Trwa ładowanie...

Obawiasz się o dom podczas wyjazdu? Zainwestuj w inteligentny system czujników

Choć dom jest z reguły bezpiecznym miejscem, nie oznacza to, że we własnych czterech ścianach nie może spotkać cię przykra przygoda. Jeśli boisz się zalania, kradzieży albo wycieku gazu czy czadu, warto zawczasu się zabezpieczyć. Pomogą w tym odpowiednie gadżety.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Obawiasz się o dom podczas wyjazdu? Zainwestuj w inteligentny system czujnikówŹródło: Shutterstock.com
d2o0i0t

Poniżej znajdziesz kilka urządzeń, które pozwolą ci zabezpieczyć dom przed nieszczęśliwymi wypadkami. Mając do dyspozycji kilka sprytnych gadżetów i smartfona, możesz śledzić sytuację w domu nawet gdy nie ma cię w pobliżu. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Inteligentne czujniki dymu i gazu

Co prawda do gazu ziemnego dodawana jest charakterystyczna substancja THT, która pomaga wykryć ewentualną nieszczelność instalacji, ale ulatnianie się gazu podczas twojej nieobecności może być tragiczne w skutkach. "Dym" stanowi jeszcze większe zagrożenie. Tlenek węgla, zwany potocznie czadem jest bardziej kłopotliwy, gdyż nie da się go wykryć zmysłami. Powodem emisji szkodliwego gazu może być wadliwa instalacja grzewcza. Sezon grzewczy dobiega już końca, ale nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Jeśli nagle odczuwasz senność, otępiałość i ból głowy, powodem prawdopodobnie jest właśnie tlenek węgla. Można się zabezpieczyć przed szkodliwym gazem, dbając o należytą wentylację pomieszczeń, a także montując czujniki dymu w strategicznych miejscach, najlepiej na każdym piętrze domu.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Zapobiegnij klęsce żywiołowej

Instalacja wodno-kanalizacyjna, zwłaszcza w starszych budynkach, może sprawić wiele problemów. By ustrzec się przed nieprzyjemnościami związanymi z zalaniem, warto zainwestować w proste do zamontowania czujniki. Urządzenie należy umieścić w pobliżu źródeł wody: bojlerów, pralek, a także umywalek. W przypadku zalania gadżet zaalarmuje właściciela nawet wtedy, gdy ten jest poza domem. Zareagowanie odpowiednio wcześnie pozwoli ci zamknąć dopływ wody i zminimalizować straty związane z zalaniem. Urządzenie jest drobne, możesz równie dobrze umieścić je w szafce pod zlewem, aby nie rzucało się w oczy.

Okna i drzwi pod kontrolą

Czujniki drzwi i okien to prosty sposób na to, by uchronić się przed złodziejami i nie tylko. Młodzi rodzice doskonale wiedzą, jak trudno upilnować dziecko przed wywlekaniem wszystkiego z szuflad i szafek, a nawet otwieraniu drzwi balkonowych czy tarasowych. Wystarczy przymocować gadżet do ramy i po włączeniu go każde otwarcie aktywuje sygnał dźwiękowy. W ten sposób urządzenie ostrzeże domowników lub wyśle impuls na powiązany telefon komórkowy, gdy akurat nie będzie nikogo w pobliżu. Równie dobrze możesz wykorzystać czujniki w swojej skrzynce pocztowej. W chwili, gdy listonosz odchyli klapkę, na telefon przyjdzie powiadomienie i będziesz wiedzieć, że list został dostarczony. Inne zastosowania zależą wyłącznie od twojej pomysłowości.

W razie potrzeby możesz poszukać zestawów czujników, które pozwolą zabezpieczyć zarówno drzwi i okna, jak i instalację grzewczą czy wodną. Używając kompaktowego pilota możesz ponadto ustawić jeden z kilku trybów działania urządzeń. W zależności od pory dnia lub tego, czy jesteś w domu, będą pracować inaczej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Z pomocą drobnych gadżetów możesz uniknąć przykrych niespodzianek w domu lub zminimalizować ewentualne szkody. Jeśli często jesteś poza domem, warto zainwestować w system, który w razie potrzeby poinformuje cię, że coś jest nie tak.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2o0i0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o0i0t
d2o0i0t