraz Gdańsk (103).

Kto może kupić mieszkanie w Polsce?

Przybysz chcący kupić mieszkanie albo lokal użytkowy w Polsce nie musi posiadać zgody ministerialnej. MSWiA gromadzi dane o takich transakcjach pochodzące od notariuszy. Wyjątkiem jest pas przygraniczny, gdzie zgoda jest już wymagana dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej. W 2105 roku najwięcej takich zezwoleń otrzymali Ukraińcy (28), Białorusini (12) i Rosjanie (8).

Skąd rosnąca popularność polskich nieruchomości? Z pewnością w przypadku przybyszów ze Wschodu wynika ona z rosnącej imigracji do naszego kraju. Według nieostrych szacunków w Polsce obecnie znajduje się już ponad milion obywateli Ukrainy.

W przypadku obcokrajowców z Zachodu kusi z pewnością wysoka rentowność najmu w Polsce i niskie – jak na standardy zachodnioeuropejskie – ceny nieruchomości nawet w bardzo dobrych, centralnych lokalizacjach. Takich wniosków dostarcza m.in. ubiegłoroczny raport Deloitte.

d21xx5g

Eksperci przeanalizowali sytuację w 15 krajach UE (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania) oraz w Rosji i Izraelu.

Spośród stolic wyżej wymienionych państw nieruchomości w Warszawie okazują się jednymi z tańszych, ze średnimi stawkami na poziomie około 1700 euro/mkw. Taniej jest tylko w Lizbonie – stolicy Portugalii (około 1400 euro) i Budapeszcie (około 1200 euro).

Zdecydowanym liderem pod względem cen nieruchomości pozostaje natomiast Londyn z niebotycznie wysokimi stawkami za mieszkania w dzielnicach centralnych, wynoszącymi aż 14 tysięcy euro!

Rynek najmu też zarabia

Emigracja ze Wschodu to obecnie jeden z głównych czynników wpływających pozytywnie na popyt na mieszkania na wynajem. Z danych lokalnych pośredników i mediów wynika, że na poszczególnych rynkach zauważalne są już braki w bazie mieszkaniowej. Tak dzieje się m.in. we Wrocławiu, gdzie przybysze pełnią obecnie podobną funkcję jak jeszcze 10 lat temu studenci – tzn. są główną grupą odbiorców i ostro rywalizują o mieszkania.

d21xx5g

Na taki stan rzeczy wpływa ogólny deficyt liczby mieszkań w Polsce. Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców wynosi niewiele ponad 360, średnia europejska przekracza 460 mieszkań. Równolegle rośnie liczba osób w wieku 25-35 lat, które żyją z rodzicami, nie będąc w stanie – z przyczyn ekonomicznych – się usamodzielnić.

Czy perspektywa dużego popytu na mieszkania na wynajem ze strony przybyszów może skutkować wzrostem cen? Na razie analitycy WGN nie zauważyli takiego zjawiska, jednak jest ono prawdopodobne, zwłaszcza przy coraz większych problemach z kredytowaniem zakupów mieszkaniowych. Taki stan rzeczy to oczywiście bardzo dobra wiadomość dla wynajmujących, którzy często najmem regulują spłatę swoich kredytów. Imigracja częściowo niweluje negatywne tendencje demograficzne, które uderzają w rynek najmu.

Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

d21xx5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21xx5g